(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Anasayfa » Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri, Adli bir olayın aydınlatılması için delil oluşturabilecek her türlü ses kaydı “adli ses” olarak tanımlanır. Bazı olayların aydınlatılmasında ses kayıtlarının doğru analizi büyük önem taşımaktadır. Ses kayıt cihazdan elde edilecek adli ses ve konuşma incelemeleri teknik cihazların yardımıyla yapılan uzmanlık gerektiren bir iştir.

Firmamızda SES NETLEŞTİRME, SES ANALİZİ, SES KAYIT İNCELEME VE RAPORLAMA hizmeti verilmektedir. 

Ayrıca Netleştirilen Seslerin Metine Döküm işlemleride tarafımızdan yapılmaktadır. Özel Bilirkişi Uzman Raporu isteğe göre verilmektedir. 

Adli Ses Konusma Incelemeleri

Adli Ses Konusma Incelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli ses kaydında kullanılan başlıca cihazlar

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

Adli Ses Konuşma İncelemeleri

– Cep telefonları

– Dijital veya analog ses kayıt cihazları

– Sesli kayıt yapan kameralar ve güvenlik kameraları

– Sesli kayıt yapan fotoğraf makineleri

Adli ses kayıtlarına yapılan işlemler

Adli Ses Konuşma İncelemeleri, Adli ses kayıtları üzerlerinde her hangi bir oynama veya ekleme yapılıp yapılmadığı, ses kaydının iddia edilen kişilere ait olup olmadığı gibi konularda adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında araştırma yapılır. Yine adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında ses üzerinde anlaşılmayı etkileyen gürültü ve parazitlerin arındırılması da gerekebilir. Ayrıca elde edilen seslerin yazıya yani “tapeleştirme” işlemi de adli ses ve konuşma incelemeleri kapsamında yapılan hizmetlerdir. Adli olaylarda adli ses ve konuşma incelemeleri konunun hassasiyeti doğrultusunda analitik ve teknolojik yöntemlerle yürütülen çalışmalardır.

 Başlıca adli ses ve konuşma incelemeleri

  1. Konuşmacı tespiti: Ses kaydında bulunduğu iddia edilen kişi, kişiler veya nesnelerin gerçekte iddia edilen kişi, kişiler veya nesneler olup olmadığının tespitidir. Bunun için birçok ses analizinin yanı sıra görsel duyular da kullanılır. Adli vakanın çözümünde bu işlem büyük önem arz etmektedir.
  1. Sesleri iyileştirme: Kayıt altındaki sesler çoğu kez net değildir. Ayrıca sesler çeşitli teknolojik cihazlar ve sinyallerle kasten bozulmuş olabilir. Ayrıca adli vaka için önem arz etmeyen gürültü olarak nitelendirilen sesler de araştırılan ana sesleri örtüyor olabilir. Bu durumda teknik cihazlar yardımıyla sinyallerin önüne geçilir. Sesler yine özel cihazların yardımıyla filtrelenir ve esas önemli seslerin ön plan çıkması sağlanır.
  1. Ses üzerinde yapılan tahribat ve eklemeler: Bazı ses kayıtları tam anlamıyla bir kurgu ürünü olabilir. Kişi, kişiler veya nesnelerin sesleri taklit edilebilir ya da farklı zamanlarda alınan sesler istenilen bir kurguya sokularak montaj edilebilir. Örneğin kişinin hiç demediği bir cümle ayrı ayrı konuşmaları birleştirilerek elde edilebilir. Manipülasyon denilen olaylara karşı her türlü ses incelemesi bu hizmet kapsamında yapılmaktadır. Bu çalışmada amaç seslerin orijinalliğinin tespitidir.
  1. Tapeleştirme: Adli vakalarda mahkeme genellikle ses kayıtlarının yazılı dokümanını ister. Bu işleme tapeleştirme denmektedir. Bu şekilde mahkeme ses kayıtlarına daha kolay ve anlaşılır bir şekilde erişmiş olur.
Adli Ses Konusma Incelemeleri 1

Adli Ses Konusma Incelemeleri 1

 Adli ses ve konuşma kaydı incelemesine en çok başvurulan vakalar

– Taciz olayları: Taciz yaptığı veya tacize uğradığı iddia edilen kişi veya kişilerin cep telefonu konuşmaları ve sesli mesaj gibi seslerin analizi.

– Özellikle şiddete maruz kalan evli kadıların boşanma için delil niteliğinde kayıt altına aldığı seslerin analizi

– Dolandırıcılık, eşi aldatma ve cinayet gibi vakalarda kullanılacak ses ve konuşma kayıtlarının incelenmesi

– Her türlü adli vakada mahkemeye sunulan ses ve konuşma kayıtlarının incelenmesi

– Kayıp vakalarında her türlü ses kaydının incelenmesi

– Çocuklara şiddet ve istismar gibi olaylarda kayıt altına alınan her türlü ses ve konuşmanın incelenmesi

– Olay sırasında olunduğu iddia edilen yerden alınan ses kayıtlarının incelenmesi

Görüldüğü üzere ses ve konuşma kayıtları birçok adli vakada kilit rol oynayabilen delillerdir. Bu bakımdan bu kayıtların güvenirliği ve netliği olayın çözümü için büyük önem arz etmektedir. Bu şekilde suçlu olduğu iddia edilen birçok kişinin suçsuzluğu ve aksi durum yani suçsuz olduğu iddia edilen kişilerin de aslen suçlu olduğu ispatlanabilir.

Adli bilişim ile ilgili diğer sayfalarımıza göz atabilirsiniz..

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı