(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Raid 5 Veri Kurtarma

Anasayfa » Raid 5 Veri Kurtarma

Raid 5 veri kurtarma , bir sunucu çökmesinden sonra RAID 5 yapılandırmasından verileri kurtarmak için donanımlı cihaz ve yazılımlara sahiptir. Raid 5 veri kurtarma çalışmamız boyunca yüzlerce sunucuyu RAID hatasından kurtardık.

Raid 5 Veri Kurtarma Teknik Bilginiz Yoksa Lütfen Disklerin sırasını değiştirerek veya ücretsiz programlarla müdahale yapmayınız.

Veri kurtarma sürecimiz, ücretsiz analiz için gelen sunucuların değerlendirmeleri sonucunda yapılacak olan işlemleri müşterilerimiz ile paylaşıp süreci başlatıyoruz.

Raid 5 Veri Kurtarma

Raid 5 Veri kurtarma,  müşterilerimizin büyük çoğunluğu, özellikle bir veri yedeklemesi olmadan, bu çökmeyle mücadele eden birkaç günlük teknik geçmişe sahiptir.

SAN/NAS veya RAID kart üreticilerinin destek personeli ile boşuna çalışırlar. Bilgi İşlem teknisyenlerine RAID veri kurtarma yazılımı çalıştırmış ve veri kurtarma araçlarını genelde boşuna kullanırlar.

En iyi RAID kurtarma yazılımı, fiziksel olarak bozuk sabit sürücüleri onaramaz ve erişilemeyen RAID’de depolanan verileri alamaz.

Ancak bunun gibi veri kaybı durumlarında bile Database Veri Kurtarma Şirketimiz, kurtarılan verilerle %95’ın üzerinde bir başarı oranına sahiptir, bu nedenle umudunuzu kaybetmeyin. RAID 5 veri kurtarma durumunda verileriniz hala kurtarılabilir durumda olabilir.

raid 5 veri kurtarma2

raid 5 veri kurtarma2

Bknz : Sanal Sunucu VMware ESXi Veri Kurtarma

RAID 5 nasıl çalışır?

RAID 5, sunucuların büyük miktarda veriye hızla erişmesi ve güvenli bir şekilde depolaması gerektiği için geliştirildi.

RAID terimi, Bağımsız (veya Ucuz) Sürücülerin Yedekli Dizisi anlamına gelir. RAID 5, kullanımda olan RAID’in açık ara en popüler biçimidir ve burada tartıştığımız RAID’in tadıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi, RAID, çok hızlı bir büyük sanal disk sürücüsü oluşturmak için birden çok sabit sürücüyü bir araya getirme yöntemidir ve herhangi bir sabit sürücü arızalanırsa, verilerin bütünlüğü bozulmadan kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu, eşlik için bir sürücü veya şerit kullanılarak gerçekleştirilir.

2 bit veri ve karşılık gelen eşlik bitleri için doğruluk tablosunu göstererek nasıl çalıştığına dair basit bir örnek (evet, oradaki meraklılar için basit bir özel VEYA kapısı).

Her benzersiz veri biti kombinasyonu için eşlik bitinin ne olacağını gösterir. İki veri biti aynıysa eşlik 0’dır. İki veri biti aynı değilse eşlik 1’dir.

Örneğin, veri biti 2’nin okunamadığını söyleyelim, ancak veri biti 1’in 0 ve eşlik bitinin 1 olduğunu biliyorsunuz.

Tabloyu kullanarak, okunamayan bit 2’nin 1 olması gerektiğini görebiliriz. Bu kadar basit. ancak etkili yöntem, RAID’de kullanılan tekniğin aynısıdır, ancak çok daha büyük bir ölçekte.

RAID yapılandırmaları, beklemeyeceğiniz birçok üründe bulunur; bazı düşük kaliteli tüketici ürünleri dahil.

Örneğin, üreticilerin 1 TB’lık bir harici USB kutusu oluşturmak için iki 500 GB sabit sürücüyü RAID 0 yapılandırmasında birleştirmesi oldukça yaygındı.

raid 5 veri kurtarma

raid 5 veri kurtarma

RAID yapılandırmaları, çoğu NAS veya Ağa Bağlı Depolama kutusunun yanı sıra SAN veya Depolamaya Bağlı Ağlarda bulunur.

Aslında SAN, Fiber Kanal ağ bağlantısına sahip basit bir RAID olarak tanımlanırken NAS, Ethernet ağ bağlantısına sahip bir RAID olarak tanımlanmıştır.

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok farklı RAID düzeyi vardır ve aşağıda her birinin kısa bir açıklaması yer almaktadır.

 

 • RAID Düzeyi 0 – Veriler, eşlik olmaksızın birden çok sabit sürücüde belirlenmiş blok boyutlarında şeritlenir . 
 • Erişim hızı, tek bir disk sürücüsü üzerinden artırılır, ancak tek bir sürücü arızalanırsa verileri kurtarmak için artıklık veya yerleşik bir yöntem olmadığından, bu bizim görüşümüze göre gerçekten bir RAID değildir. RAID 0, esas olarak 2 küçük sürücüyü 1 büyük sürücü olarak görünecek şekilde birleştirmek için kullanılır.
 • RAID Düzey 1 – Her bir veri sürücüsü aynı anda başka bir veri sürücüsüne yansıtılır ve kesin bir görüntünün her zaman mevcut olması sağlanır. Bu, veri okurken yedeklilik ve daha yüksek hızlar sağlar
  , ancak depolama hacminin iki katı gerektirir.
 • RAID Düzey 2 – Veriler bit düzeyinde şeritlenir ve kayıp verileri yeniden oluşturmak için ECC tipi düzeltme yöntemlerini kullanır.
 • RAID Düzey 3 – Veriler, tek bir özel eşlik sürücüsü ile birden çok sürücü arasında baytlar halinde şeritlenir . Nadiren kullanılır.
 • RAID Düzey 4 – Veriler, tek bir özel eşlik sürücüsü ile birden çok sürücü arasında ayarlanmış blok boyutlarında şeritlenir . 
 • Bu yöntem oldukça yaygındır, ancak özel bir eşlik sürücüsünü sürekli güncelleme ihtiyacı bir darboğaz haline gelebilir.
 • RAID Seviye 5 – Veriler, dağıtılmış eşlikle (parite, dizideki tüm sürücülere eşit olarak dağıtılmış) birden çok sürücü arasında ayarlanmış blok boyutlarında şeritlenir . Hız, güvenlik ve kapasitenin mükemmel bir karışımını sağlayan RAID 5, günümüzde en çok uygulanan RAID biçimi haline geldi.
 • RAID Seviye 6 – RAID 5’e çok benzer, ancak iki sabit sürücünün aynı anda arızalanmasından kurtarmaya izin veren iki eşlik sürücüsü kullanır. Erişim hızı biraz azaldı. Bu biçim nadirdir.
 • RAID Düzey 7 – RAID düzey 3 veya 4’e benzer özel bir eşlik sürücüsü kullanan geliştirilmiş bir RAID sürümü, ancak özel eşlik sürücüleri tarafından oluşturulan darboğazı aşmak için önbelleğe alma . Bu özel RAID düzeyi, Storage Computer Corporation’a aittir ve bir endüstri standardı değildir.
 • Yuvalanmış RAID Düzeyi 0+1 veya 01 – Uygun şekilde Şeritlerin Aynası olarak anılır , bu temel olarak iki RAID 0 şeritli set (2 gerçek sabit sürücü yerine) ile uygulanan bir RAID 1’dir. Basitçe söylemek gerekirse, RAID, çizgili bir kümenin tam bir kopyasını tutar.
 • Yuvalanmış RAID Düzeyi 1+0 veya 10 – Yukarıdakine benzer, ancak RAID düzeyinin 1. yapı taşı olduğu tersine çevrilmiş olan bu Yansıtma Şeridi , bir RAID 0 veya yansıtılmış RAID 1 sürücü setlerinde uygulanan şeritli bir kümedir.
raid 5 veri kurtarma

raid 5 veri kurtarma

Raid 5 Veri Kurtarma Aşamaları

 • RAID 5 veri kurtarma programı ve hizmetlerindeki ilk adımı, arızalı dizideki tüm disk sürücülerini almak ve bunların yazmaya karşı korumalı disk görüntülerini oluşturmaktır.
 • Disk imajımız, orijinal sürücünün son bitine kadar %100 özdeş bir kopyasıdır. Yazma engelleme araçlarını kullanarak, mümkün olan en kesin kopyayıoluşturduğumuzdan  ve bağımsız disklerde (orijinal sürücüde veya klonunda) bulunan verilerin hiçbirini değiştiremeyeceğimizden emin oluyoruz  .
 • Laboratuvarımızda aldığımız başarısız RAID 5 dizileri, iki veya daha fazla arızalı sabit sürücüye sahip olma eğilimindedir.
 • Bozuk sabit diskleri de görüntülememiz gerekiyor. Ama bunu yapabilmemiz için önce onları düzeltmeliyiz. Gerekli onarımları,  ISO 5 Class 100 temiz oda yapıyoruz.

RAID 5 başarısızlığının nedenleri nelerdir?

 1. Birden çok sabit sürücü hatası
 2. RAID Denetleyici hatası
 3. Aşırı ısınma
 4. Birim silme veya yeniden biçimlendirme
 5. Yanlış disk değişimi
 6. İşlem kesintisini yeniden Raid 5 oluşturma

 

RAID 5+0 olarak da bilinen bir RAID 50 , şeritleme (RAID 0) ile dağıtılmış bir eşlik (RAID 5) uygular ve en az 6 sürücü gerektirir.

İki RAID 5 yapılandırmasını RAID 0 yapılandırmasında birleştirir. Ancak, her denetleyici RAID 50’yi desteklemez.

RAID 50 , depolama kapasitesi, dizi performansı ve veri bütünlüğü arasında diğer RAID düzeylerinde bulunmayan harika bir denge sağlar .

Performans, RAID 5 dizisindeki kadar düşmez çünkü tek bir arıza yalnızca bir diziyi etkiler.

Farklı RAID 5 dizilerini etkilediği sürece 2 adede kadar disk arızasının üstesinden gelinebilir . RAID 5’te sürücü sayısını artırdığınızda, aynı anda birden fazla sürücü arızalanabileceğinden arıza olasılığını da artırmış olursunuz.

Ayrıca seagate firmasının Raid 5 modları hakkında bilgilendirme yazısını okuyabilirsiniz.

RAID 5 yapılandırmasıyla karşılaştırıldığında RAID 50 , sistem çökmesi riskini azaltmak için eşlik için ek disk alanı kullanır. 

RAID veri kurtarma, donanımlarının dahili bileşenlerinin ve devrelerinin
tasarımlarında büyük farklılıklar gösterir ve bu tasarımlar hakkında derinlemesine bilgi, başarılı veri kurtarma için çok önemlidir.

Ancak üreticiler bu bilgileri açıklamadığı için RAID kurtarma teknikleri  , hangilerinin en etkili olduğunu belirlemek için uzun yıllar geliştirme ve tersine mühendislik gerektirir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı