(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

RAID Veri Kurtarma

24 Ocak 2022
2.528 kez görüntülendi
RAID Veri Kurtarma

RAID Veri Kurtarma veya raid diskten veri kurtarma Şirketlerin büyük bir çoğunluğu, veri kayıplarında aradıkları ilk şey raid diskten nasıl veri kurtarılacağıdır. 

RAID Dizelerini günümüzde şirketlerde kullanmanın en çok sık verilen nedenleri arasında, çözümün sunduğu hasara karşı yüksek tolerans seviyeleri ve sistemin düşük edinme ve bakım maliyetleri sayılabilir.

Laboratuvarımızda Raid 5 – Raid 0 – Raid 1 – Raid 6 – Raid 10 harddisklerden veri kurtarma yapılmaktadır.

Ancak bir RAID Dizesi, (sabit diskler ve kontrol birimi kartları da dahil) bileşen arızaları veya çalışma ve uygulama bozulması sonucunda bozulduğunda, verileri kullanılamaz ve çoğu durumda da bozuk halde bırakır.

Bunların arasında en çok kullanılan RAID5-dir. Bu tip yapılar kendi tasarrufuna göre fark göstermekteler.

RAID Veri Kurtarma

Dizideki disklerden birinin hacmi sayesinde yedeğe sahip olunuyor.

Bu durumda disklerden birinin sıradan çıkması bile yapının çalışmasının devam edebilmesine yardımcı olur.

Olumsuz yönü ise: Hard diskin biri sıradan çıktığında tüm yapıyı kritik iş moduna geçirir.

Böylece disklerin ısınması ve genel verimliliğin düşmesi gerçekleşir.

Anlaşıldığı gibi sonuç olarak , RAID veri kurtarma hiç de kolay olmayan çok aşamalı bir işlemdir.

Bu işlemi başarıyla gerçekleştirmek için ise özel düzeneklerle ve sadece bu iş için tasarlanmış programlarla temin edilmiş laboratuvarlar gerekir.

İlk Müdahale Çok Önemlidir.

Lütfen diskinizi laboratuvar ortamı dışında müdahale yaptırmayınız, yapmayınız..!!

Verilerinizi riske atmayınız..!! 

RAID Veri Kurtarma, Karmaşık hataya dayanıklı sistemlerde bir kaza meydana gelebilir.

Genellikle, raid veri kurtarma bu sistemleri doğru bir şekilde uygulamakta başarısızlık, arıza noktasına götürür ve veri kaybına neden olabilir.

Bu insan hatasıdır ve kullanılan teknolojinin eksiklikleri ya da dizinin tasarımı değildir.

RAID Veri Kurtarma

En iyi yapılandırılmış RAID sistemi bile aşağıdakiler nedeniyle başarısız olabilir:

 • RAID Denetleyicisi arızası

  RAID Veri Kurtarma

  RAID Veri Kurtarma

 • Birden fazla sürücü hatası
 • Ortam bileşenlerinin kazara değiştirilmesi
 • Sürücülerin veya tüm RAID dizisinin yanlışlıkla yeniden biçimlendirilmesi
 • Dizi yapılandırmasının kaybedilmesi
 • RAID bozulmasına neden olan aralıklı sürücü arızası

Şirketimiz sunucu, server  disk yapısına göre veri kurtarma yapacak uzman teknik personeli mevcuttur. En ekonomik fiyatlar ile firmamızda verilerinizi kurtarabiliriz.

Firmamız  Aşağıdaki RAID yapılarından data kurtarma yapabilmektedir.

RAID 5 / 1 – 1+0 + 10 + 6    – Bknz : Raid 5 veri Kurtarma

NAS Cihazlarından Veri Kurtarma

RAID, sistemler için depolama kapasitesini artırmak için birden çok disk kullanır ve verileri depolamak için yedek bir yola sahiptir. 

Bilgiler, birden fazla sabit diskte farklı yerlerde depolanır ve bu, bir veya daha fazla disk arızasından kurtulmak için hata toleransı sağlar. 

Bireyler ve işletmeler, kritik dosyalarını saklamanın en güvenli yolu olduğuna inandıkları için bu teknolojiye akın ediyor.

Ne yazık ki, RAID dizileri hala veri kaybına karşı hassastır.

Verilerin diskler arasında dağıtım yöntemi ve disklerin mekanik yapısı, onları arızaya karşı savunmasız hale getirir. 

Bazı durumlarda, geri kalan diskler bozulmaya başlamadan önce arızalı bir disk tespit edilemeyebileceğinden, esneklikleri onlara karşı çalışır.

RAID 5 dizileri, bağımsız, NAS ve DAS dahil olmak üzere depolama sistemlerinde evrensel olarak kullanılır. 

Yedeklemeyi sürdürürken daha az diskin kullanılmasına izin verdikleri için yaygın olarak kullanılırlar. Ancak yedeklilik, sisteminizin veri kaybı yaşamayacağını garanti etmez.

Merak ettikleriniz : Raid Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

RAID Veri Kurtarma

RAID Veri Kurtarma

Dosyalarınızı herhangi bir sistemdeki bir RAID 5 dizisinden kurtarabilir. RAID veri kurtarmada mühendislerimiz tüm RAID cihazlarla çalışma ve deneyimine sahiptir. 

Hem fiziksel hem de mantıksal olarak hasar görmüş RAID 5 dizilerinden kurtarma için genel olarak %96 başarı oranına sahibiz.

Tek bir RAID 5 sistemi en az üç sabit sürücüye sahip olmalıdır. Veriler aynı anda sürücülere yazılır ve aralarında eşit olarak dağıtılır. 

Bu sistemler, depolama arşivleme, veritabanı ortamları ve daha fazlası için en popüler RAID yapılandırmasıdır. 

Bir RAID 5’te veri kaybı, yanlışlıkla dosya silme, eşlik kaybı nedeniyle meydana gelebilir veya bir süre sonra basitçe aşınabilir.

Güvenli Harddisk Veri Kurtarma mühendisleri, tüm veri kaybı durumlarında RAID kurtarma konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir.

Özel Ar-Ge ekibimiz, mevcut ve gelişmekte olan medya için yeni kurtarma yöntemleri keşfetmek için çalışır ve kurtarma için tescilli teknolojiyi kullanır.

Sürücü arızaları, kullanıcı hatası, çevresel hasar ve mekanik arıza dahil olmak üzere birkaç farklı kategoriye ayrılabilir. 

Bu senaryoların herhangi birinde, yapılacak en iyi eylem, RAID 5’inizi kapatmaktır.

RAID Veri Kurtarma, Sisteminizi açmaya veya yeniden kurmaya çalışmak, yanlış yapılırsa veri kaybına neden olabilir.

RAID 5 hatasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Başarısız Yeniden Oluşturma Girişimi
 • Arızalı RAID Denetleyicisi
 • Ateş ve Su İçeren Fiziksel Hasar
 • Çoklu Disk Arızası
 • Sistem yükseltmesinden sonra erişilemeyen RAID diskleri
 • Eksik RAID bölümü
 • Yanlışlıkla Yeniden Biçimlendirme/Yeniden Başlatma
RAID Veri Kurtarma

RAID Veri Kurtarma

RAID Veri Kurtarma Nedir?

raid veri kurtarma

RAID, daha fazla güvenlik ve performans isteyen kullanıcıların sık olarak benimsediği bir alternatiftir. RAID veri kurtarma hizmeti, beklenmeyen bir durum olduğunda devreye girer. RAID, doğru yapılandırıldığı taktirde daha çok güvenlik sağlayan bir sistemdir. Ancak, arıza ve sorunlar meydana gelebilir. Bu tür gelişmelerde de veri kurtarma hizmeti almak önem arz eder. En iyi veri kurtarma firması olarak; RAID arıza durumunda da sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaktayız.

Harddisk veri kurtarma ve sunucu veri kurtarma alanlarında öne çıkan firmamız, RAID veri kurtarma işlemlerinde de kaliteli ve güvenli hizmetler vaat eder. RAID arızaları için DataBase firmamızdan veri kurtarma hizmetleri alabilirsiniz. Erişilemeyen verileri onarma, kurtarma ve yeniden elde etme konusunda uzman ve deneyimli olan ekibimiz, RAID veri kurtarma hususunda benzersiz bir deneyim sunar. Aşağıdaki durumlarda ve çok daha fazlası için RAID veri kaybı sorununu çözebiliriz:

 • RAID yapılandırmasının kaybı
 • RAID birim dosya sisteminin bozulması
 • Birim biçimlendirme ya da yanlışlıkla veri silinmesi
 • Onarım ve yeniden inşa aşamasında problem
 • Tüm verilere erişilememe sorunu
 • Yanmış ya da bozulmuş RAID denetleyicisi

RAID veri kurtarma hizmeti, çeşitli depolama disklerinin, SSD’lerin ve HD’lerin kurtarılması ile aynı amaçla gerçekleştirilir. Çeşitli faktörler, RAID kurtarılmasını gerektirir. Bunlar:

 • Ani sistem çökmesi
 • Sabit sürücü arızası
 • Enerji eksikliği
 • Disklerdeki mekanik problemler
 • Kötü amaçlı yazılım sorunları
 • Yazılım ya da donanım arızaları
 • İnsani hatalar

RAID Veri Kaybı Neden Olur?

raid veri kurtarma

RAID veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duymanızı sağlayacak bazı durumlar olabilir. RAID veri kaybı nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

Fidye Yazılımı Tarafından Şifrelenen Dosyalar

Fidye yazılımı, saldırgan kişilerin, kullanıcının çeşitli finansal ve gizli verilerinin mümkün olduğunda çoğunu ele geçirmeyi amaçladığı bir tür bilgisayar korsanı saldırısıdır. Bundan dolayı hedefleri, genel olarak özel firmaların ve sağlık kuruluşlarının müşteri veri tabanları, şifreler, banka bilgileri, özel ya da kurumsal gizli verilerdir. Fidye yazılımlarından ötürü RAID sistemler hasar alabilir ve RAID veri kurtarma hizmetine gereksinim duyulur.

Üzerine Yazılan Veriler

Verilerin kaybolmuş olduğunu düşündüğünüzde aslında hala orada olduklarını bilmelisiniz. Sürücünüze kaydedilmiştir ve onları göremezsiniz. Kapladıkları alan hala mevcuttur ve yeni veriler tarafından doldurulmadığı sürece eski veriler kurtarılabilir. Sürücüyü kullanmaya devam ederseniz ve daha önce eski bilgilerin kaplamış olduğu alana yeni verileri kayıt ederseniz, üzerine yazma işlemi gerçekleşir. Bu durum ise kayıp verilerin kurtarılmasını önler. Bu yüzden veri kaybı fark ettiğinizde sürücüyü kullanmayı hemen bırakmanız önemlidir.

raid veri kurtarma

Başarısız Ürün Yazılımı Güncellemesi

NAS bileşenlerinde yeni bir sürüm belirlendiği zaman, anakarta yerleşik denetleyici ürün yazımı güncellenmektedir. Fakat ürün yazılımı güncelleme uygulaması kesintiye uğradığında ya da güncellemeyi barındıran dosya bozulduğunda, güncelleme başarısız olmaktadır. Bunun sonucunda ise ekipman artık yapılandırılmış RAID dizisini tanımayabilir. Bundan dolayı RAID veri kurtarma işlemleri yapılması gerekir.

HD’leri Orijinal Yuvaların Dışına Yerleştirme

Birden çok HD’yi çıkardığınızda ve orijinal yuvaların dışındaki alana tekrardan taktığınızda, bu durum, RAID dizisinin tanınmamasına ve kayıtlı verilere erişim engelinin oluşmasına yol açar.

Disk Sorunları

Disk grupları, potansiyel olarak daha yüksek veri aktarım hızlarından faydalanmak amacı ile özel bir dizi denetleyicisi ile beraber çalışırlar. Seçilen RAID düzenine bağlı şekilde veri yedekliliği için gruplar kullanılabilir. Disk grupları, veri yedekliliği ve gelişmiş veri iletim hızı için RAID teknolojisinden yararlanır. Disk gruplarında oluşan herhangi bir arıza da verilerin kaybolmasını tetikleyebilir.

RAID Denetleyici Sorunları

RAID denetleyicisi, herhangi bir bilgisayardaki ya da depolama dizisindeki HDD’leri ya da SSD’leri mantıksal bir sürücü şeklinde çalışacak biçimde yönetmek amacıyla kullanılan aygıttır. Muhafaza edilen veriler için bir dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Öte yandan bilgi işlem performansının yükseltilmesine de destek olabilir. Bu amaç ile saklanan verilere daha hızlı erişim imkanı sunar. Eğer ki, RAID denetleyicisi arızalanır ise veriler kaybolur ve RAID veri kurtarma uygulamaları yerine getirilmelidir.

İnsan Hataları

Kazara yeniden oluşturma ve biçimlendirmeler, RAID veri kaybının temel nedenlerinden biridir. Bundan dolayı RAID veri kayıpları, insanların bilerek ya da bilmeyerek yapmış oldukları uygulamalardan ötürü oluşabilir.

RAID veri kaybı sebebiniz her ne olursa olsun, sizlere RAID veri kurtarma alanında en iyi hizmeti sunuyoruz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı