(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Anasayfa » Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma mümkündür. Yalnız başka bir PC’ye veya en azından CD, DVD veya flash sürücü gibi önyüklenebilir bir aygıta ihtiyacınız olacak.

Önyüklenebilir bir aygıtınız yoksa, bir tane oluşturmak için başka bir bilgisayara ihtiyacınız olacak, bu nedenle verilerinizi evde kurtarmak istiyorsanız bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu söyleyelim.

Teknik Bilginiz Yoksa Müdahale Etmeyiniz. 

Arızalı sabit sürücüyü önyüklenebilir olmayan bilgisayardan çıkarmalı ve başka bir (çalışan) bilgisayara kurmalısınız. Diğer tüm senaryolar, önyüklenebilir bir cihaz oluşturmak ve bu cihaza bir veri kurtarma aracı önceden yüklemek için önemli miktarda çaba gerektirecektir. Bu da bilgisayar yazılımı konusunda oldukça yetkin bir kişi gerektirir.

Arızalı diski çıkarıp, dosyaları kurtarmak için çalışan bir bilgisayara yerleştirmenin daha kolay olduğunu söyleyelim. Sabit sürücünüzü bir veri kurtarma laboratuvarına götürmeye veya göndermeye karar verseniz bile, yine de o diski çıkarmanız gerekir.

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Veri kurtarma yazılımı arama zahmetine bile girmeden önce, dosyalarınızı içeren sabit sürücünün gerçekten çalıştığından emin olun.

Çalışan bir bilgisayara bağlayın ve sistem BIOS’una girin. Yeni bağlanan sabit sürücünün kullanılabilir depolama aygıtları listesinde göründüğünü görüyor musunuz?

Değilse, sabit sürücüleri taramak için BIOS menüsündeki “tarama” işlevini kullanın.

acilmayan bilgisayardan veri kurtarma

acilmayan bilgisayardan veri kurtarma

Bilgisayarı kapatın ve gücü kapatın ve hem SATA hem de güç kablolarını sabit sürücüdeki uygun konektörlere doğru şekilde bağlayıp bağlamadığınızı kontrol edin.

Veri Kurtarma için, her şey yolunda görünüyorsa ve hala kullanılabilir aygıtlar listesinde diski görmüyorsanız, veri kurtarma yazılımı sizin için hiçbir işe yaramaz.

Muhtemelen fiziksel olarak arızalı bir sabit sürücünüz var. Bununla ilgili değerli bilgileriniz varsa, risk almamak için bizim veri kurtarma merkezimize getirebilirsiniz.

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarmak için Müşterilerimizin disklerini kurtarmak için kullandığımız veri kurtarma cihazımızın yazılımları yüklüdür. 

Müşterilerimizin ücretsiz olarak indirdikleri programda,  bu çok önemli bir not, çünkü çoğu zaman müşterilerin kurtardıkları aynı sürücüye veri yükleyerek üzerine yazdığı dosyalarla uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Bknz. Klasör şeklindeki verileri kurtarma

Bazen, disk bize getirilmeden önce yüklenen, denenen ve kaldırılan birden çok bozuk dosya ve kurtarma aracının izlerini görebiliriz. 

Diskte eksik verileri içeren birden fazla yazma işlemi, silinen bilgilere kalıcı zarar verebileceğinden ve vereceğinden, çoğu zaman bundan sonra kurtarılabilir dosya kalmıyor maalesef.

  • Bilgisayarınız hiç açılmıyor veya kızarmış anakart, kırık ekran veya grafik kartı gibi bir donanım arızası var
  • Bilgisayarınız düzgün şekilde önyükleme yapmıyor veya Windows’u yüklemiyor
  • Onaramadığınız ve yeni bir sisteme geçmek istediğiniz Windows arızalarınız var

Sabit sürücüyü bozuk bilgisayardan çıkarın ve yedek bilgisayara bağlayın

Bozuk bir bilgisayardan programları ve verileri kurtarmanın ilk adımı, sabit sürücüsünü çıkarmak ve yeni bir bilgisayara bağlamaktır.

Bunu nasıl yapacağımıza bir bakalım. Bknz : Bilgisayardan Veri Kurtama Nasıl Yapılır ?

İlk olarak, bozuk bilgisayardan eski sürücüyü çıkarın:

  1. Makinenin elektrik bağlantısını kesin ve bu bir dizüstü bilgisayarsa pili çıkarın.
  2. Bir masaüstü bilgisayarda kasayı açın, sürücüyü ön tarafta göreceksiniz.
  3. Bir dizüstü bilgisayarda, muhtemelen, birkaç vidayı sökerek açabileceğiniz sabit sürücüye erişmek için özel bir kapak göreceksiniz.
  4. Sabit sürücüyü, içine giren kablolardan ayırın ve çıkarın.
Açılmayan bilgisayardan veri kurtarma

Açılmayan bilgisayardan veri kurtarma

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Artık sabit sürücünüz olduğuna göre, onu yeni bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

  1. Eski sürücüyü içine kaydırdığınız özel bir “kutu” benzeri aygıt olan bir USB sabit sürücü muhafazası kullanabilirsiniz . Muhafaza daha sonra basit bir USB aracılığıyla yeni bilgisayara bağlanır.
  2. Ayrıca bir uçta sabit sürücüye, diğer uçta yeni bilgisayardaki bir USB’ye bağlanan kablo benzeri bir cihaz olan bir USB sabit sürücü adaptörünü de kullanabilirsiniz .
  3. Yeni bilgisayar bir masaüstüyse, eski sürücüyü yeni bilgisayarda olduğu gibi ikincil bir dahili sürücü olarak da bağlayabilirsiniz .

Eski sürücü yeni bilgisayara bağlandığında, yukarıdaki yollardan herhangi biri ile eski dosyaları görüntüleyebilmelisiniz. Bu noktada, kurtarma aşamasına geçebilirsiniz.

acilmayan bilgisayardan veri kurtarma

acilmayan bilgisayardan veri kurtarma

Dosyalarınızı, ayarlarınızı, profilinizi ve programlarınızı bozuk bilgisayarın sabit diskinden kurtarın

Bu aşamada yeni bilgisayarda eski dosyalara erişebilirsiniz. Bu zaten ileriye doğru büyük bir adım! İhtiyacınız olan dosyaları arayabilir ve bunları manuel olarak yeni PC’ye kopyalayabilirsiniz. Bu tür manuel kurtarma, yapılması en kolay iş değildir, ancak en azından dosyalarınızı geri almanızı sağlar.

Bir çok zamanlarda ise sabit disk hatası uyarısıda alabilirsiniz.

Açılmayan bilgisayardan veri kurtarmak için eğer teknik bilginiz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı