(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

HTS / CGNAT İnceleme Raporu

Anasayfa » HTS / CGNAT İnceleme Raporu

HTS / CGNAT İnceleme Raporu, HTS baz istasyonu bilgilerinin incelenmesi anlamına gelmektedir. HTS ve CGNAT İnceleme Raporu, Bu inceleme raporunda telefon numarası, bağlantı türü, bağlantı başlangıç zamanı ve bağlantı süresi, bağlantı bitiş zamanı ve ip adresi ile imei bilgileri, alınan ve gönderilen veri miktarı ve bağlanılan baz istasyonu bilgileri bulunmaktadır.

Firmamızdan uzman personelimiz tarafından bilirkişi raporu ve hizmeti alabilirsiniz..

HTS Raporu nedir ? 

İnsanlık geçmişten günümüze kadar haberleşmek için birçok iletişim aracı kullanmıştır. Günümüz teknolojisinde kullanılan iletişim araçları beraberinde getirdiği yenilik ve değişikliklerle pek çok olumlu yönü bulunmasına karşın kötü niyetli insanların varlığı ile olumsuz durumlarda yaşanabilmektedir.

Bu sebepten gelişen teknoloji ile iletişim dünyasının kontrolü zorunlu hale gelmiştir. Örneğin işlenen suçun veya işlenecek suçun tespiti, aydınlatılamamış bir cinayetin aydınlatılması gibi durumlarda kişilerin iletişim araçları ile yaptıkları görüşmelerin incelenmesi adli açıdan oldukça önem taşımaktadır. HTS (Historical Traffic Search) raporunda yapılan görüşmelerin arayan ve aranan numara, arama zamanı, aranma süresi, arama yeri ve baz istasyonu gibi bilgileri içermektedir.

HTS / CGNAT İnceleme Raporu

HTS ve CGNAT Raporu
HTS ve CGNAT Raporu

HTS Kayıtları nedir ? 

HTS / CGNAT İnceleme Raporu, Kısaca telefon üzerinden sağlanan iletişim trafiğidir. Geçmişe dönük iletişim trafiği olarak bilinmektedir. Arayan ve aranan numara, arama zamanı ve yeri, arama süresi gibi sinyal bilgilerini ifade etmektedir.

Bu bilgilere baz istasyonları aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Ayrıca e-mail, sms, internet üzerinden ip ya da modem bilgi ve kayıtlarına da ulaşılabilmektedir. Bu bilgilere bir olayın gerçekleşmesinden sonra veya gerçekleşmeden önce önleme amaçlı olarak ulaşılmaktadır.

Ayrıca iletişimin gizliliği anayasada güvence altına alınmıştır ve belirli suçlar haricinde, hakim veya savcı talebi olmadan kişilerin iletişim bilgilerine ulaşılamamaktadır. HTS kayıtlarının saklama süreleri Ceza Muhakemesi Kanunu madde 135/4 ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda açıkça belirtilmektedir. Bylock ve Morbeyin iddiası bulunan telefon hattına ilişkin HTS Kayıtları BTK’dan istenilerek dosya incelenerek oluşturulan rapordur. Bu rapor sonucunda kayıtlarda bulunan tutarsız veriler suçsuzluğunuzun ispatı olabilir.

CGNAT Nedir ?

CGNAT (Carrier Grade Nat) sayesinde tek bir İP üzerinden birden fazla kullanıcının internete çıkış yapması sağlanmaktadır. Diğer bir deyişle, Nat bir ağda bulunan bilgisayar veya telefonun, kendi ağı dışında bir ağa veya internete çıkarken farklı bir İP kullanabilmesi için geliştirilmiş bir çeşit internet protokolüdür.  

Örneğin Ankara Keçiören ve Yenimahalle’de bulunan farklı iki kullanıcı aynı İP adresi ile internet çıkış yapabilmektedir. Adli Bilişim Laboratuvarımızda, Cgnat kullanılırken İP adreslerindeki portlar kullanılmaktadır. İp adreslerinde 65535 adet port bulunmaktadır. Ancak kullanıcılar bu portların hepsini kullanamamaktadır.

Bu sebepten internet sağlayıcıları bu portları bölerek farklı kullanıcıların aynı ip adresi üzerinden internete çıkış yapmalarını sağlamaktadır. Bu şekilde internete bağlanan birisi port yönlendirmesi yapamamaktadır. Ayrıca ddns yapısını kullanamaz, tekil ip kullanımını gerektiren işlemleri yapamaz,  ip kameraya uzaktan erişim sağlayamadığı gibi uzak masaüstü bağlantısını da yapamamaktadır.

HTS / CGNAT İnceleme Raporu

HTS / CGNAT İnceleme Raporu

HTS ve CGNAT Raporu

  HTS ve CGNAT İnceleme Raporu

HTS / CGNAT İnceleme Raporu, HTS ve CGNAT birer dijital veri olup gerektiğinde mahkeme kararı ile talep edilebilmektedir.  Talep edilen kayıtlar BTK tarafından rapor haline getirilerek delil kapsamında dosyasına gönderilmektedir. Bu raporlar ile ilgili Anayasanın 5809 sayılı Haberleşme Kanunu, Kişisel verilerin korunması ve TCK 135. Maddesindeki sınırlandırmalar içinde delil olarak kullanılabilmektedir. Buna göre Mayıs 2016 yılına kadar en fazla 1 yıl, Mayıs 2016 tarihinden sonra en fazla iki yıl muhafaza süresi bulunmaktadır.

Bu raporlar dijital delil kapsamında kabul edilmektedir. Bu sebepten bu deliller başkaca asli delillerle desteklenmediği sürece delil kapsamına girmemektedir. BTK’ dan talep edilen ve süresi geçtiği halde tedarik edilen bu tür dijital raporların hukuki bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Sadece istihbari amaçla kullanılabilmektedir. Bu sebepten bu tür raporların incelenmesinde ve değerlendirilmesinde titiz davranılması gerekmektedir. Kaldı ki bu tür delillerin değerlendirilmesi için hukuki ve teknik anlamda oldukça donanımlı olmak gerekmektedir. Aksi halde HTS ve CGNAT raporlarının incelenmesinde ciddi anlamda sıkıntılar  yaşamak mümkündür.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı