(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Güvenli Veri Silme

20 Ocak 2022
1.498 kez görüntülendi
Güvenli Veri Silme

Güvenli veri silme bilgisayardaki dosya içeriklerini, sabit diskleri ve USB’leri tümüyle temizleyip verilerin geri alınmasına engel olan kalıcı dosya silme işlemidir.  Firmamız GÜVENLİ VERİ SİLME hizmeti vermektedir.  Firmamız aynı zamanda kurumlarada güvenli veri silme hizmeti vermektedir.

Firmamızda  sertifikalı Disk Wipe Tool cihazları kullanılmaktadır.

Neden silinen dosyalar kurtarılabilir? 

Bir dosyayı sildiğinizde, gerçekten silinmez – Geri Dönüşüm Kutusu’ndan boşaltıp sonra bile sabit sürücünüzde var olmaya devam eder. Bu size (ve diğer kişilerin) sildiklerinizi kurtarmasına olanak tanır. Dikkatli değilseniz, bu aynı zamanda diğer dosyaların silinmesini düşündüğünüz halde gizli dosyalarınızı kurtarmanıza da olanak tanır. Bu, özellikle bir bilgisayarın veya sabit sürücünün atılmasında önemli bir konudur. Bir dosyayı sildiğinizde ne olur?

Windows (ve diğer işletim sistemleri) dosyaların sabit sürücülerdeki “işaretçiler” yoluyla nerede olduğunu takip eder. Sabit diskinizdeki her dosya ve klasör, Windows’a dosyanın verisinin nerede başladığını ve bittiğini bildiren bir işaretçiye sahiptir.

Bir dosyayı sildiğinizde, Windows ibreyi kaldırır ve dosyanın verilerini içeren sektörleri kullanılabilir olarak işaretler. Dosya sistemi açısından, dosya sabit sürücünüzde artık mevcut değildir ve verileri içeren sektörler boş alan olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Windows dosyanın içeriğini içeren kesimler üzerinden yeni veri yazana kadar, dosya yine de kurtarılabilir. Bir dosya kurtarma programı, bu silinen dosyalar için bir sabit sürücüyü tarayabilir ve onları geri yükleyebilir. Dosya kısmen üzerine yazılmışsa, dosya kurtarma programı yalnızca verilerin bir bölümünü kurtarabilir. Fakat bunlar SSD sürücüler üzerinde çalışmaz, çünkü farklı çalışırlar.

 

güvenliverisilme Database.com.tr

Güvenli Veri Silme

İşletim Sistemi neden derhal silinen dosyaları silmiyor?

Dosyalarınızı sildiğinizde neden bilgisayarınızı silmediğini merak ediyorsanız, aslında oldukça basittir. Bir dosyanın işaretçisini silmek ve alanını kullanılabilir olarak işaretlemek son derece hızlı bir işlemdir. Buna karşılık, aslında bir dosyanın üzerine yazarak dosyanın silinmesi çok daha uzun sürer. Örneğin, 10 GB’lık bir dosyayı siliyorsanız, anlık olacaktır. Dosyanın içeriğini gerçekten silmek için birkaç dakikanızı almanız gerekebilir – yalnızca sabit sürücünüze 10 GB veri yazdığınız sürece.

Performansı artırmak ve zamandan kazanmak için, Windows ve diğer işletim sistemleri bir dosyanın içeriği silindiğinde silinmez. Dosyanın içeriği silindiğinde silmek isterseniz bir “dosya parçalama” aracı kullanabilirsiniz veya firmamıza başvurarak bizden Güvenli Veri Silme hizmeti talep edebilirsiniz.

Disklerden verileri nasıl güvenli bir şekilde silmek için kullanılır?

Verileri sabit disklerden güvenli bir şekilde çıkarmak için çeşitli araçlar ve disk silme yardımcı programları kullanılabilir. Güvenli dosya silme araçları hangi işletim sistemlerinin normalde yapmadığını yapar. Bir dosyayı “güvenli bir şekilde sildikten” aldığınızda, araç dosyayı normal olarak silecek ve verilerinin nerede saklandığını not edin ve önemsiz verilerle bu sektörlerin üzerine yazacaktır. Bu, verilerin geri kazanılabilir olmasını önlemelidir.

Güvenli olarak verilerinizi silmek için firmamızdan destek alabilirsiniz..

database Database.com.tr

Güvenli Veri Silme Laboratuvarı

Güvenli Veri Silme Nedir?

guvenli veri silme

Güvenli veri silme, verileri güvenli şekilde imha etme gerekliliğinden doğan bir işlemdir. Bilgisayardaki dosya içeriklerini, USB’leri, sabit diskleri tamamıyla temizleyip, verilerin geri alınmasını önleyen kalıcı dosya silme işlemi şeklinde bilinir. Bu çalışma, veri kurtarma işlemlerinin tam tersi olarak düşünülebilir.

Özel sektör, kurum ve kuruluşlarda gizli tutulması gereken mühim bilgiler, günümüzde depolama sistemleri, sunucu ve bilgisayarlar üzerinde muhafaza edilmektedir. Verilerin tehditlere karşı saklanması, korunması ve yedeklenmesi gerekmektedir. Öte yandan bazı verilerin de silinmesi istenebilir. Bilindiği üzere muhafaza edilmesine gerek bulunmayan verilerin klasik silme komutları kullanılarak silinmesi, yeterli olmamaktadır. Bu tür verilerin kalıcı ve güvenli bir şekilde imha edilmesi önem arz eder.

Güvenli veri silme işlemi için gereken araçlar ve teknik bilgi devreye girdiğinde, verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi ve risk oluşturması önlenir. Veriler üçüncü şahısların eline geçtiği an, telafisi mümkün olmayan bazı problemler oluşabilir. Tüm bunlar zaman, maddiyat ve itibar kaybı ile sonuçlanabilir. Güvenli veri silme işlemi için standartlara uygun hareket etmek gerekir. Bu doğrultuda güvenli veri imha donanımları kullanılmalıdır. Bunun için profesyonel destek alınmalıdır. Risk almadan verileri güvenli şekilde silmek istediğinizde DataBase olarak sizlere en iyi desteği sunuyoruz. Tıpkı veri kurtarma alanında olduğu gibi güvenli veri silme işlemlerinde de beklentilerine ve ihtiyaçlarınıza yanıt veriyoruz.

Güvenli Veri Silme Yöntemleri Nelerdir?

guvenli veri silme

Gerekli görülen güvenlik düzeyine göre sayısal veri imha işlemleri üç farklı yolla yapılır. DataBase, bu alandaki deneyimi ve uzmanlığı ile her ihtiyaca kesin çözüm üretir. En çok kullandığımız güvenli veri silme işlemleri şunları içerir:

Üzerine Yazma Yöntemi ile Güvenli Veri İmhası

Bilgisayardan bir dosya silindiği zaman, sabit disk üstünde silinen dosya için ayrılan yer yeni bir veriyle doldurulmadığı zaman değişmez. Silindiği düşünülen veriye günler sonra basit yazılımlar kullanılarak erişim sağlanabilir. Bir sabit diskin formatlanması halinde bile verilere ulaşmak söz konusu olur. SSD’lerde silinen verilerin durumu biraz daha karmaşık olur. Bunlar, verileri bloklar şeklinde muhafaza eder. Bloğun silinmesi durumunda bloğun içeriği ön bellek alanına kaydedilir. Blok içeriğinin silinmesiyle beraber ön bellek üstünde yazılar blok silinir. Yeni veri ön belleğe yazılır ve blog yeni veri ile yapılandırılmış olunur.

Güvenli veri silme işlemleri yaptığı zannedilen çeşitli programlar mevcuttur. Ancak bu programlar diskin bütün alanlarını güvenli bir biçimde silmez. Ana bilgisayar korumalı alanı ve yapılandırma alanı tekrardan eşlenmiş olan sektörler, işletim sistemi yedekleri, RAM kalıntıları, yapılandırma alanı sonradan bozulan sektörler gibi kilitlenmiş ya da gizlenmiş diskin bütününe erişemeyen bu disk silme uygulamaları, erişemediği verileri olduğu gibi bırakır. Bunun neticesinde de kullanıcıları yanıltmış olur.

Güvenli veri silme donanımları, bütün olumsuz faktörler ve çeşitli yapılardaki sürücüler dikkate alınarak geliştirilmiştir. Bu tür donanımlar silme işleminden sonra raporlama ve test özelliği sunar. Verileri bit seviyesindeki anlamsız veriler ile değiştirmektedir. Güvenli veri silme tekniğinde sürücü üstündeki bütün sektörlere çok sayıda farklı örüntüler ile veri yazılır. Böylece etkili biçimde verinin manyetik imzalarının yok olması sağlanır.

guvenli veri silme

Manyetik İzleri Bozma Tekniği

Nötrleme uygulaması, manyetik depolama gerçekleştiren medyaların üstündeki verilerin yüksek bir manyetik alanla bozularak erişilemez hale dönüştürülmesidir. Herhangi bir medya üzerine veri eklenirken okuma-yazma kafası, her bir noktayı 0 veya 1 şeklinde yönlendirmektedir. Nötrleme uygulamasıyla manyetik alandaki yönlendirmeler bozulur. Sonuçlara hassas verilerin kalıcı biçimde silinmesi mümkün hale gelir.

Ses, video gibi verileri içeren manyetik depolama sistemlerindeki verilerin silinmesi adına kullanılan bir tekniktir. Nötrleme uygulaması sonrasında pek çok medya yeniden kullanılamaz olabilir.

Fiziksel Yok Etme Tekniği

Güvenli veri silme işlemleri arasında konumlanan fiziksel yok etme tekniği, sürücülerin fiziksel şekilde parçalanarak imha edilmesi durumudur. Fiziksel parçalama sırasında her çeşit bellek aygıtı için kullanılabilmektedir. Fakat güvenli veri imha ve nötrleme uygulaması gibi her tip medya için ideal olmamaktadır.

Firmamızda özel cihazlar ve yazılımlar kullanıyoruz. Bu sayede Gutmann, AFS, NATO, DOD, gibi dünyaca bilinen standartlarda güvenli veri silme hizmeti veriyoruz. Öte yandan Dehauss tekniği ile manyetik diskler içindeki verilerin yok edilme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı