(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Veri Kurtarma

25 Haziran 2024
24 kez görüntülendi
Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Harddisk veri kurtarma işlemi, bilgisayar kullanıcıları tarafından araştırılan bir konudur. Genel olarak bilgisayarın bozulan harddisk kısmından verilerin kurtarılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Harddiskin bozulma nedenleri arasında okuyucu kafa vurması, yere düşme, elektrik sorunu, sıvı teması ve harddisk motor arızası gibi nedenler yer alır.

Bu işlem için öncelikli olarak uzman bir kişinin kontrolü gerekir. Uzman kişiler, harddiskin tam olarak neyden dolayı bozulduğunu tespit ederek en doğru işlemi uygulayacaktır. Harddisk verileri kurtarma sürecinde asıl sorunun anlaşılması, ortalama olarak 1 ile 3 gün arasında sürebilir.

 

Harddisk Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Harddiskler, bozulma sürecinde bazı belirtiler verir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Disk okuma ve yazma hızınca çok ciddi bir düşüklük meydana gelir.
 • Bilgisayarım kısmındaki sürücü yavaş yüklenir.
 • Disk okuma yazma kafasında sorun oluşur
 • Bad sektör olduğunun sinyali verilir.

 

Bu tarz arıza uyarılarının alınması durumunda en kısa sürede yedekleme yapılmalıdır. Yedeklemenin yapılmaması durumunda ise diskin bozulmasıyla birlikte bu sefer de veri kurma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu da harddisk veri kurtarma olarak uygulanır.

 

Laptop ve notebook gibi cihazların taşınabilir olması, aynı zamanda düşme riskini de beraberinde getirir. Düşme ve darbeye bağlı durumlarda da hdd ve ssd disk zarar görmesi meydana gelir. Bozulan hdd, bilgisayar tarafından görülemez. Bunun yanı sıra elektriğin gidip gelmesi ise yüksek voltaja sebebiyet verir ve taşınabilir harici harddisk veya sabit harddiskin zarar görmesine neden olur. Bu da daha çok masaüstü bilgisayarlar için risk teşkil eder.

 

Bozuk harddisk dosya kurtarma işlemi, ancak profesyonel müdahalelerle mümkün olabilir. Disklerin içerisinde çoğu zaman muhasebe dosyaları veya da özel yazılımın sgl veri tabanı dostaları bulunur. Diskin çökmesiyle birlikte, bilgisayar kullanıcısı açısından sorun teşkil etmektedir. Bir hdd bozulup çalışmaz duruma geldiğinde, bu durumda harddisk veri kurtarma işleminin yapılması gerekecektir.

Fiziksel Darbe Almış Harddisk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

 

Fiziksel darbe almış olan harddisklere cihaz veya işletim sistemi üzerinden erişim sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. Düşme, aşırı ısınma, elektriksel dalgalanma veya da sabotajlardan etkilenme gibi durumlarda veri kayı meydana gelebilmektedir.

 

Eğer bu tarz durumlarla karşılaşırsanız, öncelikli olarak cihazın enerjisini kesmeniz gerekir. Ayrıca cihazın içerisinde yer alan cerileri tehlikeye sokacak her türlü aksi durumdan da kesinlikle kaçınmalısınız. Bu konuda en gerekli olan şey, kurumsal ölçüde destek alınmasıdır.

Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

Disk Çökmesi Neden Meydana Gelir?

 

Zaman içerisinde diskte oluşan hatalar, bad sector olarak adlandırılır. Bu hatalar sonralarda ise kırmızı sektör hatasına dönüşmektedir. Bad sector hatası, okuyucu kafa bozulmuş gibi bir izlenim verebilir. Bu durumda, okuma ve hazma hızında yavaşlamanın olduğu da önemli bir belirti gibi tahmin edilir. Taşınabilir harici disk bozulmuş, açılmıyor veya da çalışmıyor diye gelen şikayetler de mevcuttur.

Kullanıcıların tüm bu. Hata şikayetleri doğrultusunda yapılması gereken, diskte yer alan önemli verilen bir bütün olarak kurtarılmasıdır. Kurtarılan dosyalar da bu vesileyle bozuk olmadan bütün olarak sorunsuz şekilde çalışacaktır.

Özellikle de sgl veri tabanı gibi dosyaların kurtarılması, sonrasında ise eksiksiz ve sorunsuz şekilde çalışması oldukça önemlidir. Hard disk içerisindeki verilerin başarılı şekilde kurtarılması, bilgisayar sahibi tarafından çok büyük bir heyecanla karşılanır. Uzman bir işlem ile birlikte, bilgisayarın görmediği harddisk içerisindeki verilerin eksiksiz şekilde kurtarılması mümkün olacaktır.

3

Harddisk Hangi Sebeplerden Dolayı Bozulur?

 Harddisk bozulma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek voltajlı elektriksel sorunların meydana gelmesi.
 • Harddiskin yere düşmesi sonucunda hasar alması.
 • Zaman içerisinde bozulmaya meyilli motor kısmı.
 • USB çıkış yapmadan dolayı kullanım kaynaklı.
 • Kullanıcıların diski sert şekilde kullanması.
 • Diskin taşınması durumunda özenli bir şekilde paketlenmemesi ve dış etkenlere maruz kalması.
 • Diskin oda içerisinde çok sayıda manyetik akıma uğraması ve elektronik eşyalarla yan yana olması.
 • Diskin içerisinde sıvı bulaşması.
 • Disk kullımında yanlış adaptör seçimi yapılması.
 • Diske markasız ve uyumsuz harici bir kutu takılması
 • Düşük voltajlı olan çift girişli usb kabloların tercih edilmesi.

 

Usb çıkışı yapılmadığı zaman, direkt olarak kablonun çekilmesiyle birlikte disk zarar görebilir. Bu da zaman içerisinde bilgisayarın diski görmemesine sebebiyet verir. Bu durumda ise harddisk veri kurtarma işleminin yapılması gerekecektir. Bozuk bir harddiskten sadece dosyaların kurtarılması mümkündür.

Disklerden alınan tepkiler genel olarak “disk motoru dönüyor fakat bilgisayar sürücü kısmında görünmüyor” veya “disk dönüyor ancak aradan 1 – 2 saniye kadar geçtikten sonra tık diye ses geliyor ve duruyor” şeklindedir.

Böylesi durumlar meydana geliyorsa, mevcut harddisk bilgisayara artık daha fazla bağlı tutulmamalıdır. Profesyonel müdahaleler gerçekleştirilerek harddisk içerisindeki verilerin kurtarılması amaçlanabilir.

Harddisk Arıza Belirtileri

Harddisk arızda durumunun meydana gelmesinden önce, birtakım belirtiler görülebilir. Kullanıcıların bu belirtileri fark etmesi durumunda, hemen en kısa sürede konunun uzmanından yardım istemsi gerekmektedir. Harddisk genelinde meydana gelen arızaların kullanıcılar tarafından gözlemlenebilecek belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Sabit disklerden duyulan anormal sesler, süreklilik durumunda bir arızanın olduğuna işarettir. Arıza olarak yorumlanabilecek bu sesler, cızırtı veya takırtı şeklindedir. Bu durumda, harddisk motor arızası olduğu düşünülebilir. Böyle bir arızayla karşılaşılması durumunda bilgisayar kapatılmalı ve uzman bir servise gidilerek önemli veriler yedekletilmelidir.
 • Bilgisayarın olağan duruma göre çok daha yavaş şekilde çalışması da yine harddisk arızası işaretleri arasındadır. Bu durumda da yine bilgisayarın servise götürülerek harddisk veri kurtarma ve yedekleme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.
 • En yaygın sabit disk arızalarından biri de kaydedilmiş olan verilerin kendiliğinden silinmesidir.
 • Ayrıca işletim sisteminin sabit diski görmemesi de yine önemli bir arıza konusu olarak karşımıza çıkar.
 • Bilgisayarın kullanım esnasında sürekli olarak donması, çözümlenmesi gereken bir arızanın olduğuna işarettir. Virüslerden de kaynaklı olabilecek bu donma durumları, öncelikle bir virüs tarama işleminden geçirilmelidir. Sonrasında ise donmaların devam etmesi durumunda konunun uzmanı tarafından harddisk veri yedekleme ve kurtarma işlemi yapılmalıdır.

 

2

Harddisk Arızalardan Nasıl Korunur?

Sabit harddiskleri arızalardan korumak için şu yöntemlerin uygulanması gerekmektedir;

 • Bilgisayarı kapatırken on – off düğmesi yerine başlat menüsünü kullanmak.
 • Bilgisayarın olağandan fazla şekilde ısınmasını engellemek. Bunu sağlamak için bilgisayara uygun bir fan kullanılabilir. Ayrıca bilgisayarın kullanıldığı ortamın havadar olması da gerekir.
 • Bilgisayara ve yapılan işlemlere uygun bir ram kullanmak.
 • Bilgisayar için düzenli toz temizliği yapmak.
 • Kaliteli virüs temizleme programları kullanmak ve bu programlarla birlikte düzenli olarak virüs taraması ile temizliği yapmak.
 • Voltaj koruyucu cihazlar ve kesintisiz güç kaynakları kullanmak.
 • Kullanılan prizlerin topraklı ve sigortalı olmasına dikkat etmek.

 

Harddisk Veri Kurtarma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Harddisk veri kurtarma işlemi, öyle basit sayılabilecek işlemlerden değildir. Yani bu kapsamda, mutlaka konunun uzmanından yardım almanız gerekir. Kullanıcıların kendilerince uyguladıkları harddisk verisi kurtarma yöntemleri, eksiklik ve yanlışlıklar içerebilir. Bu da harddisk verilerinin kurtarılma ihtimallerini daha da zora sokacaktır. Ayrıca harddisk genelinde meydana gelen sorunun tespiti, en az o sorunu çözmek kadar önemlidir. Neticesinde harddisk arızaları farklı sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. İşte tüm bu sorunların anlaşılarak en etkili çözümlemelerin uygulanması, yalnızca uzman kişilerce yapılabilir.

Daha fazla bilgi için Harddisk Veri Kurtarma diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı