(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Anasayfa » Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri, Adli bir olayın aydınlatılması için delil oluşturabilecek her türlü ses kaydı “adli ses” olarak tanımlanır. Bazı olayların aydınlatılmasında ses kayıtlarının doğru analizi büyük önem taşımaktadır. Ses kayıt cihazdan elde edilecek adli ses ve konuşma incelemeleri teknik cihazların yardımıyla yapılan uzmanlık gerektiren bir iştir.

Firmamızda SES NETLEŞTİRME, SES ANALİZİ, SES KAYIT İNCELEME VE RAPORLAMA hizmeti verilmektedir. 

Ayrıca Netleştirilen Seslerin Metine Döküm işlemleride tarafımızdan yapılmaktadır. Özel Bilirkişi Uzman Raporu isteğe göre verilmektedir. 

Adli Ses Konusma Incelemeleri

Adli Ses Konusma Incelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli ses kaydında kullanılan başlıca cihazlar

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

– Cep telefonları

– Dijital veya analog ses kayıt cihazları

– Sesli kayıt yapan kameralar ve güvenlik kameraları

– Sesli kayıt yapan fotoğraf makineleri

Adli ses kayıtlarına yapılan işlemler

Adli Ses Konuşma İncelemeleri, Adli ses kayıtları üzerlerinde her hangi bir oynama veya ekleme yapılıp yapılmadığı, ses kaydının iddia edilen kişilere ait olup olmadığı gibi konularda adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında araştırma yapılır. Yine adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında ses üzerinde anlaşılmayı etkileyen gürültü ve parazitlerin arındırılması da gerekebilir. Ayrıca elde edilen seslerin yazıya yani “tapeleştirme” işlemi de adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında yapılan hizmetlerdir. Adli olaylarda adli ses ve konuşma incelemeleri konunun hassasiyeti doğrultusunda analitik ve teknolojik yöntemlerle yürütülen çalışmalardır.

 Başlıca adli ses ve konuşma incelemeleri

 1. Konuşmacı tespiti: Ses kaydında bulunduğu iddia edilen kişi, kişiler veya nesnelerin gerçekte iddia edilen kişi, kişiler veya nesneler olup olmadığının tespitidir. Bunun için birçok ses analizinin yanı sıra görsel duyular da kullanılır. Adli vakanın çözümünde bu işlem büyük önem arz etmektedir.
 1. Sesleri iyileştirme: Kayıt altındaki sesler çoğu kez net değildir. Ayrıca sesler çeşitli teknolojik cihazlar ve sinyallerle kasten bozulmuş olabilir. Ayrıca adli vaka için önem arz etmeyen gürültü olarak nitelendirilen sesler de araştırılan ana sesleri örtüyor olabilir. Bu durumda teknik cihazlar yardımıyla sinyallerin önüne geçilir. Sesler yine özel cihazların yardımıyla filtrelenir ve esas önemli seslerin ön plan çıkması sağlanır.
 1. Ses üzerinde yapılan tahribat ve eklemeler: Bazı ses kayıtları tam anlamıyla bir kurgu ürünü olabilir. Kişi, kişiler veya nesnelerin sesleri taklit edilebilir ya da farklı zamanlarda alınan sesler istenilen bir kurguya sokularak montaj edilebilir. Örneğin kişinin hiç demediği bir cümle ayrı ayrı konuşmaları birleştirilerek elde edilebilir. Manipülasyon denilen olaylara karşı her türlü ses incelemesi bu hizmet kapsamında yapılmaktadır. Bu çalışmada amaç seslerin orijinalliğinin tespitidir.
 1. Tapeleştirme: Adli vakalarda mahkeme genellikle ses kayıtlarının yazılı dokümanını ister. Bu işleme tapeleştirme denmektedir. Bu şekilde mahkeme ses kayıtlarına daha kolay ve anlaşılır bir şekilde erişmiş olur.
Adli Ses Konusma Incelemeleri 1

Adli Ses Konusma Incelemeleri 1

 Adli ses ve konuşma kaydı incelemesine en çok başvurulan vakalar

– Taciz olayları: Taciz yaptığı veya tacize uğradığı iddia edilen kişi veya kişilerin cep telefonu konuşmaları ve sesli mesaj gibi seslerin analizi.

– Özellikle şiddete maruz kalan evli kadıların boşanma için delil niteliğinde kayıt altına aldığı seslerin analizi

– Dolandırıcılık, eşi aldatma ve cinayet gibi vakalarda kullanılacak ses ve konuşma kayıtlarının incelenmesi

– Her türlü adli vakada mahkemeye sunulan ses ve konuşma kayıtlarının incelenmesi

– Kayıp vakalarında her türlü ses kaydının incelenmesi

– Çocuklara şiddet ve istismar gibi olaylarda kayıt altına alınan her türlü ses ve konuşmanın incelenmesi

– Olay sırasında olunduğu iddia edilen yerden alınan ses kayıtlarının incelenmesi

Görüldüğü üzere ses ve konuşma kayıtları birçok adli vakada kilit rol oynayabilen delillerdir. Bu bakımdan bu kayıtların güvenirliği ve netliği olayın çözümü için büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde suçlu olduğu iddia edilen birçok kişinin suçsuzluğu ve aksi durum yani suçsuz olduğu iddia edilen kişilerin de aslen suçlu olduğu ispatlanabilir.

Adli bilişim ile ilgili diğer sayfalarımıza göz atabilirsiniz..

Adli Ses Konuşma İncelemeleri Nedir?

adli ses konusma incelemeleri

DataBase olarak; veri kurtarma alanında olduğu gibi adli ses konuşma incelemeleri söz konusu olduğunda da en kaliteli ve en güvenli hizmeti sunmaktayız. Teknolojinin yaşamımıza girmesi ile beraber ses kaydetme araçları bir hayli çoğalmıştır. Bu da pek çok suç anını ve suça dair ipuçlarını delil olarak kaydetmek demektir. İlgili ses kaydı verileri, uzman bireyler tarafından incelenmediği zaman manipülasyon ve montaja elverişli olabilir. Ses kaydı incelemesi profesyonel bir şekilde yapılmaz ise arka plandaki eklemeler, montaj ve tahrifat, doğru biçimde fark edilmez. Bu alanda eğitim görmüş ve deneyim sahibi kişiler ise asli ses konuşma incelemeleri yapar ve sonuçları raporlar.

Adli Ses Konuşma İncelemeleri Alanında Sunduğumuz Hizmetler

adli ses konusma incelemeleri

Adli ses konuşma incelemeleri kategorisinde şu hizmetleri sağlamaktayız:

Ses İnceleme Hizmeti

Ses verileri için kaliteli yazılım ve donanım çok önemlidir. Bununla beraber ses inceleme hizmeti deneyim ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. İstenen delil üstünde derinlemesine analiz ve inceleme gerçekleştirilir. Delil niteliğindeki hususlar raporlar edilir. Telefon ile taciz, şantaj ve tehdit gibi çeşitli suçlar da bu alanda sık olarak karşılaşılan durumlardır. Bunlar, yapılan incelemeler neticesinde bilirkişi tarafından değerlendirilmektedir.

Ses İyileştirme Hizmeti

Adli ses konuşma incelemeleri alanında bir başka hizmet seçeneğimiz de ses iyileştirme olur. İdeal bilgisayar yazılımları tercih ederek ses verilerinin delil şeklinde olabilecek bölümlerinin netleştirilmesini sağlıyoruz. Ses dosyaları üzerinde aygıt, dış sesler ve rüzgâr sesi gibi faktörlerden kaynaklanan sesleri temizliyoruz. Bu sayede net bir ses oluşmasını mümkün kılıyoruz.

Ses İnceleme ve Kimlik Tespiti Hizmeti

Bu hizmet ile delil şeklinde elde edilen görüntü ve şüpheli olarak yakalanan bireyin aynı insan olup olmadığının tespiti gerçekleştirilmektedir. Gerekiyor ise bu inceleme esnasında görüntü netleştirme uygulamalarına da başvurulur. Bu sayede yüz ve karakter analizi yerine getirilerek, rapor oluşturulur.

Ses Analizi ve Ses Karşılaştırma Hizmeti

Bir diğer adli ses konuşma incelemeleri hizmet türümüz de ses analizi ve ses karşılaştırma olmaktadır. Bu hizmette ses verileri arzu edilen detaylara göre incelenir. Elde edilen kayıtlar ise metin haline dönüştürülür. İki ses verisinin aynı birey tarafından oluşturulduğu tespit edilmektedir.

Ses Dosyaları Üzerinde Yapılan Tahrifat, Montaj ve Ekleme Tespiti Hizmeti

Adli ses konuşma incelemeleri hizmetlerimizden biri de budur. Ses dosyaları üzerinde gerçekleştirilen tahrifat, montaj ve ekleme tespiti yapmaktayız. Ses dosyaları üzerinde çeşitli yazılımlar kullanılarak bu dosyalara müdahale yapılabilmektedir. Bu tür uygulamaların tespiti mümkündür. Ses verileri üstünde gerçekleştirilen montaj, çıkarma, ekleme ve çeşitli uygulamalar, sahte delil oluşturur. Bunun haricinde tahrifat yapılarak delil niteliğindeki bilgilerin kullanılamaz hale getirilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu tarz gelişmelerde yazılımı ve donanımı mevcut olan profesyonel bireylerden yardım almak gerekir. Böylece ses verileri profesyonel anlamda değerlendirilir ve analiz yapılır.

Ses Netleştirme Programları Nelerdir?

Ses netleştirme programı kullanarak, seslerin kalitesi yükseltilebilir. Ses dosyaları ile yakından ilgilenen kişiler, ses iyileştirme programları hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu tür programlar MacOS ve Windows cihazlarda kullanılabilir.

Ses düzeltme işlemleriyle ilgilenen bireyler, çoğunlukla müzik, kurgu ve kayıt işlemleri ile ilgilenirler. Bu tür insanlar için en büyük sorunlardan biri de sesi bozuk kayıtlardır. İnternet üzerinde bu tür alanlarda hizmet sağlayan çok çeşitli ses netleştirme hizmetleri bulunur.

Aşağıda listelediğimiz programların hemen hepsini kendi arasında olumlu veya olumsuz özellikleri bulunur. Olumsuz özellikten kastımız, hemen herkesin ihtiyaçlarıyla uyumlu olmaması anlamındadır. En iyi ve en çok kullanılan ses programları arasında öne çıkanlar şunları kapsar:

 • Acoustica
 • Ashampoo Music Studio 2019
 • Ocenaudio
 • Ardour
 • Audacity (Ücretsiz)
 • Auditool (Ücretsiz)
 • GarageBand (Ücretsiz)
 • Logic Pro X (Ücretli)

Görüldüğü gibi ses iyileştirme programları ve yazılımları oldukça fazla. Öte yandan hem ücretli hem de ücretsiz şekilde sunulan seçenekler var. Dolayısıyla ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

Listede öne çıkanlardan biri olan Logic Pro X, ücretli bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Remix, tekrarlayıcı ve filtre gibi farklı özellikleri mevcut. Programın geniş bir ritmiks ses kütüphanesi var. Diğer uygulamalar da benzer özellikler olsa da en fazla tercih edilenlerden biri Logic Pro X diyebiliriz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı