(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Anasayfa » Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme, bir görüntüde çıkan seslerin netleştirilmesi ve iyileştirilme işlemidir. Bu sesler çoğu videolarda ve görüntülerde bozuk olabilir.

Firmamızda bu işlemler uzman personel tarafından yapılmaktadır. Tüm teknolojik alt yapıya sahip firmamız bu konuda Türkiye’ nin sayılı firmalarındandır.

Adli vakalarda ses ve görüntü netleştirme ile bir çok davada bilirkişilik hizmeti yapmış olan firmamızdan bu konularda destek alabilirsiniz..

Goruntu Ses Iyilestirme Ve Inceleme

Goruntu Ses Iyilestirme Ve Inceleme

Teknolojinin sıçrama yaptığı şu dönemde her yerde,

  • Kameralar
  • Video kayıt eden cihazlar
  • Görüntüleri anlık olarak kayıt altına alan cihazlar bulunuyor. Hatta öyle bir hale geldi ki olay herkes biri bizi mi gözetliyor demeye başladı. Ancak civarda bunlardan çokca olsa da netlik konusunun da sorunsallar yaşanabiliyor. Özellikle kış aylarında kar’ın, sisin, yağışların olduğu dönemde görüntüler ve sesler çok bulanık oluyor. Yazın ise özellikle kalabalık, turistik yerlerde sesler tam anlaşılmıyor. Ancak bu cihazlar adli vakalarda en önemli araçlar halini alıyor.
  • Cinayet dosyalarında bir görüntü, bir açı işleri bir anda başka yönlere çekiyor. Bundan dolayı devreye görüntü inceleme uzman raporu devreye giriyor.

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Görüntü İnceleme Uzman Raporu

Bahsi geçen görüntüleri veya sesleri bilirkişi incelemediğinde birçok görsel, işitsel hile ortaya çıkabiliyor. Çok popüler olmakla beraber montaj hilesi kullanılabiliyor. Ne kadar popüler olursa olsun mutasyona uğrayıp tekrar tekrar gündem olabiliyor. Gelişen adli incelemeyle beraber montaj işlemleri de gelişiyor. Bu yüzden bu işlemler bu işi bilmeyenler tarafından yapılmamalıdır. Görüntü iyileştirme bu açıdan değerlidir. Veya sese ya da görüntüye ekleme yapılabilir. Ayrıca sesi yazıya çevirme işlemleride yapabiliriz. 

Bu konuda eğitim almayan bir kişi bunu anlayamaz. Bu yüzden bilirkişi incelemesi bu konuda yeterli olacaktır. Burada verilecek olan bilirkişilik hizmeti hâkimin isteği üzerine istenen görüntü, ses için olacaktır. Ve önemli olan soru şudur, inceleme hangi durumu aydınlatacak? Delil neye lazım? Aranan şey ile incelenen şey, yer, durum uyumlu olmalı ki sonuç alınsın. Aranan delil bulundu ise rapor zaman geçilmeden hazırlanır. Bilirkişiler o an ’da harekete geçer ki unutulan, atlanılan bir yer olmasın.

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Görüntü İyileştirme

Görüntü inceleme için gereken şeyler çok bir bilgisayar ve ona uygun yazılımdır. Bilgisayarın modeli ve yazılımın güncelliği işi çok kolaylaştıracaktır. Bu kısımda uygulanacak yöntem değişkenlik gösterebilmektedir. Amaç delilin arandığı yer ile delilin uyumudur. Bundan dolayı kimi zaman görüntünün tamamı net hale getirilir. Kimi zaman da istenen kısım daha doğrusu iş görecek kısım netleştirilir.

Dikkat edilen husus nokta atışı yapılması ve zaman tasarrufudur. Rapor hazırlama ne kadar erken biterse dosyaya o kadar erken sunulur. Görüntü incelemenin sağladığı pek çok yarar vardır. Eşkâl tespiti yapılabilir, yer tespitinden oluşan durumun mantığı kıyas edilebilir vs. Daha da saymak mümkün.

Eşkâl tespitinde ana konu yüz olduğundan yüz hala belirgin duruma gelmezse yüz analizi için başka çalışmalar yapılmaktadır. Görüntü Ses İyileştirme ve İnceleme koordineli bir çalışma söz konusudur.

Ses Netleştirme

Bazen de kişi yakayı sesinden ele vermektedir. Bundan dolayı ses inceleme ve duruma göre önce ya da sonra yapılan ses iyileştirme büyük önem arz ediyor. Fısıltı ile konuşmak, ortama göre sesin düşük volümlü kalması, hırıltının, hışırtının varlığı delilleri karartır. Yapılan işlem sesi fazlalıklardan temizlemektir. Ayrıca sesin tonu ile kişinin analizi de yapılmaktadır. Bu gibi bir durumda şaşırtıcı sonuçlar çıkabilmektedir.

Cüsseli insanlardan tiz sesler duyabilirken daha zayıf insanlardan en pes sesleri duyabiliriz. Görüntü Ses İyileştirme ve İnceleme de , Bu tip yanılgılara düşmemek adına bilirkişiden destek almak çok değerlidir. Çalışma prensibi sanıldığının aksine yazıyladır. Yani ana ses yazıyla kâğıda dökülür. En son ses diğer parazit seslerden temizlenir. Ve ikisi kıyas edilir.

Konuşan kişinin de analizi yapıldığında kıyas edilen kaynak sayısı üçe çıkmaktadır. Ses ile alakalı bir kaydı bilirkişinin incelemesinin önemli olduğunu belirttik. Buradaki amaç ses üzerinde oynama yapıldıysa bunu dışardaki bir adamın anlamayacağı gerçeğidir. Kesinlikle bu sesleri incelemede belli başlı cihazlar, yazılımlar ve bilirkişinin kendisi olmalıdır. Laboratuvarımızda ses iyileştirilmeleri, görüntü netleştirme işlemleri yapılmaktadır. 

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Görüntü Ses İyileştirme Ve İnceleme

Daha fazla bilgi için diğer yazımıza tıklayınız…

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı