(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Veri Kurtarma

Anasayfa » Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk veri kurtarma hizmeti, fiziksel, donanımsal ve mantıksal olarak problemleri olan disklerden veri kurtarma işlemine denir.

Firmamızda, ileri düzey teknoloji cihazlar sayesinde oldukça başarılı sonuçlar almaktayız.

Harddiskten veri kurtarma, ISO9001 belgeli Türkiye’ nin en donanımlı laboratuvarına sahip firmamız, uzman mühendis kadrosu ile veri kaybı yaşana değerli kullanıcılara profesyonel olarak hdd veri kurtarma hizmet vermektedir. 

Harddiske Laboratuvar Ortamı Dışında Müdahale Etmeyiniz..!!

Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

Bozuk Harddisk Kurtarma

Harddiskin kullanım amaçları, Ses ve video dosyaları, görüntü, yazılım ve veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler ve özel veriler gerektiği zaman kullanılması için HDD sabit disklerde saklanmaktadır.

Hard diskler veri aktarımında oldukça hızlı olduğu için bilgisayarların büyük bir kısmı RAM bellek gibi kullanılır.

Bilgisayar içerisinde sabitlenmiş olan hard diskler olduğu gibi bilgisayara harici olarak dışarıdan da bağlanabilen hard diskler bulunmaktadır.

Veri güvenliği konusunda son derece önem taşıyan hard disklerin arıza, hata vermesi ve kullanılamaz olduğu durumlarda da veri kurtarma hizmeti devreye girmektedir.

harddisk veri kurtarma

Harddisk veri kurtarma programı ile kişisel veriler, özel bilgiler, şirket bilgileri, film arşivleri, fotoğraf, video, ses dosyaları, şahsi işlem kayıtları, iş yazışmaları, banka bilgileri, PDF dosyaları, WhatsApp yazışmaları, elektronik postalar gibi akla gelen tüm dijital ortam verileri güvenli bir şekilde korunabilir.

Dijital ortamlarda yer alan kişisel verilerin kaybolma riski her zaman vardır. Hard disklerde saklanan bilgiler, yeterli saklama ve yedek alma koşulları uygulanmadığı takdirde veri kayıpları yaşanmaktadır.

Dahili veya harici olarak kullanılan hard disklerde kurtarma işlemleri, HDD teknolojisine ait olan hard disk gruplarında geçerlidir.

Harddisk kurtarma teknolojisine göre sabit disk sürücüleri kendi için de 2,5 inç, 3,5 inç; SAS, SCSI, SATA ve PATA (IDE), SSHD (hibrit) olarak gruplanabilir.

Bunun yanı sıra harici belleklerde USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 gibi seçeneklere de rastlanmaktadır.

Harddisk Veri Kurtarma, Fiziksel hasar, bilgisayarı yere düşürmek, darbe, deprem, sel, yangın hasarı, kullanıldığı ortamın aşırı sıcak veya tozlu olması, sıvı teması, elektrik kesintisi, işletim sisteminin yeniden kurulması, dosya ve veri silme, format atma

RAW disk kurtarma veya raw formata dönüştürme ve sisteme geri yükleme yapılmış olan harddisklerde meydana gelen hasarlarda veri kurtarma işlemleri yapılabilmektedir.

harddisk veri kurtarma 1

harddisk veri kurtarma 1

Harddiskten veri kurtarma

Bazen bilgisayardan yanlışlıkla dosyaları silebilirsiniz. Sildikten sonra geri dönüşüm kutusunuda boşaltabilirsiniz. Bu durumda panik yapmanıza gerek yoktur.

Uzman veri kurtarma ekibimizle iletişime geçerek bu konuda destek alabilirsiniz. Sildiğiniz dosyaların üzerine veri yazmayınız.

Üzerine aynı isimle veri yazdığınız takdirde, veri kurtarma işlemleri sırasında kurtarılan verileriniz bozuk çıkabilme ihtimali yüksektir.

Veri kurtarma işlemlerinde dikkat edilecek nokta üzerine veri yazılmamasıdır.

Çok sayıda kişi dijital ortamda çeşitli nedenlerle veri kaybı yaşayabilmektedir.

Çoğu harddisklerde yere düşme sonucu bozulabilir. Yere düşen harddiskten veri kurtarma makalemizi okuyabilirsiniz.

Dosyaların bozulması, verinin yanlışlıkla silinmesi, format atma ya da virüsler gibi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen sabit ya da harici disk veri kaybı durumunda yapılması gereken en önemli husus, bir profesyonel veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Eğer Harddisk Görmüyor sorunları ile karşılaşırsanız mutlaka bizlerden yardım alınız.

Veri Kurtarma Merkezi

Kurtarılması gereken veriyi muhafaza eden disk aygıtının bu merkeze ulaştırılması oldukça önemlidir.

Hatalı işlemler verilerin kalıcı olarak kaybedilmesine ve hard diskin kullanılamamasına neden olabilir.

Bazı harddisklerde bad sektor oluşmuş olabilir. Bknz : Bad Sektör Nedir

Harddisk Veri Kurtarma, Kullanıcılar genellikle hard disk veri kurtarma işleminin ne kadar süreceğini de oldukça merak etmektedir.

Ancak bu konuda net bir süre verebilmek mümkün değildir.

Hangi aygıttan hangi verilerin kurtarılacağı, hard disklerde meydana gelen veri kayıplarının nedenleri gibi çok sayıda hususa bağlı olarak bu sorunun yanıtı da değişiklik göstermektedir.

Fakat çoğu zaman teknik analiz çalışması sonrasında kullanıcılara tahmini bir süre belirtmek mümkün olabilmektedir.

Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

Biçimlendirilmiş Hard Diskten Veri Kurtarma

Biçimlendirilmiş harddiskten veri kurtarma, silinen dosyalarda yer alan verilerin korunması için oldukça önemlidir.

Dijital dünyada en büyük sorunlardan biri olan veri kaybı için bilinçli bir şekilde veri kurtarma hizmeti gerekmektedir.

Hard diskte biçimlendirilen yani silinen dosyaların kurtarılması bazı durumlarda %100 oranında başarılı olmasa da büyük çoğunlukla kurtarılabilir.

Bilgisayarda veya sürücüde yer alan virüsler nedeniyle veri kaybı yaşanabilir.

Silinen dosyaları geri getirebilmek için veri kurtarma mümkündür.

Bir dijital ortamda silinen veriler asla tamamen yok olmamaktadır. Sabit sürücü HDD teknolojisi sayesinde hard diskte yapılacak küçük bir işlem ile yeniden yazılabilir hale gelebilir.

Harici sürücü HDD, geniş belleği ve taşınabilirliği sayesinde çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır.

Harici harddisk veri kurtarma

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan  veri kurtarma işlemi ile sürücüye zarar vermeden verileriniz kurtulabilir.

Geniş çaplı bir analiz ile veri kaybının nedeni tanımlanır.

Verilerin silinme nedenleri ortaya konur. Virüs veya komutların yanlış verilmesi gibi sebeplere göre hard diskte yer alan veriler kurtarılabilir.

Hard disklere yazılan veriler, genellikle fiziksel olarak depolanır. Yani silinen veriler aslında tamamen silinmemektedir.

Sadece disk üzerindeki verilerin konumu silinmiş olabilir.

Hard disklerde veriler manyetik domain denilen küçük manyetik alanlara mıknatıslanma yönü değiştirilerek kaydedilmektedir.

Hard disklerde veri kaydetme işlemleri iki yönlü olduğu için kurtarılma ihtimalleri de vardır. Manyetik alanda hard disk verileri fiziksel olarak depolanmaktadır.

Diğer bir taraftan da hard diske depolanan veriler dosya sistemi tarafından da dijital olarak yönetilmektedir.

Laboratuvarımız, dünyanın önde gelen veri kurtarma cihazı olan Ace Lab şirketinin Pc3000 cihazını kullanmaktadır.

Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

Bilgisayar Veri Kurtarma

Dosya sistemi, verilerin bulunduğu tam konumu bildirdiği bir bilgi tablosuna sahip olduğu için sabit diskin farklı konumları farklı kayıtlar almaktadır.

Tipik olarak biçimlendirilen bir veri silindiği zaman dosya sistemindeki kaydı silinmektedir.

Sürücülere yazılan gerçek dosyayı silmek oldukça zaman alacağı için verilerin fiziksel konumuna dokunulmamaktadır.

Birçok kullanıcının tanıdığı biçimlendirme işleminde yüksek seviye biçimlendirmedir. Hard diskteki bozuk kısımlar tam taranmaz ise hızlı biçimlendirme yapılır.

Hızlı biçimlendirme esnasında sabit diskteki veriler silinmemekte ancak dosya sistemi yeniden kurulmaktadır.

Sistem ve ayarlar aynı kaldığı sürece önceden hard disk üzerinde olan veriler silinmez veya üzerine yazılma işlemi yapılmaz, dolayısıyla da veriler ve dosyalar kurtarılabilir.

Harddisk veri kurtarma hizmeti, fiziksel arızalı hard disklerden veri kurtarma, yazılımsal veri kayıpları için veri kurtarma, ticari işletmelerde kullanılan raid sistemler (NAS & Server)

Güvenlik açığından dolayı meydana gelen fidye virüsleri ve sabotajlarda işletim sistemi veri kurtarma, hard diskten fotoğraf kurtarma gibi tüm fiziksel hasarlar için sağlanmaktadır.

Harddisk Veri kurtarma

Harddisk Veri kurtarma

Harici Harddisk Veri Kurtarma

Harici harddisklerden veri kurtarma işlemleri ise , bazen harici disk kutularında yaşanan problemlerden kaynaklanmakta, bazen ise darbe almış veya düşen harici harddiskten veri kurtarma işlemlerini kapsar.

Seagate Harici harddisk Veri Kurtarma, Toshiba Harici Harddisk Kurtarma, WD Harici Harddisk Kurtarma işlemleri firmamızda sertifikalı laboratuvarımızda yapılmaktadır.

Arızalanan harici harddisklerinize kendiniz müdahale etmeyiniz. Mutlaka uzmanınıza danışınız.

 Veri Kurtarma Aşamaları

Bu aşamalarda desteklenen sabit diskler; dahili hard disk – HDD/SSD, harici sabit disk, hibrit sabit disk (SSDH), USB flash bellek, SD kart ve CD kart vb. olarak sıralanabilir.

Hard diskten veri kurtarma yapabilmek için öncelikle işin bir uzmanından destek almak önemlidir.

Bilgisayarın görmediği, biçimlendirme hatası verdiği ve bozuk harici hard diskten veri kurtarma yaparken karşılaşılan elektronik arızalar, yazılımsal hatalar, mekanik arızalar, devre kartı arızası gibi muhtemel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 veri kurtarma aşamasından önce düzenli veri yedekleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Hard diskten garip bir ses geliyorsa, bilgisayar harici hard diski görmüyorsa, veri kayıpları yaşanabilmektedir.

Kullanılabilir verilerinde kullanılamaz hale gelmemesi için hard disk veri kurtarma işlemlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir.

Aynı zamanda Ace Lab Cihazı PC3000 kullanmaktayız. 

Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

Arızalı hard diskten veri kurtarma aşamasında; hatalı ise USB giriş portu değişimi yapılmalıdır, harici belleğin okunmadığı durumlarda işletim sistemi hatası ve sürücünün güncel olmaması gibi durumlar göz önüne alınmalıdır.

Yapısal hasar kontrolünün analizi yapılmalıdır.

Eğer hard diskte yapısal olarak hasar var ise sorun ancak teknik destek ile çözülebilir.

Teknik müdahale aşamasında da disk bölümünde hatalar var ise  veri kurtarma programları devreye girebilir.

Harici belleğin sürücü harfi Windows dosya gezgininden öğrenilmeli ve komut penceresine chkdsk E: /f yazılmalıdır. CHKDSK, diskteki olası hataları kontrol ederken bozuk, arızalı olan harici hard diski düzeltmeye çalışmaktadır.

Okunmayan dosyadaki verilere erişmek için listeleme yapmak da gerekebilir.

Veri kurtarma programları doğru kullanıldığı müddetçe bu aşamada da işe yarabilir. En son aşamada doğru adımlar ile veriler kurtarılabilir.

Ancak verilere erişilmediyse hard diske format atılmamalı, yeni dosyalar kaydedilmemeli veya aygıt tamamen çöpe atılmamalıdır.

Kapsamlı teknik müdahaleler ile kayıp dosyalar geri getirilebilir.

Harddisk Veri Kurtarma Programı

Veri kurtarma programı ücretsiz olarak bulunan ve kullanıcıların en çok hata yaptığı konulardan biridir.

En iyi veri kurtarma programı bile donanımsal arızalı disklerde bir işe yaramaz.

Asla denenmemesi gereken bir durum. Öncelikle, verilerini kaybeden kullanıcıların ilk yaptıkları şey.

Fakat donanım problemli harddiskten ve kafa vuran harddiskten program aracılığı ile veri kurtarılması mümkün değildir.

Harddisk veri kurtarma fiyatları

Veri Kurtarma Fiyatları

Harddisk veri kurtarma fiyatları, ancak diskin analiz yapıldıktan sonra ortaya çıkmaktadır.

Maliyet belirlenmesi, veri kurtarma sürecinin belirlenmesi, kullanıcılacak yedek parça belirlenmesi, veri kurtarma fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Veri Kurtarma fiyatları belirlenirken, diskin tam kapasitesi, marka, model ve arıza niteliği çok önemlidir.

harddisk veri kurtarma 2

harddisk veri kurtarma 2

Harddisk Veri Kurtarma / Sabit Disk Veri Kurtarma Nedir?

Sabit diskler, en popüler veri depolama aygıtlarıdır. Geniş kapasiteli ve çok güvenilir ekipmanlar olan harddiskler, sabit disk olarak da bilinir.

Bilgisayarlarda, laptoplarda, RAID sistemlerde, sunucularda, TV’lerde, cep telefonlarında, video oyun konsollarında bellek aygıtı olarak işlev görür. Bazı sebeplerden dolayı harddisk veri kurtarma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Sabit disk veri kurtarma, günümüz dijital çağının en fazla aranan hizmetleri arasında konumlanır. Sonuç olarak yukarıda bahsi geçen tüm ekipmanlar, insanların günlük yaşamının vazgeçilmezidir. Her birinde yaşamımıza ve işimize dair önemli veriler depolanır.

Harddisklerin veri depolamasında, genel olarak insan faaliyetlerinin yol açtığı, öte yandan zamanla donanımın yıpranmanın da sebebiyet verdiği bazı sorunlar harddiskte bozulmayı teşvik eder. Bunun sonucunda dosyaların kaybolma riski gündeme gelir.

harddisk veri kurtarma

Neyse ki, birçok veri kaybı sorunu çözülebilir niteliktedir. Bir daha kesinlikle göremeyeceğinizi düşündüğünüz dosyalarınızı kurtarmanın yolları vardır. Ancak bu hususta alanında deneyimli ve profesyonel kişilerden destek almak en doğrusu olacaktır.

Harddisk veri kurtarma, kişilerin artık geleneksel yollar ile erişemediği sabit disk sürücüsündeki dosyaları kurtarma işlemidir.

Harddiskler, kişilerin yeniden erişmek için kayıt altına aldıkları programlar, fotoğraflar, videolar, elektronik tablolar ve belgeler gibi çok çeşitli dosyaları depo eder. Tüm bunlar, bilgisayarlar ve insanlar arasındaki etkileşim için oldukça gereklidir.

Muhafaza edilen verilere normal şartlarda bilgisayarın kendisinden ya da harici bir diskten erişim sağlayabilirsiniz. Harddiskten verilere erişememe sorunu ise bilgisayarın fiziksel zarar alması ya da dosyaların kalıcı şekilde silinmesi gibi erişimi önleyen bazı durumların ortaya çıkması halidir.

harddisk veri kurtarma

Bu tür durumlarda dosyalara erişim için bir müdahale yapılmalıdır ve harddisk veri kurtarma işlemi de bu noktada devreye girer. Uygulamanın amacı ise tüm verileri, bütünlüğü içinde kurtarmaktır. Harddisk veri kurtarma Ankara olarak; bu alanda en iyi hizmeti vermekteyiz.

Harddisk Veri Kaybı Nasıl Olur?

Harddisk veri kurtarma kadar harddiskte veri kaybının neden ortaya çıktığı da sıklıkla merak edilir. Harddisk, verilerin ve dijital dosyaların depo edildiği bir tür donanımdır. Bu aslında kalıcı bir bellektir. Yani dosyaları sadece açıldığında saklayan RAM bellek gibi değildir ve cihaz kapatıldığında dosyalar kaybolmamaktadır.

harddisk veri kurtarma

Bilgisayarın anakartına bağlanan dahili diskler ya da USB vasıtası ile cihaza bağlanan harici diskler mevcuttur. Harddisk, sabit disk anlamına gelmektedir.

Genel olarak alüminyum ya da camdan elde edilmiş ve manyetik bir bileşen ile kaplanmış, bir veya daha çok disklerden oluşan bir donanımdır. Kendine has özelliklerinden dolayı harddisk, yüksek hızda dönebilir.

Disk, merkezi eksen çevresinde döndükçe, hareketli bir kol ile desteklenen disk okuma kafası, depolanan verilerin okunmasını sağlar. Okuma kafası diske çok yakın bir yerdedir. Ancak diske dokunmamaktadır. Böylece kol bütün uzunluğu boyunca diske zarar vermeden hareket etmeyi sürdürür.

Disk ne kadar hızlı bir şekilde döner ise okuma kafası da o denli hızlı bir biçimde veriye erişim sağlar ve onu bilgisayara iletir. Bütün harddisk işlemleri, kontrol kartı ve onun elektronik devrelerince koordine edilen bir tür elektromanyetik sistem ile entegredir.

Harddisk veri kaybı, basit dosya silme işleminden, mekanik ya da elektriksel problemlere kadar birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Harddisk veri kaybına yol açan nedenlerden bazıları şu şekilde açıklanabilir:

  • Yangın ve su hasarı
  • Zaman aşımı
  • Aşırı sıcaklık
  • Ani elektrik kesilmesi ve aniden yükselen voltaj
  • Disk biçimlendirme sorunları
  • Dosyaların kalıcı olarak silinmesi
  • Cihazın yanlış kapatılması
  • Kötü amaçlı yazılım ve virüs saldırıları

Harddiskteki veri kaybının temel sebeplerinden biri, mekanik hasarın oluşmasıdır. Diskler her çeşit darbeden etkilenebilecek hassas bileşenler ve hassas bir sistem barındırmaktadır.

Cihaz yere düştüğünde, küflenmeye ve toza maruz kaldığında, parçalarda hasarlar görülebilmektedir. Bu çoğunlukla harddiskte meydana gelir.

Elektrik sorunları da harddiskin zarar almasına sebep olur. Mesela elektriğin aniden kesilmesi, voltajın yükselmesi ve cihazın sık olarak açılıp kapanması da veri kaybını tetikler.

Kimi zaman da kazara veriler silinebilir. Bu tür durumlarda da veri kaybolur. Dosyalarınızı geri dönüşüm kutusundan kalıcı olarak silerseniz ve bunların bir yedeği bulunmuyor ise dosyalarınızı kurtarmak için yardıma ihtiyacınız olur.

Bu aşamada ise harddisk veri kurtarma hizmeti devreye girer. İşlemin kesinlikle alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yerine getirilmesi gerekir. Aksi durumda cihazda hasarlar oluşabilir. Harddisk veri kurtarma merkezi için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı