(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cep Telefonu Adli İnceleme

Anasayfa » Cep Telefonu Adli İnceleme

Cep telefonu Adli İnceleme, bir suça karışmış delil sayılabilecek durumlarda telefonlarda yapılan işlemlerdir. Arama yapmaktan ve kısa mesaj göndermekten para transferine ve gizli belgeleri saklamaya kadar her şey için cep telefonları kullanılıyor. Cep telefonları, e-postalar, mesajlar, resimler, konum verileri, finansal bilgiler ve daha binlercesi biçiminde milyonlarca veri kaydı depolar. Bu verilerin çoğu silinmiş olsa bile kurtarılabilir.

Ekranı kırık telefonlar, Şifreli Telefonlar, Desen Kilitli Telefonlar

Anakartı Yanmış Telefonlardan veri kurtarma ve inceleme yapılmaktadır. 

Cep Telefonu Adli Inceleme

Cep Telefonu Adli Inceleme

 • Metin mesajlaşma
 • Sosyal medya
 • Konum geçmişi
 • İnternet etkinliği
 • Arama etkinliği
 • E-posta iletişimi
 • Fotoğraflar ve videolar
 • Sesli aramalar
 • E-Posta İncelenmesi
 • Uygulama Verileri
 • Biyometrik veri
cep telefonu adli inceleme
cep telefonu adli inceleme

Finansal Veri

Whatsapp Mesajları

Görüntülü Arama

Facebook İncelenmesi

İnstigram Hesap İncelenmesi

Twitter İncelenmesi

Fotoğraf Karşılaştırma

Cep Telefonu Adli İnceleme

Standart cep telefonu adli tıp tipik olarak iki farklı şekilde gelir:

 • Mantıksal çıkarımlar. Mantıksal bir çıkarma, işletim sisteminde bulunan tüm bilgilerin çıkarılmasıdır.
 • Fiziksel çıkarımlar. Fiziksel bir çıkarma, herhangi bir aygıt için işletim sisteminde bulunan tüm veriler ve ayrılmamış alandır. Ayrılmamış alan, basitçe, bilgisayarın sabit diskinde veri yazılabilecek alan veya alan olarak tanımlanır. Ayrılmamış alan, tipik bilgisayar kullanıcısı tarafından görülemez ve görüntülemek ve analiz etmek için özel adli bilişim yazılımı/donanımı gerektirir.

Bir cep telefonu tam bir fiziksel ayıklamaya izin verdiğinde, bu, silinen fotoğraflar, videolar, metin mesajları ve daha fazlasının kapılarını açar. Daha fazla bilgi için tıklayınız..

Cep Telefonları İnceleme Konusunda Firmamızdan Destek Alabilirsiniz..  

Cep Telefonu Adli İnceleme Hizmeti

cep telefonu adli inceleme

Cep telefonu adli inceleme hizmeti, sık olarak sunduğumuz hizmet türlerimizden biridir. Adli bilişim inceleme, elektronik şekilde depo edilen verilerin adli bilişim uzmanı tarafından adli olaylarda delil şekilde kullanılabilmesi için analiz edilmesine denmektedir. Cep telefonu adli inceleme, akıllı telefon ve cep telefonlarının içinde yer alan verilerin adli bilişim uzmanları tarafından cihaza ve içeriklere zarar vermeden, veri bütünlüğünü bozmadan analiz edilerek, mahkemelere delil şeklinde kullanılmasını sağlamak amacı ile rapor haline dönüştürülmesi işlemlerini kapsar.

Cep telefonları, yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Günlük hayatta kullanılmakta olan telefonlar, işleri büyük oranda kolaylaştırır. Ayrıca özel yaşantıda da telefonların önemi bir hayli fazladır. Fakat bu cihazlar vasıtası ile gerçekleştirilen illegal uygulamalar, kişisel ve kurumsal güvenliği riske atabilir. Bundan dolayı cep telefonu adli inceleme hizmeti öne çıkar.

Cep telefonu inceleme hizmeti, bir cihazın içinde bulunan verilerin analiz edilmesi, yorumlanması ve rapor edilmesi işlemini açıklar. İlgili incelemeler, yargı aşamalarında delil niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda özel ve kurumsal güvenlik problemlerine çözüm üretmek amacı ile de inceleme hizmetinden yararlanmak mümkündür.

Cep telefonu adli inceleme hizmeti, uzman bir ekip tarafından yerine getirilir. İncelemeler, telefonun içinde yer alan çeşitli verilerin toplanması, analiz edilmesi ve bunların rapor edilmesi aşamalarından meydana gelir.

Cep Telefonu Adli İncelemeler Hangi Durumlarda Yapılır?

Cep telefonu incelemesi şu durumlarda yapılmaktadır:

 • Şüpheli davranışlar neticesinde işverenler tarafından personellerin cep telefonlarının incelenme talebi
 • Çalınan veya kaybolan cihazların bulunması sırasında
 • Firma içi suçlamaların araştırılması esnasında
 • Boşanma davalarında
 • Adli soruşturmalar esnasında

Cep Telefonu Adli İnceleme Neden Gerekli?

Uzmandan alınacak olan bilirkişi hizmeti zorunlu olmamaktadır. Fakat bazı verilerin mahkemede delil olarak kabul görmesi adına bilirkişi raporu şarttır. Çünkü uzman bilirkişinin, dijital veriler üstünde gerçekleştireceği inceleme, global düzeyde kullanılan programlar ile yapılır ve dolayısıyla verinin delil olarak kabul görmesi için gereken bütün bilgileri içerir.

Öte yandan uzman bilirkişi tarafından hazırlanacak olan raporla beraber mahkemede delilin tam şekilde anlaşılması mümkün olacaktır. Ayrıca delilde belirtilmesi ve dikkat çekilmesi arzu edilen bölümler, daha anlaşılır bir biçimde yer alır.

Cep Telefonunda Bilerek veya Bilmeyerek Silinen Verilerin Geri Alınması Mümkün Mü?

cep telefonu adli inceleme

Cep telefonu adli inceleme alanında sıklıkla sorulan sorulardan biri de budur. Cihazdan bilerek veya bilmeyerek silinen bütün veriler, alanında uzman bilirkişilerimiz tarafından özel veri kurtarma yazılımları ile işlem yapılarak kurtarılabilir. Fakat bunun için cihazın durumu ve silinen verilerin durumu gibi bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Veri kurtarma hususunda deneyimli olan ekibimiz, verileri kolay bir şekilde kurtarır ve verilere erişmeyi mümkün kılar.

Cep Telefonu Adli İnceleme ile Hangi Verilere Ulaşılır?

Uzman bilirkişiler tarafından cihazın incelenmesi sonucunda çok çeşitli veriler elde edilebilir ve bunlar delil niteliği taşıyabilir. İnceleme sonrasında cihaz içinde yer alan telefon kullanıcı bilgileri, bluetooth/kızılötesi bağlantı kayıtları, internet geçmiş kayıtları, ses dosyaları, videolar, fotoğraflar, hatırlatıcı kayıtları, sms/mms kayıtları, takvim, telefon rehberi, arama kayıtları gibi tüm verilere erişim sağlanır.

Aynı zamanda cihaza takılı sim kartların ve hafıza kartlarının verileri de inceleme altına alınır. Cihaza dair tam ve tutarlı bilgilerin edinilmesi amacıyla sim kart ve hafıza kartlarının da cihazla beraber verilmesi önem arz eder.

Cep Telefonu Adli İnceleme Ne Kadar Sürer?

İnceleme süresi işin büyüklüğüne, talep verilerin türüne ve incelenecek olan telefona göre farklılık gösterir. Çoğunlukla 2 ila 15 gün içinde inceleme işlemleri tamamlanır. Ardından inceleme sonuçları rapor edilerek ilgili kişilere teslimatı gerçekleştirilir.

Telefon Adli İnceleme Neden Önemli?

Cep telefonu adli inceleme, kurumsal ve kişisel güvenliği riske atan illegal işlemleri engellemek, yargı aşamalarında delil şeklinde kullanılmak üzere delil elde etmek, kayıp ya da çalınan cihazların bulunmasını sağlamak gibi çok farklı alanlarda önemli hale gelmiş durumdadır.

Cihaz incelemesi, hukuki soruşturmalar ya da kolluk kuvvetleri gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Özellikle de silinen verilerin doğru bir biçimde çıkarılması ve bunların yorumlanması, soruşturmacıların suç delilleri elde etme aşamasında mühim bir adım olmaktadır. Bundan dolayı cep telefonu adli inceleme, suç olaylarına dair kanıtların üretilmesi ve bunları mahkemeye sunulması açısından da son derece faydalı bir yöntem olarak kabul edilir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı