(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bilgisayar İncelemesi

20 Ocak 2022
1.507 kez görüntülendi
Bilgisayar İncelemesi

Bilgisayar incelemesi Firmamız adli bilişim uzmanları tarafından, İnternet kullanım geçmişi, yazışmalar, indirilen ve kurulan programlar, kaybolan verilen, kopyalanan veriler,  bilgisayarda şimdiye kadar takılan tüm usb sürücüler, silinen resimler, belgeler, datalar, sözcük işleme belgeleri, görüntüler ve diğer dosyalar gibi belirli elektronik verileri bulmak için adli araçları ve araştırma yöntemlerini kullanarak bilgisayar incelemesi yapmaktadır.

Gizli, silinmiş veya kaybolan dosyaları ve bilgilere erişmek için  teknik becerilerini kullanan adli bilişim uzmanlarımız sizlere en doğru şekilde yönlendirme yaparak bilgi vermektedir.

Verilerin analizi ve incelenmesi konusunda özel yetkin yazılımlar ve donanımlar kullanan firmamız, tüm bilgisayarda tarih ve zaman dilimi dikkate alınarak gerçekleşen tüm hareketleri inceleyerek müşterilerine rapor ve bilgi sunmaktadır.

Siber saldırılardan korunmanın ve güvenlik açıklarından korunmanın da yollarını söyleyen uzmanlarımız bu konuda sizlere yardımcı olmakta ve çözüm üretmektedir. Elektronik verileri saklayabilen herhangi bir cihaz, adli olarak incelenebilir.

Firmamızdan Bilgisayarlarınızın incelenmesi talebinde bulunabilirsiniz. 

Bilgisayar İncelemesi

Bilgisayar İncelemesi

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayar İncelemesi / Dijital Delil Nerelerde Bulunur?

 • Hard diskler, CD, DVD ve Disketler
 • USB Hardisk ve USB Flash Disklerde vs.
 • ZIP, DAT, DLT gibi teyp veri yedekleme birimlerinde
 • Hafıza Karlarında (SD, MMC, CF, MemoryStick vs)
 • Dijital Kameralar ve Fotoğraf Makineleri, Medya Çalarlar
 • El bilgisayarları (PDA, PALM, PocketPC, Tablet PC vs)
 • Cep Telefonları ve Akıllı Telefonlar
 • Oyun Konsolları
 • Akıllı Televizyonlar, Medya Oynatıcıları
 • Bazı Yazıcı, Tarayıcı, Fotokopi ve Fax Cihazları
 • Network Cihazları (Hafızaları varsa)
 • İnternet ve Network Ortamları (Canlı Akışkan Delil, Bulut Üzerindeki Delil, Sunucular Üzerinde)

Firmamızda şirketlerin bilgisayarlarının incelenmesi, personel bilgisayarlarının incelenmesi hizmetleride vermektedir.

Adli Vakalarda bilgisayarların işlem yaptıkları zaman, tarih, geçmiş ve parolalar ortaya çıkarılmaktadır. Bilgisayarlardan Sohbet Geçmişi, Yüklenen Uygulamalar, Zararlı Yazılımların Tespiti Yapılmaktadır.

Bilgisayar İncelemesi Nedir?

bilgisayar incelemesi

Bilgisayar incelemesi, en çok tercih edilen hizmet seçeneklerimizden biridir. DataBase ile sunulan bilgisayar inceleme hizmeti, ilk önce suça konu olan dijital materyalin belirlenmesi ile başlamaktadır. Belirlenen dijital materyale herhangi bir müdahale yapılmadan, yazma koruma teknikleri tercih edilerek yedek alınır. Ardından alınan yedek üzerinde adli bilişim uygulamaları kullanılarak, suça konu olan olaylarla alakalı teknik incelemeler gerçekleştirilir. Bu tür işlemler yapılırken yedek üzerin veri kurtarma yazılımları ile geçmişe yönelik bilgiler taranır. Son noktada CMK 67 ve HMK 293 maddeleri kapsamında harddisk incelemeleriyle ilgili uzman görüşü hazırlanır.

Bilgisayar İncelemesi: Harddisk İnceleme

bilgisayar incelemesi

Harddisk veri kurtarma alanında deneyimli ve profesyonel olan firmamız, harddisk inceleme hizmetiyle de adından bahsettirir. Sabit disk verileri hızlı ve kalıcı şekilde veri depo eden mekanik ekipmanlardır. İçeriğine yazılan verileri fiziksel şekilde yazmasından ötürü elektrik kesildiğinde veya disk durduğunda veriler silinmez.

Harddisk üzerine kaydedilen her tür veri, disk üzerinde konumlanır. Manyetik tablalar vasıtası ile kaydı yapılır. Özellikle de mıknatıslama mantığı ile işlem yapılmasına olanak tanır. Kaydettiğiniz her veri manyetik ortamlara yazılır ve verilerin kaydı gerçekleşir. Parça üzerinde konumlanan manyetik tablaların üst bölümünde dairesel çizgiler bulunur. Bu çizgilere ise track ismi verilir. Bilgisayar incelemesi sırasında harddiskin katmaların detaylı bir inceleme işleminden geçer.

Bilgisayar İncelemesi Hizmeti Kapsamı Nedir?

bilgisayar incelemesi

Bilgisayar incelemesi yaparken çeşitli uygulama adımları yerine getirilir. Bilgisayar incelemesi genel olarak adli soruşturmalar, yasal uyuşmazlıklar ile alakalı dijital delillerin sunulması, toplanması ve analiz edilmesini içermektedir. Bu hizmet dahilinde mobil cihazlar, dijital depolama birimleri, bilgisayarlar, ağlar ve bütün cihazlarla alakalı araştırmalar yapılır.

Dijital çağda suçlar ve yaşanan bazı yasal sorunlar giderek çok daha fazla biçimde görülmektedir. Bu bağlamda adli makamlar, firmalar ve hukuk şirketleri, bilgisayar incelemesi hizmetine gereksinim duymaktalar ve buna önem vermektedirler. Adli bilişim uzmanları, çoğunlukla dijital delilleri toplar, analizini gerçekleştirir ve sunar. Böylece adli aşamada doğru ve güvenilir bir şekilde bilgisayar inceleme hizmeti yerine getirilir.

Bilgisayar incelemesi hizmeti şu işlem adımlarından meydana gelmektedir:

Veri Kurtarma ve İnceleme

İlk adım veri kurtarma ve inceleme olmaktadır. Adli bilişim uzmanları, kaybolan, silinen ya da zarar gören verileri kurtarır ve ilgili verileri analiz eder. Bu, klasör kurtarma, dosya kurtarma, mail, metin mesajları, video, fotoğraf ve diğer dijital verileri kapsar.

Delil Toplama

Bu aşamada adli bilişim uzmanları, dijital cihazlardan delil toplar. İlgili deliller, suçları, yasa dışı faaliyetleri, çeşitli yasal problemleri çürütmek ya da desteklemek amacı ile kullanılmaktadır. Mesela, herhangi bir laptopta yer alan belgeler ya da bir cep telefonundaki iletişim kayıtları, esasen adli süreçte delil yerine geçebilmektedir.

Veri Analizi

Bu süreçte adli bilişim uzmanları, elde edilen dijital delilleri analiz ederler. Bunlardan manalı bilgiler elde ederler. Bu analiz işlemi, verilerin zaman damgalarını doğrulama, dosya kurtarma geçmişini araştırma, dosya değişikliklerini takip etme ve kişinin faaliyetlerini belirleme gibi uygulamaları kapsamaktadır.

Olay İncelemesi

Bir diğer aşama da olay incelemesi olur. Bilgisayar incelemesi sırasında adli bilişim uzmanları, olay ve suç mahalli ile alakalı dijital cihazları inceler. Bunun sonucunda olayın nasıl meydana geldiğini belirlemeye çalışır. Bu, örneğin bir bilgisayar korsanının cihaza nasıl sızdığını ya da verilerin nasıl değiştirildiğini anlamayı içerebilmektedir.

Raporlama ve Uzman Tanıklık

Adli bilişim uzmanları, inceleme bulgularını ve sonuçlarını detaylı raporlar biçiminde sunarlar. Öte yandan mahkemelerde uzman tanıklık yapabilirler. Aynı zamanda delillerin yasal süreçte doğru biçimde sunulmasına destek olabilirler.

Bilgisayar İnceleme Hizmeti Neden Önemli?

Bilgisayar incelemesi birçok yönden önem arz eden bir işlemdir. Adli bilişim hizmetlerinde bilgisayar inceleme, herhangi bir davanın veya soruşturmanın dijital deliller ile alakalı yönlerinin araştırılmasını mümkün kılmaktadır. Bilgisayar incelemesi ile ulaşılan dijital verilerin doğruluğu kanıtlanmaktadır.

Deliller dikkatli bir şekilde incelendiğinde, delillerin bütünlüğü hususunda güven elde edilir. Uzmanlar delilleri inceler, toplar, analiz eder ve koruma süreçlerinde titiz ve dikkatli bir şekilde çalışırlar. Bilgisayar incelemesi hizmeti ile suçların açığa çıkması söz konusu olabilir. Ayrıca bu işlem ile delillerin kaybolması ve bozulması önlenmektedir. Tüm bunlardan dolayı oldukça bir önemli bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı