(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Veri Kurtarma

20 Ocak 2022
2.947 kez görüntülendi
Harddisk Veri Kurtarma

 

Harddisk veri kurtarma hizmeti, ileri düzey teknoloji sayesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. HDD olarak adlandırılan sabit disk sürücüsü, harici ya da dahili olarak kullanılabilir. Sabit disklerin yoğun olarak kullanımı bilgisayarlar olsa da mobil telefonlar ve dijital fotoğraf makineleri de dahil olmak üzere çok sayıda kullanım yerleri bulunmaktadır.

Firmamız, kendisine ait laboratuvarında hizmet vermektedir. 

Ses ve video dosyaları, görüntü, yazılım ve veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler ve özel veriler gerektiği zaman kullanılması için HDD sabit disklerde saklanmaktadır. Hard diskler veri aktarımında oldukça hızlı olduğu için bilgisayarların büyük bir kısmı RAM bellek gibi kullanılır.

Bilgisayar içerisinde sabitlenmiş olan hard diskler olduğu gibi bilgisayara harici olarak dışarıdan da bağlanabilen hard diskler bulunmaktadır. Veri güvenliği konusunda son derece önem taşıyan hard disklerin arıza, hata vermesi ve kullanılamaz olduğu durumlarda da veri kurtarma hizmeti devreye girmektedir.

Hard disk veri kurtarma programı ile kişisel veriler, özel bilgiler, şirket bilgileri, film arşivleri, fotoğraf, video, ses dosyaları, şahsi işlem kayıtları, iş yazışmaları, banka bilgileri, PDF dosyaları, WhatsApp yazışmaları, elektronik postalar gibi akla gelen tüm dijital ortam verileri güvenli bir şekilde korunabilir.

Dijital ortamlarda yer alan kişisel verilerin kaybolma riski her zaman vardır. Hard disklerde saklanan bilgiler, yeterli saklama ve yedek alma koşulları uygulanmadığı takdirde veri kayıpları yaşanmaktadır.

Dahili veya harici olarak kullanılan hard disklerde kurtarma işlemleri, HDD teknolojisine ait olan hard disk gruplarında geçerlidir. Hard disk teknolojisine göre sabit disk sürücüleri kendi için de 2,5 inç, 3,5 inç; SAS, SCSI, SATA ve PATA (IDE), SSHD (hibrit) olarak gruplanabilir.

Bunun yanı sıra harici belleklerde USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 gibi seçeneklere de rastlanmaktadır.verikurtarma Database.com.tr

Fiziksel hasar, bilgisayarı yere düşürmek, darbe, deprem, sel, yangın hasarı, kullanıldığı ortamın aşırı sıcak veya tozlu olması, sıvı teması, elektrik kesintisi, işletim sisteminin yeniden kurulması, dosya ve veri silme, format atma, RAW formata dönüştürme ve sisteme geri yükleme yapılmış olan sabit disklerde meydana gelen hasarlarda hard disk veri kurtarma işlemleri yapılabilmektedir.

Harddisk Veri Kurtarma

Çok sayıda kişi dijital ortamda çeşitli nedenlerle veri kaybı yaşayabilmektedir. Dosyaların bozulması, verinin yanlışlıkla silinmesi, format atma ya da virüsler gibi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen sabit ya da harici disk veri kaybı durumunda yapılması gereken en önemli husus, bir profesyonel veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Kurtarılması gereken veriyi muhafaza eden disk aygıtının bu merkeze ulaştırılması oldukça önemlidir. Hatalı işlemler verilerin kalıcı olarak kaybedilmesine ve hard diskin kullanılamamasına neden olabilir.

Kullanıcılar genellikle hard disk veri kurtarma işleminin ne kadar süreceğini de oldukça merak etmektedir. Ancak bu konuda net bir süre verebilmek mümkün değildir. Hangi aygıttan hangi verilerin kurtarılacağı, hard disklerde meydana gelen veri kayıplarının nedenleri gibi çok sayıda hususa bağlı olarak bu sorunun yanıtı da değişiklik göstermektedir. Fakat çoğu zaman teknik analiz çalışması sonrasında kullanıcılara tahmini bir süre belirtmek mümkün olabilmektedir.

Biçimlendirilmiş Hard Diskten Veri Kurtarma

Biçimlendirilmiş hard diskten veri kurtarma, silinen dosyalarda yer alan verilerin korunması için oldukça önemlidir. Dijital dünyada en büyük sorunlardan biri olan veri kaybı için bilinçli bir şekilde veri kurtarma hizmeti gerekmektedir.

Hard diskte biçimlendirilen yani silinen dosyaların kurtarılması bazı durumlarda %100 oranında başarılı olmasa da büyük çoğunlukla kurtarılabilir. Bilgisayarda veya sürücüde yer alan virüsler nedeniyle veri kaybı yaşanabilir.

Silinen dosyaları geri getirebilmek için veri kurtarma mümkündür. Harddisk Veri Kurtarma konusunda firmamız profesyonel hizmet vermektedir.

Bir dijital ortamda silinen veriler asla tamamen yok olmamaktadır. Sabit sürücü HDD teknolojisi sayesinde hard diskte yapılacak küçük bir işlem ile yeniden yazılabilir hale gelebilir. Harici sürücü HDD, geniş belleği ve taşınabilirliği sayesinde çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır.

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan hard disk veri kurtarma işlemi ile sürücüye zarar vermeden verileriniz kurtulabilir.

Geniş çaplı bir analiz ile veri kaybının nedeni tanımlanır. Verilerin silinme nedenleri ortaya konur. Virüs veya komutların yanlış verilmesi gibi sebeplere göre hard diskte yer alan veriler kurtarılabilir.

Hard disklere yazılan veriler, genellikle fiziksel olarak depolanır. Yani silinen veriler aslında tamamen silinmemektedir.

Sadece disk üzerindeki verilerin konumu silinmiş olabilir. Hard disklerde veriler manyetik domain denilen küçük manyetik alanlara mıknatıslanma yönü değiştirilerek kaydedilmektedir. Hard disklerde veri kaydetme işlemleri iki yönlü olduğu için kurtarılma ihtimalleri de vardır.

Manyetik alanda hard disk verileri fiziksel olarak depolanmaktadır. Diğer bir taraftan da hard diske depolanan veriler dosya sistemi tarafından da dijital olarak yönetilmektedir.

Dosya sistemi, verilerin bulunduğu tam konumu bildirdiği bir bilgi tablosuna sahip olduğu için sabit diskin farklı konumları farklı kayıtlar almaktadır.

Tipik olarak biçimlendirilen bir veri silindiği zaman dosya sistemindeki kaydı silinmektedir. Sürücülere yazılan gerçek dosyayı silmek oldukça zaman alacağı için verilerin fiziksel konumuna dokunulmamaktadır.

harddisk veri kurtarma

harddisk veri kurtarma

Birçok kullanıcının tanıdığı biçimlendirme işleminde yüksek seviye biçimlendirmedir. Hard diskteki bozuk kısımlar tam taranmaz ise hızlı biçimlendirme yapılır.

Hızlı biçimlendirme esnasında sabit diskteki veriler silinmemekte ancak dosya sistemi yeniden kurulmaktadır. Sistem ve ayarlar aynı kaldığı sürece önceden hard disk üzerinde olan veriler silinmez veya üzerine yazılma işlemi yapılmaz, dolayısıyla da veri ve dosyalar kurtarılabilir.

Hard diskten veri kurtarma hizmeti, fiziksel arızalı hard disklerden veri kurtarma, yazılımsal veri kayıpları için veri kurtarma, ticari işletmelerde kullanılan raid sistemler (NAS & Server), güvenlik açığından dolayı meydana gelen fidye virüsleri ve sabotajlarda işletim sistemi veri kurtarma, hard diskten fotoğraf kurtarma gibi tüm fiziksel hasarlar için sağlanmaktadır.

panel 1 Database.com.tr

Veri Kurtarma Aşamaları

Veri kurtarma aşamalarında desteklenen sabit diskler; dahili hard disk – HDD/SSD, harici sabit disk, hibrit sabit disk (SSDH), USB flash bellek, SD kart ve CD kart vb. olarak sıralanabilir. Hard diskten veri kurtarma yapabilmek için öncelikle işin bir uzmanından destek almak önemlidir.

Bilgisayarın görmediği, biçimlendirme hatası verdiği ve bozuk harici hard diskten veri kurtarma yaparken karşılaşılan elektronik arızalar, yazılımsal hatalar, mekanik arızalar, devre kartı arızası gibi muhtemel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Hard diskten veri kurtarmaaşamasından önce düzenli veri yedekleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Hard diskten garip bir ses geliyorsa, bilgisayar harici hard diski görmüyorsa, veri kayıpları yaşanabilmektedir.

Kullanılabilir verilerinde kullanılamaz hale gelmemesi için hard disk veri kurtarma işlemlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir.

  • Arızalı hard diskten veri kurtarma aşamasında; hatalı ise USB giriş portu değişimi yapılmalıdır, harici belleğin okunmadığı durumlarda işletim sistemi hatası ve sürücünün güncel olmaması gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. Yapısal hasar kontrolünün analizi yapılmalıdır. Eğer hard diskte yapısal olarak hasar var ise sorun ancak teknik destek ile çözülebilir. Teknik müdahale aşamasında da disk bölümünde hatalar var ise hard disk veri kurtarma programları devreye girebilir.

 

  • Harici belleğin sürücü harfi Windows dosya gezgininden öğrenilmeli ve komut penceresine chkdsk E: /f yazılmalıdır. CHKDSK, diskteki olası hataları kontrol ederken bozuk, arızalı olan harici hard diski düzeltmeye çalışmaktadır. Okunmayan dosyadaki verilere erişmek için listeleme yapmak da gerekebilir.

 

  • Veri kurtarma programları doğru kullanıldığı müddetçe bu aşamada da işe yarabilir. En son aşamada doğru adımlar ile veriler kurtarılabilir. Ancak verilere erişilmediyse hard diske format atılmamalı, yeni dosyalar kaydedilmemeli veya aygıt tamamen çöpe atılmamalıdır. Kapsamlı teknik müdahaleler ile kayıp dosyalar geri getirilebilir.
Harddisk Veri Kurtarma

Harddisk Veri Kurtarma

 Veri Kurtarma Nedir?

Harddisk veri kurtarma, veri kaybı sorununa çözüm olarak üretilen sistemsel bir işlemdir. Bir çok markalardan harddisk veri kurtarma işlemleri yapmaktayız. 

Özellikle Seagate , WD, Samsung, Toshiba  markalarında başarı oranımız %97′ dir.

Harddisk veri kurtarma işleminin amacı harddisk içerisinde yer alan önemli dosyaların ve diğer verilerin işlenebilir hale gelmesidir..

Harddisk Veri Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Harddiskteki veriler  kaybolduğunda gizli bellekteki dosyalar tamir edilir. Bu işlemin ardından istenen veriler tekrar kullanıma açılabilir. Harddisk veri kurtarma işlemi profesyonel bir şekilde yapıldığında verileriniz  garantide demektir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı