(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Görüntü İnceleme Analiz

Anasayfa » Görüntü İnceleme Analiz

Görüntü İnceleme Analiz, Günümüzde görüntüye dair her türlü delil en önemli delil türü sayılabilecek niteliktedir çünkü görüntülü deliller sayesinde olaylar “göz ile görülebilecek boyutta” yer alabilmektedir. Bu da bütün davalarda ve araştırmalarda görüntü delili talebini yükseltmektedir, görüntü bir olayı tüm yönleriyle açığa çıkarabilecek delillerden biridir bu sebeple de önemlidir.

Laboratuvarımızda Görüntü Netleştirme – Görüntü İnceleme – Kişi Karşılaştırılması ve Raporlama İşlemleri yapıltırmak için bize başvurabilirsiniz..

Zamanımızda görüntüyü alabilecek ve kaydedebilecek cihaz ve aparat sayısı oldukça fazladır. Bunlar cep telefonundan mobese kameralarına kadar uzanmaktadır. Bu da suç ve olayın tüm yönleriyle açığa çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Dijital olan her türlü delilin incelenmesiyle ilgilenen adli bilişim içinse önemli olan görüntüyü sadece görüntü inceleme ve analiz değildir. Aynı zamanda görüntüde önemli olabilecek nesnelerin ayırt edilmesi ve tek tek incelenmesi, bazı detaylarının anlamlandırılması bu konuda büyük önem taşımaktadır.

Görüntü İnceleme Analiz

Görüntü İnceleme Analiz

Şirketimiz bu konuda adli bilişim yardımcısı konumundadır. İncelenmesini istediğiniz herhangi bir görüntünün analizini kısa sürede detaylı ve kaliteli bir şekilde yapmaktayız. Bilişim konusunda kendine güvenen firmamız görüntü inceleme ve analiz alanında da kaliteli olduğuna güvenmektedir.

Görüntü İnceleme Analiz

Görüntü İnceleme Analiz, Görüntü ve fotoğraf analizi elde edilen görüntülerin sadece kalitesini belirlemekle değil aynı zamanda görüntülerin verebileceği bilgileri derecelendirmekle ilgilidir. Dijital görüntünün kalitesini belirlemek için parlaklık ve renk bileşenlerine göre piksel dağılım histogramını analiz etmek, bununla birlikte görüntüdeki gerekli bilgileri ayırt etmek ve incelemek gerekmektedir. Görüntü inceleme ve analiz görüntüdeki nesneleri bulma, bu nesnelerin renk, boyut gibi özelliklerini belirlemekle bağlantılı olabilmektedir. Resmin kalitesinin incelenmesi fotoğraftaki çözünürlüğün, renk dengesinin belirlenmesi ve piksel başına analizi ve daha birçok şeyi içine almaktadır.

Görüntü işleme ile görüntü inceleme ve analiz çoğu zaman birlikte yapılmaktadır. Görüntüdeki ilgili bölgeleri ya da nesneleri ayırt etmek gerektiğinde kantitatif analiz ve ölçümler yapmadan önce, görüntüdeki ilgi çekici nesnelerin sınırlarının bulunması ve gereksiz ayrıntıların arka plana alınması gerekir. Görüntülerin düzenlenmesi, görsel bir analiz yapmak için de gereklidir: örneğin, bir röntgen çekimini ön işleme tabi tutmak onun çalışmasını büyük ölçüde basitleştirmektedir.

Görüntü Analizi Yöntemlerimiz

Görüntü İnceleme Analiz işlemenin sıkı bir şekilde bağlantılı olmasından dolayı video netleştirme algoritmaları görüntü işleme yöntemlerini çağrıştırmaktadır. Örneğin nesnelerin sınırları hakkındaki bilgiler görüntü analizi konusunda tartışmasız bir şekilde önemli olduğundan görüntüdeki bilgi düzeyinin yükselmesi ve ileride yapılacak incelemesi için kontürleri belirlemek üzere başlangıç fonksiyonları, morfolojik fonksiyonlar ya da diğer fonksiyonlardan biri kullanılabilmektedir.

Binarizasyon (yani yarım tonlu, birçok renk geçişine sahip görüntünün siyah beyaz görüntüye dönüştürülmesi) fonu silerek sadece ayrıntıları ve sınırları bırakmaktadır. Dilatasyon türdeş bölgeleri birleştirmekte, açılış gürültüyü ortadan kaldırmakta, gradyan kontürü belirlemektedir, vb. Dijital görüntülerin renk ve çözünürlük ayarlarının yapılması için parlaklık ve kontrast histogramını, gama-düzeltme operasyonunu ve daha birçok yöntemi kullanmaktayız. Bknz : Bulanık Görüntü netleşetirme 

 Görüntü Analizi Programlarımız

Video kamera, web kamerası ya da fotoğraf makinesindeki dijital görüntülerin bilgisayara aktarılması ve sonrasında incelenmesi için bir görüntü analiz sistemine ihtiyaç vardır: Bu sistem görüntü yakalama özelliğinin kontrolü yanında görüntü analizi ve işlenmesi özelliği de sağlamalıdır. Kullandığımız görüntü inceleme ve analiz programları, veri girişi ve kontrolü, aynı zamanda görüntü üzerinde inceleme ve işleme yapabilmek için özel olarak yazılmış programlardır. Aynı zamanda firmamız ses netleştirme ve analizide yapmaktadır. Diğer sayfamıza tıklayınız..

Görüntü İnceleme ve Analiz

Görüntü İnceleme ve Analiz

Görüntü İnceleme Analiz

Görüntü İnceleme Analiz

Görüldüğü gibi ileri versiyon teknikler ve programlar kullanan şirketimiz görüntü analizi ile ilgili her konuda müşterilerine yardımcı olabilecek kapasitededir. Yapmanız gereken sadece bize başvuruda bulunmak. Bilgili ve programların kullanımı konusunda oldukça bilinçli personelimiz ve ileri seviye teknolojimiz ile yardımcı olmaya her zaman hazır bulunmaktayız.

Daha fazla bilgi için diğer sayfamızı ziyaret ediniz..

Görüntü İnceleme Analiz Hizmeti Nedir?

goruntu inceleme analiz

DataBase firmamız tarafından sunulan görüntü inceleme analiz hizmeti sayesinde zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. Otomatik, web tabanlı, ölçeklenebilir özel sistemlerimiz sayesinde görüntülerin incelenmesini sağlamaktayız. Veri kurtarma alanında öne çıkan şirketimiz, görüntü analiz ve ses analiz gibi hususlarda da müşterilerine kaliteli ve güvenli hizmetler sağlar.

Son derece gelişmiş ve güvenli çözüm yöntemlerimiz sayesinde hem fotoğrafların kalitesi artar hem de görüntülerin sunabileceği bilgileri derecelendirmek daha da kolaylaşır. Görüntü inceleme analiz hizmeti üretkenliği artırabilir, daha verimli bir biçimde görüntüleri işlemenize olanak tanıyabilir. Öte yandan operasyonel verimliliği artırmak ve ayrıntılı raporlama yapmak için de etkilidir. Basit, sağlam ve güvenilir bir çözüm sunan firmamız, her türlü görüntünün incelenmesini ve analiz edilmesini sağlamaktadır.

  • Görüntü inceleme analiz uygulamasında web tabanlı yazılımlar kullanmaktayız.
  • Yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve yüksek hacimleri hızla işleyebiliriz.
  • Akıllı yazılım algoritmasını kullanarak, görüntülerin analiz edilmesini sağlamaktayız.

Genel olarak görsel ve video üzerinde şu konularda teknik inceleme gerçekleştirilmektedir:

  • Bozulmuş dijital fotoğrafların kurtarılması
  • Kurgu ve montaj tespiti
  • Görüntü iyileştirme
  • Video içinden görüntü tespit etmek ve yakalamak
  • Görüntü ve fotoğraf karşılaştırma

DVR kayıt cihazları ve diğer çeşitli veri depolama sistemlerinden elde edilen görüntülerle alakalı da görüntü inceleme analiz hizmetimiz bulunmaktadır. Bu hususta ise görüntü içine gizlenen verilerin tespiti, manipülasyon tespiti, karşılaştırma, iyileştirilme ve onarılma gibi alanlarda hizmet vermekteyiz.

Plaka, Nesne ve Şahıs Tespiti

Özel görüntü inceleme sistemlerimiz ve yazılımlarımız vasıtası ile istenen gerekli tespit işlemlerini yerine getirmekteyiz. Bu tür bir konuda en fazla talep edilen noktalar, görüntüdeki nesnenin, şahsın ve plakanın tespiti olmaktadır. Bununla beraber kişinin eylemleri, otomobilin markası ve modeli gibi detaylar da tespit edilmektedir.

goruntu inceleme analiz

Şahıs/Görüntü Karşılaştırma

Kayıtlarda şahıs ve görüntü karşılaştırması yapılabilmektedir. Bu sayede farklı kayıtlardaki şahısların aynı ya da farklı kişiler olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu süreçte kişinin morfolojik, antropolojik ve anatomik özellikleri incelenir ve analiz edilir.

Fotomontaj/Montaj Tespiti

Fotoğraf ya da video üzerinde montaj ve fotomontaj işlemlerinin olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan bir yöntemdir. Kaydın herhangi bir manipülasyon işleminden geçip geçmediği ve orijinalliği araştırılmaktadır. Böylece montaj ve fotomontaj tespiti gerçekleştirilmektedir.

Adli Görüntü İnceleme Analiz

Adli görüntü, herhangi bir vaka sonucunda delil niteliğinde bulunan ve olayın aydınlanmasını sağlayan her çeşit kayıt cihazından elde edilen görüntülerdir. Mahkemenin delil olarak kabul ettiği görüntüler, güvenlik kameraları, cep telefonları, kompakt ve dijital fotoğraf makineleri gibi her çeşit kayıt cihazı ile elde edilir.

Python ve Matlab ve bu diller vasıtası ile üretilen yazılımların kullanılması ile görüntüler içinde istenen alanlarda ve amaca yönelik şekilde teşhis ve tespite uygun çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Buna da görüntü inceleme analiz hizmetleri denmektedir.

goruntu inceleme analiz

Sayısal görüntü işleme teknikleri ile iyileştirilen görüntüler üstünde kurgu çalışmaları da yapılabilmektedir. Kronolojik şekilde oluşturulan olay kurgusu videoları mahkemeye delil olarak verilebilmektedir. Sonuç olarak olay kurgusunun elde edilmesi de yine bu iyileştirilen görüntüler sayesinde olabilmektedir.

Görüntü İnceleme Analiz: Görüntü Karşılaştırma

Görüntüler içinde karşılaştırma yapılması istene şahıslar ile şüpheli olduğu düşünülen şahıslara ait mukayese, görseller arasında antropometrik ve morfolojik teknikler kullanılarak karşılaştırmalı incelemeler yolu ile yapılmaktadır. Bu inceleme işlemleri, ayırt edici yönler tercih edilecek araçlar ve diğer objeler arasında da gerçekleştirilebilmektedir. Bilimsel yöntemler kullanılarak yapılan karşılaştırmalar neticesinde benzerlik ya da farklılık görülen bölgeler açıklanarak, bilimsel yöntemlere dayalı ekspertiz raporlamasının elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Görüntü İnceleme Analiz: Manipülasyon Tespiti ile Orijinalliğin Teyidi

Fotoğraflar ve video görüntüleri içinde anlam bütünlüğünü değiştirmeye dair çeşitli işlemlerin yapılıp yapılmadığına yönelik çeşitli incelemeler yapılabilmektedir. Bu incelemeler görsel ve yazılımsal olmak üzere iki farklı alanda incelenmektedir. Bunun sonucunda ise manipülasyonun yapılmış olduğu lokasyonlar analiz sonuçlarıyla beraber ortaya konmaktadır.

Görüntü İnceleme Analiz: Görüntü İçine Veri Gizleme

İçinde gizlenen veri olduğu şüphelenilen bir görüntü üzerinde kriptografi teknikleri kullanılarak gizli veri tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu tarz incelemeler sayısal görüntü işleme yöntemlerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Bir video ya da görsel içinde yerleştirilen gizli filigran bilgileri üzerinde de orijinallik analizi yapılarak, watermark bilgisinin durumu kontrol edilmektedir ve raporlama gerçekleştirilmektedir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı