(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dijital Delil İncelenmesi

Anasayfa » Dijital Delil İncelenmesi

Dijital Delil İncelenmesi, dijital dünyada taşınan cihazlar beraberinde adli suçlar kapsamına giren bilişim suçlarını da getirmeye başladı.

Özellikle siber saldırılar ve internet dolandırıcılığına yönelik olarak tüm zararları ve saldırıları önlemek adına gerçekleştirilen adli bilişim suçlarıyla mücadele çalışmaları, dijital suç unsurlarına yönelik delillerin tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Dijital ortamda suçun delillerine kaynaklık edecek olan bilgisayarın sabit diski, taşınabilir flash belleği, kayıt cihazları ve mobil cihazlar tamamen dijital deliller arasındadır.

Bunlara yönelik olarak her türlü inceleme, tespit etme ve yetkili birime özel muhafaza edilmiş haliyle nakil etme işlemleri yürütülerek dijital delil incelemesi çalışmaları yürütülmektedir.

Dijital Delil İncelenmesi

Dijital Delil İncelenmesi

Dijital Delil İncelenmesi, Yürütülen tüm bu belli başlı etkin çalışmalar doğrultusunda da her anlamda kaliteden kesinlikle ödün verilmeden son derece üst düzey yaklaşımlara dayanılarak dijital ortamlarda işlenen somut delillerin açığa kavuşturulması olanaklı hale getirilmektedir.

Tüm bunlar da bütün yönleri bakımından değerlendirilecek olunursa tamamen kaliteden taviz verilmeden yürütülen sistematik bilişim çalışmalarından oluşmaktadır.

Dijital Delil İncelenmesi – Dijital adli delil teknolojisi

Dijital ortamda suç unsurlarından bulgu olarak bilgilerin ve verilerin elde edilmesinin ardından özel olarak muhafaza kutusunda tutularak yetkili adli makamlara yollanmaktadır. Bu da dijital delil incelemesi boyunca sanığın deliller ortaya çıktıktan hemen sonra adli bilişim verileriyle de teyit edilmesinden sonra göz altına alınması ve tutuklanması sürecini hızlandırmaktadır.

Bu özellikler dikkate alındığı zaman her anlamda dijital ortamda adli delillerin birer birer kayıt altında tutularak incelenmesi söz konusu olacaktır. Böylece her anlamda nitelikli ve profesyonel yaklaşımlara dayanan etkin çözümler yürütülerek tamamen kaliteden ödün verilmeksizin hassas çözümler üretilmektedir. Ayrıca dijital ortamda adli delil teknolojisinde alanında uzman teknik ekip çalışmasıyla bilgisayar ortamında silinmiş olan ve yedeğine ulaşılamayan tüm bilgi ve dokümanlara erişim imkanı sağlanmaktadır.

Dijital mecrada suç unsurlarının tespiti

Adli bilişim alanına yönelik olarak bilişim suçlarının tespit edilmesi delillerin ortaya çıkarılmasıyla mümkün olmaktadır.  Bunun için öncelikle zanlının bilgisayarında, mobil cihazlarında veya diğer tüm elektronik aygıtlarında kapsamlı araştırmalar yapılarak olası suç unsurları meydana çıkarılmaktadır.

Dijital Delil İncelenmesi

Dijital Delil İncelenmesi

Suç unsurlarının her anlamda kaliteden bir an bile ödün verilmeksizin yüksek hassasiyete dayalı olarak dijital delil incelemesi süreçlerine yer verilmektedir.

Yer verilen bütün bu delil incelemesine dayalı olarak her anlamda kaliteli, her anlamda sıra dışı yaklaşımlarla etkin hizmetler verilmektedir.

Bu hizmetler çerçevesinde dijital mecradaki suç unsurlarının birer birer tespit edilerek dijital delil incelemesi sonrasında adli makamlara delil olarak sunulabilir. Bunun için başlıca dijital suç unsurları olabilecek şu alanlarda kapsamlı taramalar yapılır: Bknz : Siber Suçlar

> Görüntü İnceleme, Netleştirme ve İyileştirme

> Bilgisayarın sabit diski, taşınabilir disk ve genel alanlarında

> Mobil cihazların içerisinde ayrıntılı tarama ve doküman ele geçirme

> Oyun konsolları, televizyon, kol saati ve daha birçok aksesuar ve elektrikli ürünlerde kapsamlı araştırmalar yürütülerek suç potansiyeli olabilecek tüm delillerin toplanarak dijital delil incelemesi yapılmak amacıyla bir arada toplanmaktadır. Adli bilişim suçlarının önüne geçmek  suç unsurlarının ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla yürütülen belli başlı özellikleri meydana getiren yaklaşımları içermektedir.

Dijital Delil İncelenmesi, Bu bir arada toplanan deliller sonucunda da her anlamda hassas unsurlara dayanılarak gerçekleştirilen etkin çözümlere yer verilmektedir. Bu da tümüyle kaliteli, yüksek standartlara dayanan gelişmelere bağlı olarak tamamen kaliteden ve yeni gelişmelerden bağımsız halde yürütülen işlemleri oluşturur.

Bu tip yaklaşımlar neticesinde de en üst düzey özelliklere dayanarak siber saldırılar ve suç unsurlarının önüne geçilmektedir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı