(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Raid 1 Veri Kurtarma

Anasayfa » Raid 1 Veri Kurtarma

Raid 1 Veri kurtarma, bazen elektrik kesintilerinin her iki sürücüyü de aynı anda devre dışı bıraktığı durumlar vardır. Böyle bir durumda, veri kurtarma işlemi çok karmaşık hale gelir, çünkü önce bozuk parçaları değiştirerek sürücünün fiziksel sorununu düzeltmeniz ve ancak ondan sonra veri kurtarma işlemine geçmeniz gerekir .

Raid 1 Veri Kurtarma işlemleri için işi uzmanına bırakın. Firmamız ile iletişime geçiniz.

Kendiniz müdahalede bulunmayınız.

Raid 1 Veri Kurtarma

Veri kaybının bir başka nedeni (ve belki de en yaygın olanı) insan faktörüdür. Sistem yöneticileri genellikle işleriyle ilgili dikkatsiz davranırlar ve kullanıcılar , tüm dizinin yanlışlıkla silinmesi veya biçimlendirilmesi sonucunda önemli verileri kaybeder .

 RAID 1, iki veya daha fazla diskteki verilerin bir kopyasından veya aynasından oluşur. Klasik bir RAID 1 çifti, birden çok disk arasında disk alanı eşliği, yayılması veya şeritlenmesi sunmaz. Veriler bir diziye ait tüm disklerde yansıtıldığından, bir dizi en küçük üye disk kadar büyük olabilir. Bu düzen, okuma performansı, yazma performansından veya sonuçta ortaya çıkan veri depolama kapasitesinden daha önemliyse kullanışlıdır.

RAID 1 size iyi bir hata toleransı sağlar ve RAID 1-0’dan daha basittir.

Hata toleransı sağlamak için RAID 1, aynı verileri iki ayrı sürücüye iki kez yazar. Bu işleme veri yansıtma denir. Bir sürücü mekanik olarak bozulursa veya veriler bozulursa, sürücülerin geri kalanı çalışacak ve tüm verileri yine de tutacaktır. Ancak bazı hatalarla işlevsellik gerçekleştirilebilir. Bu nedenle herhangi bir hatanız varsa veya disklerden biri mekanik olarak bozulduysa en kısa sürede veri kurtarma işlemini başlatın.

raid 1 veri kurtarma

raid 1 veri kurtarma

Raid diskten veri kurtarma, Önemli verileri korumakla ilgilenen birçok kullanıcı , birincil depolama alanı olarak RAID 1’i seçer. Örneğin finansörler, günlük işlerinde kullandıkları ve önemli olan finansal raporları ve küçük veritabanlarını depolamak için bu RAID türünü kullanmayı severler. Bu, RAID 1’in yüksek güvenilirliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda, algılanan güvenilirliğine rağmen, önemli verilerin yedeklenmesi ihmal edilmemelidir , çünkü RAID 1 bile veri güvenliğini garanti edemez. Bunun neden böyle olduğunu anlamak için RAID 1’in yapısına, avantajlarına ve dezavantajlarına ve önemli verileri kaybetmenin olası risklerine bakalım .

RAID 1 nasıl çalışır?

Raid 1 Veri kurtarma , her sürücünün bir öncekinin tam bir kopyası olduğu bir disk dizisidir. Bu nedenle “ yansıtma ” olarak da adlandırılır.“. Yani, verilerin yedeği değil, disklerdeki birimlerin fazlalığıdır. Önemli bilgiler yazıldığında, denetleyici bunu aynı anda birkaç diske yazar (her zamanki gibi yalnızca bir diske değil). Dolayısıyla veri kayıt hızında güçlü bir düşüş var. Örneğin, 10 GB’lık bir arşivi normal bir sabit sürücüye yazmak 5 dakika sürüyorsa, aynı dosyayı üç sürücülü bir RAID 1 dizisine yazmak sırasıyla 15 dakika sürer (çünkü sistem 30 GB veri yazar (üç kez 10 GB) ) Aynı zamanda, bilgi aynı anda üç diskten okunduğu için (RAID 0 durumunda olduğu gibi) okuma üç kat daha hızlı olacaktır.Bilgilerin yazılma şekli aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Bu nedenle, RAID 1’in, düşük veri yazma hızına rağmen, değerli bilgileri depolayan ve güvenliğini ilk etapta önemseyen kullanıcılar için uygun olduğu sonucuna varabiliriz. Bu nedenle veri aktarım hızı sizin için önemliyse diğer RAID seviyelerine de bir göz atmalısınız.

Raid 1 Veri kurtarma2

Raid 1 Veri kurtarma2

RAID 1’in ana dezavantajları

Raid 1 Veri kurtarma, Yüksek düzeyde veri bütünlüğüne rağmen RAID 1’in bazı dezavantajları vardır. Her şeyden önce şunu söylemekte fayda var ki, bir RAID 1 dizisindeki güvenilirlik seviyesini artırmak istiyorsanız – ikiden fazla disk kullanabilirsiniz. Sürücü sayısı ne kadar yüksek olursa, güvenilirlik de o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, bu aynı zamanda RAID 1’in ilk dezavantajı – gigabayt depolama başına fiyat . Mesele şu ki, diziye ne kadar disk eklerseniz ekleyin – sürücülerin en küçüğünün depolama kapasitesine sahip olacaksınız (bu arada, aynı özelliklere sahip sürücülerin kullanılmasının tavsiye edildiğini belirtmekte fayda var). Diğer tüm paralar veri güvenliğine harcanacaktır, çünkü kalan sürücüler bilgilerin kopyalarını depolayacaktır ve bu nedenle bunlar kullanıcı tarafından kullanılamayacaktır.

Diğer dezavantajı (yukarıda bahsedildiği gibi) bilginin düşük yazma hızıdır . Yani ne kadar çok sürücü kullanırsanız yazma hızı o kadar yavaş olur. Ek olarak, maksimum yazma hızı doğrudan en yavaş sürücüye bağlı olacaktır, çünkü tüm sürücülere bir bilgi bloğu yazılana kadar – sonraki bloğun kaydı başlamaz. Ve bu, aynı sürücülerin kullanılmasının şiddetle tavsiye edilmesinin bir başka nedenidir.

Raid 1 Veri kurtarma, Birçok yazılım denetleyicisi , arızalı bir sürücünün ” çalışırken değiştirilmesini ” desteklemez. Buna göre, hasarlı bir sürücüyü değiştirmek için gücü kesmeniz gerekecektir. Çok sayıda kişi tarafından kullanılan sunucularda RAID 1’i kullanmayı çok zahmetli hale getirir, çünkü gücün kesilmesi verilere erişilemezliğe yol açacaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, diskler için çalışırken değiştirilebilir destek sağlayabilen donanım denetleyicileri kullanmaktır. Ancak, donanım denetleyicileri genellikle yazılım denetleyicilerinden daha pahalıdır ve bu da RAID 1 dizisinin toplam maliyetini etkiler. Bu RAID düzeyi, iki diskin yeterli olduğu önemli bilgilere sahip ev sunucuları için mükemmeldir. Bu durumda dizinin fiyatı çok yüksek olmayacak ayrıca dizinin toplam fiyatını düşürecek bir yazılım denetleyicisi kullanabilirsiniz.

RAID 1 hatasının nedenleri

RAID 1’in başarısız olmasına neden olabilecek çok fazla neden yoktur, ancak bunlar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlilerinden biri güç dalgalanmaları ve ani elektrik kesintisidir. Güç kesintileri genellikle veri dağıtımından sorumlu olan denetleyiciyi bozar. 

Dizi işlevselliğini geri yüklemek için, aynı firmaya veya işletim sistemine ait bir denetleyici kullanmak gerekir, çünkü bunlar birbirinin yerine geçemezler ve verileri, diski tek bir aygıt olarak bağlayarak geri yüklemek yeterlidir. Dizi işlevselliğini geri yüklemek için, aynı firmaya veya işletim sistemine ait bir denetleyici kullanmak gerekir, çünkü bunlar birbirinin yerine geçemez, bu nedenle diski tek bir sürücü olarak bağlayarak verileri geri yükleyemezsiniz.

 Ek olarak, denetleyiciyi değiştirdikten sonra (aynı model olsa bile) verilerin tekrar kullanılabilir olacağının garantisi yoktur. Raid 1 Veri kurtarma, Mesele şu ki, yeni denetleyici, ilk bilgi bloğunun diskte nerede bulunduğunu tam olarak “bilmeyecek” ve bir RAID dizisini doğru bir şekilde oluşturamayacak. Bu durumda, verileri sürücülerden kaldırmak, diziyi yeniden oluşturmak ve geri yüklenen kopyadan bilgileri geri kopyalamak daha iyidir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR –   Raid Veri Kurtarma

raid1 veri kurtarma

raid1 veri kurtarma

Linux’ta arızalı bir RAID 1 diski nasıl değiştirilir?

Raid 1 Veri kurtarma, Makalenin bu kısmı, acemi kullanıcılar için okunması çok önemlidir, çünkü genellikle bozuk bir diski düzgün bir şekilde nasıl değiştireceklerini ve dizi başlatma işlemini nasıl çalıştıracaklarını veya diziyi en baştan nasıl yeniden oluşturacaklarını bilmezler. Bu eylemlerin her biri değişmez bir şekilde veri kaybına yol açar .

Her şeyden önce, RAID seviyeniz için disk değiştirme sürecini öğrenmelisiniz, çünkü değiştirme prosedürü, denetleyici tipine ve RAID seviyesine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Örneğin, diziyi kapatıp kapatmayacağınızı belirleyeceğinden, denetleyicinizin diski çalışırken değiştirmeyi destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Bu nedenle, RAID 1’de bozuk bir diski değiştirme prosedürü aşağıdaki gibidir: Raid 1 Veri kurtarma

Adım 1: Kullanıcılar bozuk disk değişimi sırasında genellikle bilgilerini kaybettikleri için tüm önemli verilerin bir yedeğini alın. RAID 1 diziniz çalışıyorsa, gerekli dosyaları farklı bir konuma kopyalamanız yeterlidir. RAID 1 diziniz başarısız olursa ve başlamazsa, verilerinizi profesyonel veri kurtarma yazılımı olan RS RAID Retrieve ile kurtarabilirsiniz . Bilgi kurtarma işlemi, bu makalenin son paragrafında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Adım 2: Bir yazılım denetleyicisi kullanıyorsanız – sürücüyü bozuk olarak işaretleyin ve ardından diziden çıkarın. Bunu yapmak için terminalde aşağıdaki komutları tek tek gerçekleştirin:

# mdadm /dev/md0 -f /dev/sda2

# mdadm /dev/md0 –kaldır /dev/sda2

sdb2’nin ikinci SATA bağlantı noktasına bağlı sürücü olduğunu unutmayın . Her ihtimale karşı Linux işletim sisteminde disklerin şu şekilde tanımlandığını hatırlatalım:

  • sd — SATAbağlantı türünü temsil eden harflerdir ;
  • asürücü numarasıdır. Örneğin, a — bir numaralı sürücü, b — iki numaralı sürücü, c — üç numaralı sürücü, vb.
  • 2— diskteki bölüm numarasıdır;

Böylece, sda2 , ilk SATA diskindeki ikinci bölümdür.

Raid 1 Veri kurtarma

Raid 1 Veri kurtarma

Adım 2: Denetleyiciniz çalışırken değiştirme işlevini desteklese bile gücü kesmeniz önerilir. Diziyle güvenli bir şekilde çalışmanıza ve kısa devre vb. olasılığını ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Gücü açık tutabileceğiniz tek seçenek, çok sayıda kişi tarafından kullanılan bir sunucudaki bir sürücüyü değiştiriyorsanız. 

Raid 1 Veri kurtarma işlemlerinde eğer diskinizde fiziksel problem varsa uzman bir laboratuvara ihtiyacınız vardır. 

Ve bu durumda bile, verileri farklı bir sunucuya (varsa) taşımak veya bir hizmet uyarısı oluşturmak daha iyidir.

Adım 3: Yeni sürücüyü diziye takın ve açın. Ardından “ sfdisk ” yardımcı programını kullanarak bölüm tablosunu yeni sürücüye kopyalayın . Bunu yapmak için şu komutu çalıştırın:

# sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdb

burada /dev/sda kaynaktır ve /dev/sdb bölüm tablosunun kopyalandığı yeni disktir.

Sisteminizde sfdisk yoksa, terminalde aşağıdaki komutu çalıştırarak yükleyebilirsiniz:

uygun kurulum sgdisk/sfdisk

Adım 4: Şimdi mdadm aracına yeni sürücüyü diziye eklemesini söylemeniz gerekiyor, böylece denetleyici üzerindeki bilgileri kopyalar ve onunla bir dizi parçası olarak çalışır. Birden fazla bölüm varsa, her bölüm için yapılmalıdır:

# mdadm /dev/md125 -a /dev/sdb1

# mdadm /dev/md125 -a /dev/sdb2

# mdadm /dev/md125 -a /dev/sdb3

Bundan sonra dizinizin yeniden oluşturma işlemi başlayacaktır. Hiçbir koşulda, bitene kadar gücü kapatmamalısınız. Yeni disk eklendikten sonra RAID 1 dizinizi eskisi gibi tekrar kullanabileceksiniz. Raid 1 Veri kurtarma hizmeti almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR –   Raid 5 Veri Kurtarma

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı