(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bad Sectör Nedir

Anasayfa » Bad Sectör Nedir

Bad Sectör Nedir  -Bir harddiskteki bozuk sektör, harddiskin kusurlu gibi görünen küçük bir depolama alanı kümesidir – sadece bir sektördür.

Sektör, okuma veya yazma isteklerine yanıt vermez veya Bozuk sektör, bir bilgisayarın sabit diskinde veya flash sürücüsünde bulunan manyetik veya optik diskteki bir iz içindeki kullanılamayan bir bölüm veya alt bölümdür.

Bad Sektorlü Disklerden Veriler Kısmen Kurtarılabilir. 

Fiziksel hasar, disk yüzeyinde veya flash bellek transistör arızasının bir sonucu olarak meydana gelir.

Bad Sectör Nedir, Microsoft sistemlerinde SCANDISK veya CHKDSK gibi veya Unix ve Unix benzeri sistemlerde badblock’lar gibi disk yardımcı yazılımı tarafından tanımlandığında, işletim sisteminin gelecekte bunları atlayabilmesi için başarısız sektörleri işaretler.

Tüm dosya sistemleri, bozuk sektör işaretleri için spesifikasyonlar içerir.

Bad Sectör Nedir

Bad Sectör Nedir

Bad Sectör Nedir

Kötü sektör, kötü blok olarak da bilinir.

Modern harddisklerde birkaç yedek sektör bulunur. Bir disk denetleyicisinin bellenimi, bozuk sektörleri tanımlar ve bunları farklı bir fiziksel sektöre yeniden eşler.

Kötü bir sektör tam olarak belirlendiğinde, otomatik yeniden eşleme gerçekleşir; bu otomatik süreç, genellikle bir sektörün üzerine yazıldığında gerçekleşir.

Sektör asla tekrar kullanılmaz. Bunun yerine, sürücü denetleyicisi sektör adresini ROM’daki kullanılabilir depolama konumları listesinden kaldırır.

Bad Sectör Nedir Neredeyse tüm sabit disklerde üretim işlemi sırasında tanımlanan bozuk sektörler bulunur ve bu bozuk sektörlerin adresleri disk denetleyici ROM’unda tutulur.

Bu alanların herhangi bir disk işlemi sırasında kullanılmaya devam etmesine izin verir.

Üretim sürecinden sonra bozuk sektörler ortaya çıktığında, genellikle disk kafasının dönen yüzeye çarpmasına ve çok hassas disk yüzeyine zarar vermesine neden olan bir etki vardır.

Bir gramofon plağının iğnesini düşürmeye ve plağı çizmeye benzer.

Kayıt yüzeyinin bozulması da kötü sektörlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle düzenli olarak daha fazlası görünüyorsa, bozuk sektörleri gösteren bir sürücü, ciddi veri kaybını önlemek için yedeklenmeli ve değiştirilmelidir.

Fabrika tarafından sağlanan bozuk sektör listesi P-List olarak bilinir ve son kullanıcı kurulumundan sonra bulunan bozuk sektörler G-List olarak bilinenleri içerir.

Bad Sectör Nedir

Bad Sectör Nedir

Kötü Sektör Türleri

İki tür kötü sektör vardır – genellikle “fiziksel” ve “mantıksal” kötü sektörler veya “sert” ve “yumuşak” kötü sektörlere ayrılır.

Bad Sectör Nedir -Fiziksel veya sabit bozuk sektör, sabit sürücüde fiziksel olarak hasar görmüş bir depolama kümesidir.

Sabit sürücünün kafası, sabit sürücünün o kısmına dokunmuş ve ona zarar vermiş olabilir, o sektöre bir miktar toz birikmiş ve onu mahvetmiş olabilir, bir katı hal sürücüsünün flash bellek hücresi yıpranmış olabilir veya sabit sürücüde başka bir sorun oluşmuş olabilir. Sektörün fiziksel olarak zarar görmesine neden olan kusurlar veya aşınma sorunları.

Bu tür bir badsektör tamir edilemez.

Mantıksal — veya yumuşak — bozuk sektör, sabit sürücüde düzgün çalışmıyor gibi görünen bir depolama kümesidir.

İşletim sistemi, bu sektörden sabit sürücüdeki verileri okumaya çalışmış ve hata düzeltme kodunun (ECC) sektörün içeriğiyle eşleşmediğini bulmuş olabilir, bu da bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Bunlar bozuk sektörler olarak işaretlenmiş olabilir, ancak sürücünün üzerine sıfırlar yazılarak veya eski günlerde düşük seviyeli bir format gerçekleştirilerek onarılabilir.

Windows’un Disk Denetimi aracı da bu tür bozuk sektörleri onarabilir.

Zor Kötü Sektörlerin Nedenleri

Sabit sürücünüz fabrikadan bozuk sektörlerle gönderilmiş olabilir. Modern üretim teknikleri mükemmel değildir ve her şeyde bir marj veya hata vardır. Bu nedenle harddiskler genellikle bazı kusurlu bloklarla birlikte gönderilir. Bunlar kusurlu olarak işaretlenir ve katı hal sürücüsünün bazı ekstra bellek hücrelerine yeniden eşlenir.

Bir harddiskte, doğal aşınma, sektörlerin birçok kez yazıldıkları için kötüleşmesine neden olacak ve katı hal sürücüsünün fazladan veya “aşırı sağlanmış” belleğiyle yeniden eşlenecekler. Yarıiletken sürücünün ekstra belleği bittiğinde, sektörler okunamaz hale geldiğinden sürücünün kapasitesi düşmeye başlayacaktır.

Bad Sectör Nedir – Geleneksel bir manyetik sabit sürücüde, bozuk sektörler fiziksel hasardan kaynaklanabilir.

Sabit sürücüde bir üretim hatası olabilir, doğal aşınma sabit sürücünün bir kısmını aşınmış olabilir, sürücü düşürülerek sabit sürücünün kafasının tablaya değmesine ve bazı sektörlere zarar vermesine neden olmuş olabilir, içeri bir miktar hava girmiş olabilir sabit sürücünün kapalı alanı ve toz sürücüye zarar vermiş olabilir.

Badsektor nedir – Eğer sizde harddiskte badsektor varsa eğer acil veri kurtarma işlemleri yaptırmanız gerekmektedir.

Verilerinizi biraz an önce yedeklemeniz veya verilerinize ulaşamıyorsanız uzman bir veri kurtarma laboratuvarı tarafından hizmet almanız gerekir.

Bad Sectör Nedir

Bad Sectör Nedir

Kötü sektör nedir?

Sabit sürücünüz, verileri ince bir manyetik malzeme tabakasıyla kaplanmış , plaka adı verilen dönen disklerde depolar .

Her plaka, ayrı sektörlere ayrılan dairesel parçalara bölünmüştür. Sektör, sabit sürücüdeki en küçük fiziksel depolama alanı birimidir; eski sabit sürücüler her sektörde 512 bayt depolarken, daha yeni sürücüler 4 kilobayt veri depolamak için Gelişmiş Biçimi (AF) kullanabilir.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı