(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Raid Veri Kurtarma Programı

Anasayfa » Raid Veri Kurtarma Programı

Raid veri kurtarma programı Kullanıcıların en zor bulduğu kayıp verileri geri almak için RAID yapılandırmasını yeniden yapılandırmanız veya yeniden oluşturmanız gerekir. Neyse ki, bu süreci basitleştirmenize yardımcı olabilecek birçok üçüncü taraf veri kurtarma yazılımarı vardır.

Teknik Bilginiz Yoksa Bu Yazılımları Denemeyiniz.Bize Başvurunuz.

RAID sürücülerinden veri kurtarmak için profesyonel bir RAID kurtarma yazılımı seçmek çok faydalıdır.

Raid Veri Kurtarma Programı

Firmamız raid veri kurtarma programı dışında, raid veri kurtarma cihazları kullanmaktadır.

Bu cihazların yazılımları raid dizelerinden doğru şekilde verileri almanın ve veriyi bozmadan sağlıklı bir şekilde almanın yardımcı araçlarıdır.

Bu araçlar pahalı ve maliyetli araçlar ve yazılımlardır.

raid veri kurtarma programi

raid veri kurtarma programi

RAID Kurtarma Nedir?

Kullanıcıların RAID kurtarmaya ihtiyaç duymasının nedeni, normal sabit disk veri kurtarma işlemiyle aynıdır. Bozuk veya bozuk bir RAID, insan hataları, donanım veya yazılım arızası, kötü amaçlı yazılım bulaşması, mekanik hatalar, elektrik kesintisi, bozuk sektörler veya ani sistem kapanması vb. neden olabilir. Ancak bozuk bir RAID’i kurtarmak istediğinizde farklı bir şey vardır.

RAID hasar gördüğünde, RAID birimine erişilemez hale gelir ve veriler kaybolur. Ancak, doğrudan RAID sabit sürücülerinden verilere erişemez veya verileri kurtaramazsınız.

Raid veri kurtarma harddisk neden bozuldu ?

Hard Disk Arızası

Her iki sabit disk türü, HDD ve SSD’nin sınırlı bir çalışma ömrü vardır. Elbette, sunucu tipi NAS veya SCSI diskler, yalnızca evde kullanım için tasarlanan SATA benzerlerinden daha uzun süre dayanabilir, ancak sonsuz çalışan bir sabit disk diye bir şey yoktur. Çoğu RAID dizisi için, bir veya iki diskin arızalandığı gün, bu dizideki tüm disklerdeki tüm bilgilerin kaybı anlamına gelir. Tüm dizinin güvenilirliği, eklenen her diskle azalır.

Yanlışlıkla Dizi Yeniden Oluşturma

Depolama sistemindeki disklerden birini değiştirirken yapılan hatalar, diziyi “geri yüklemek” yerine yanlışlıkla “yeniden oluşturmak”, diskleri yanlış sırayla çıkarıp yeniden bağlamak, hatalı RAID başlatma veya yeniden oluşturma – bunlardan herhangi biri kesinlikle bilgi kaybı. Bu tür hatalardan sonra RAID kendini otomatik olarak geri yükleyemez.

Bir Denetleyici Hatası veya Arızası

Denetleyici, bir disk dizisi oluşturmak ve disklerde depolanan tüm dosyalara erişim sağlamak için hayati önem taşıyan kritik öneme sahip bilgileri içeren öğedir. Bir denetleyici arızası, hem hizmet verilerinin kaybolmasına hem de birkaç diskin arızalanmasına neden olabilir. En pahalı denetleyiciler, ek bir pil ve kalıcı bellek kullanır. Bu tür öğeler, tüm sistemin güvenilirliğini artırır ve bir güç kesintisi meydana gelse bile verilerin korunmasına yardımcı olması beklenir.

raid veri kurtarma4

raid veri kurtarma4

Anakart Arızası

Belirli anakart özelliklerine dayalı bir RAID 5 oluşturmak, pahalı bir denetleyici satın almaya kıyasla daha ucuz (ancak daha az güvenilir) bir çözümdür. Anakart arızaları, hatalı BIOS güncellemeleri, düşük CMOS pil, güç dalgalanmaları, disklerin bağlantısını kesme veya yeniden bağlama – tüm bunlar RAID’inizin çökmesine neden olabilir. Tüm sistem her türlü güç sorununa karşı çok hassas olduğundan, güç kaynağınızla ilgili sorunlar da çökmelere neden olabilir.

 

Bir Sistem Çökmesi

Bir işletim sistemi (Windows, macOS, Linux, FreeBSD, Ubuntu) tarafından sunulan işlevselliğe dayalı yazılım RAID sistemleri, büyük ölçüde o işletim sisteminin sağlığına bağlıdır. Donanımınızı yükseltmek veya diğer yazılımları güncellemek, bilgisayarın önyüklemesini engelleyen ve bu tür dizi içindeki verilere erişilemez hale getiren hatalara neden olabilir.

Donanım RAID sistemlerinden farklı olarak, yazılım tabanlı diziler, fiziksel disklerden ziyade mantıksal bölümlerden oluşur. Bölümleri biçimlendirmeyi veya kaldırmayı içeren işlemler, bu tür dizileri kolayca yok edebilir.

 

Bir Virüs Saldırısı

Raid Veri Kurtarma Programı, Hem yazılım hem de donanım

raid veri kurtarma programi

raid veri kurtarma programi

çözümleri, dizi içindeki her diskte RAID yapısı hakkında bilgi depolar. Bir virüs saldırısı yalnızca sistem dosyalarına zarar vermekle ve işletim sisteminin önyüklemesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda disk bölüm tablosunu değiştirir veya RAID’in düzgün çalışması için hayati önem taşıyan verileri depolayan disk alanının üzerine yazar. Bu kötü şeylerden herhangi biri diziyi çalışamaz hale getirecektir.

 

Harddisk Kötü Sektörler

Genellikle, hatalı bir sektöre bilgi yazılmaya çalışıldığında, RAID bu sektördeki verileri daha fazla kullanılmaması için özel bir tabloya girer ve yazmak için serbest bir sektör kullanır. Ancak dizideki disklerden biri bozulduğunda her şey değişir. Çalışmaya devam etmek için diski değiştirmeniz ve diziyi yeniden oluşturmanız gerekir. Otomatik kurtarma işlemi, eksik diskteki verileri yeniden oluşturmak için kalan disklerdeki tüm verileri okur. En az bir bozuk sektör olduğunda bu tür bir kurtarma işlemi gerçekleştirilemez.

 

Sunucu Sistemini veya Diğer Ekipmanı Yükseltme

Ne yazık ki, tüm üreticiler size RAID’inizi yeniden kurmak zorunda kalmadan yeni donanıma geçme fırsatı vermez. Veri kaybını önlemek için hepsini eski diziden kopyalamanız, ardından yeni donanımla bir dizi oluşturmanız ve son olarak verileri bu yeni RAID’e aktarmanız gerekir. Bu prosedür, yazılım tabanlı bir RAID kullanmayı tercih ederseniz, denetleyicileri, anakartları, sabit diskleri ve hatta işletim sistemlerini yükselttiğiniz durumlar için geçerlidir.

 

RAID’i Diskler Olmadan Başlatma ve Diski Başka Bir Sisteme Bağlama

Dizideki disklerden biri başka bir ekipmana veya bilgisayara bağlandığında, servis bilgilerinin üzerine yazılmasına neden olabilir. Böyle bir disk RAID’inize yeniden bağlandığında, sistem başlamaz ve sadece başarısız olur.

Diskler yalnızca depolama sistemi kapalıyken bağlanmalı ve bağlantıları kesilmelidir. Bazı diskleri eksik olan bir bilgisayarı başlatmaya çalışırsanız, RAID acil durum moduna geçer ve diskleri diziye yeniden bağlamak, durumu normale döndürmeye yardımcı olmaz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı