(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

02 Kasım 2022
452 kez görüntülendi
Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

Bu makalemizde sizlere Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat konusuna bahsedeceğiz. Hard Disklerin içerisinde manyetik yazma ve okuma kafaları olarak adlandırılan kafalar veya farklı bir deyişle başlar bulunmaktadır. Diskin içerisinde bulunan bu kafaların arızalanması veya işlevini tamamen yitirmesi durumunda disk hiçbir şekilde çalışmaz. Bu kafalar Hard diskin çalışmasını sağlayan ve diskin içerisinde bulunan en önemli parçalardır.

DataBase Veri Kurtarma Merkezi Olarak Arızalanan Hard Diskinizden Veri Kurtarma Yapabiliriz. 

Günümüzde üretilen her teknolojik aletin ortalama olarak bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca kullanılan sabit sürücüler maalesef bir süre sonra arızalanmaktadır. Bu arızaların başında en yaygın olanı ise “hard disk kafa vurma” arızasıdır. Sabit sürücünün arızalanması durumunda hard disk kutusunun içinden “tik-tik” veya “tak-tak” olarak sesler gelmekte ve kısa bir süre çalıştıktan sonra disk, kendini korumaya alarak, otomatik olarak kapanmaktadır.

Bu arıza, hard diskin icat ediği yıllardan beri meydana gelmektedir. Hatta BT uzmanları bu sese bir isim bile vermişlerdir: “Ölümün Tıklaması”

Hard disklerin tamamen izole edilmiş bir ortamda (Temiz odalarda) birleştirilmesinin veya tamir edilmesinin en önemli nedeni bu okuma/yazma kafalarıdır. Diskin içerisinde ki kafalar çok hassas bir yapıya sahiptir. Diskin bozulması için yere düşmesi bile gayet yeterli bir neden iken, disk kutusunun içerisine parçacık veya partikül kaçması durumunda bile tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Hard Disk Kafaları Nedir?

Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

Hard disk kafaları, özünde bir çeşit bakır alaşımdan yapılmış bobindir. Bu bobinler diskin içerisinde düzenli olarak dönen kolların ucunda yer almaktadır. Disk kafalarının temelinde görevi, veriyi depolama biriminin içerisinde okumak veya yazmaktır. Dolayısıyla sabit diskinizin içerisinden eğer ki sesler duyuyorsanız, hemen donanımı kapatın ve veri kurtarma merkezine başvuruda bulunun.

Disk kafalarının bozulması durumunda, diskin içinin temiz oda tesisinde açılması ve disk ile uyumlu farklı bir donör parça ile değişmesi gerekmektedir. Sabit sürücünün durumuna ve kafaların yuvalarına göre kullanılabilirlik durumu belirsiz olsa da en azından içerisinde barındırdığınız verileri kurtarabilirsiniz. Bu yüzden Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat konusunda net bir ücret kesinlikle verilememektedir.

Hard Disk Kafaları Ne İşe Yarar?

Hard diskin içerisinde ki tüm donanım parçaları, düzenli olarak hareket halindedir. Herhangi bir parçanın hareketsiz kalması veya tamamen durması söz konusu değildir. Örneğin; bir sabit sürücünün içerisinde ki iş mili motoru ortalama olarak 7300 RPM hızında dönmektedir. Bu durumda diskin içerisinde ki verilerin yazılmış olduğu plakalar ve donanımlar saniyede binlerce kez dönmektedir.

Hard diskin içerisinde ki kafalar ise bu plakaların üzerinde ve plakaların yarı çapı boyunda hareket etmektedir. Tüm bu süreç esnasında kafalar, donanımdan gelen tüm verileri manyetik bir alan oluşturarak plakların içerisine kayıt eder. Kullanmış olduğunuz sabit sürücünün marka/model ve depolama alanına göre içerisinde bulunan kafa sayısı da farklı biçimdedir.

Hard Disk Kafaları Neden Arızalanır?Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

Hard disk kafaları donanımsal, çevresel veya fiziksel olmak üzere üç şekilde arızalanabilmektedir. Donanımsal bazlı kafa bozulması genellikle, cihazın içerisinde ki bileşenlerden bir veya birkaçının arızalanması, kısa devre yapması veya cihazdan elektriği doğrudan çekmesi durumunda meydana gelebilmektedir.

Çevresel bazlı kafa arızalanmaları, en nadir rastlanan lakin yine de karşılaşılan bir durumdur. Burada ki kafanın bozulmasında ki ana neden ev ortamında veya farklı bir ortamda hard diskin içerisine erişilmek istenildiği zaman meydana gelmektedir. Disk, izole edilmemiş bir ortam içerisinde açıldığında, ortamda ki havanın içinde bulunan partiküller plakların üzerine yapışmaktadır. Bu nedenden ötürü kafalar plağın üzerinde dönerken veriyi tam yazamamaktadır veya daha ilk dönme turunda bozulmaktadır.

Fiziksel olarak arızaların temelinde düşme, yanma ve su ile temas halinde bulunma gibi birçok farklı etken bulunmaktadır. Özellikle bu tarz durumlarda hard disk kafa değişimi fiyat, diskin ve kafaların aldığı hasara göre değişmektedir.

Diskin fiziksel olarak arızalanması ve arızanın incelenmesi durumunda içerisinde ki verilerin kurtarılma aynı zamanda diskin onarılma olasılığı her zaman vardır. Lakin bütün bu süreç tamamen profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Diskin içerisinde ki tüm bileşenler, kurtarılma hizmeti için harcanan bütçe, verileri kurtarmak için harcanan bütçe tamamen göz önünde bulundurulmadır. Database Veri Kurtarma Merkezi olarak sizlere bu konuda, yıllardır hizmet sunuyoruz.

Hard Disk Kafa Değişimi Fiyat

ETİKETLER
Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı