(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

31 Ekim 2022
602 kez görüntülendi
Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

Ses kaydını yazıya dökme programı son günlerde oldukça popüler bir konu olmuştur. Dilimizde bu işlemin adında “Deşifre” hizmeti denilmektedir.

Kayda alınmış sesi veya videoyu, yazıya çevirmek için programlanan yazılımlar, sesin en ince frekans dalgalarını yakalayabilir ve bunları yazıya dökmek istediğiniz dilin imlâ kurallarına göre size metin olarak sunabilmektedir.

Firmamızda Sizlere Ses Kaydını Yazıya Dökme Hizmeti (Deşifre Hizmeti) Sunuyoruz.

Deşifre hizmetleri özellikle son zamanlarda yaygınlaşmaya başlasa da, aslında bu teknoloji uzun yıllardır televizyon ve film dünyasında kullanılmaktadır. Örneğin; İngilizce bir filmin Türkçe altyazısının hazırlanması deşifre hizmetinin en güzel örneğidir.

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı Nedir?

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

Ses kaydını yazıya dökme programı, özünde işitme engeli bulunan bireylere televizyon, radyo, bilgisayar, video vb. iletişim yollarıyla ulaşmak için geliştirmiştir. Bu teknoloji zamanla dizi, film ve haberciler arasında yaygın kullanılmaya başlamıştır.

Bu programlar kullanıcılarına iki farklı özellik sunmaktadırlar, bunlar; doğrudan deşifre ve düzeltişmiş deşifredir. Yazılımın içerisinde ki doğrudan deşifre özelliğini seçmeniz durumunda, yükleme yaptığınız dosyanın içerisinde ki sesin, her türlü frekansın dalga boyunu hesaplamaktadır.

Ardından bu kelimeleri, içerisinde kodlanmış yapay zekâ sayesinde şaşkınlık cümlesi mi veya soru cümlesi mi ayırt eder ve yazıya döker. Yazıya dökülen metin üzerinde herhangi bir düzenleme yapmaz.

Düzeltişmiş deşifre özelliğini seçmeniz durumunda ise, yüklenmiş olan dosyanın içerisinde ki tüm sesleri kayıt eder, yazıya döker. Ardından seslendirmenin veya oyuncunun yaptığı telaffuz hatası, tonlama hatası vb. hatalar varsa bunların hepsini giderir. Son aşamada ise size, programın içerisine aktardığınız dosyanın hangi saniyesinde, hangi cümlenin kullanıldığını gösteren bir şema hazırlar.

Transkripsiyon Ne Demektir?

Deşifre hizmeti sunan programlar geliştirilmeden önce, bu işi insanlar manuel yani tek tek el ile yazarak yapmaktaydılar. Bu işlemi yapan insanların sunduğu hizmete “Transkripsiyon” denilmektedir. Hayatını tamamen duyduğu sesi yazıya veya metne dökme adamış olan insanlar, duyduğu her şeyi sırayla yazar ardından dakikasının notunu tutardı.

Bu işlemler manuel olarak yapıldığında, metne çevrilen sesin veya videonun uzunluğuna göre yazıya dönüştürülmesi günler hatta aylar alabilmekte idi. Tüm bu süreçlerin çok fazla iş gücü ve iş saatini yanında getirmesinin yanı sıra maliyetli olmasından ötürü, ses kaydını yazıya dökme programı geliştirilmiştir.

Deşifre İle Transkripsiyon Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Algıladığı, ölçtüğü veya analiz ettiği sesi, metne dönüştüren yazılımların yaptığı işleme “Deşifre” hizmeti denilmektedir. Program ile aynı amaca hizmet eden lakin bu hizmeti herhangi bir yardım almadan, sadece duyduğu sesi dinleyerek ve anlayarak metne dönüştüren insanların verdiği hizmete “Transkripsiyon” denilmektedir.

Özünde meslek dalı aynıdır lakin hizmeti gerçekleştirenlerden birisi insan diğeri yazılımdır. Seçilen her iki yöntemde de aynı hizmeti alabilirsiniz.

Profesyonel biçimde ses kaydı alınmış bir dosyası, program sayesinde herhangi bir dile çevirebilir veya farklı seçeneklerde metne dönüştürebilirsiniz. Lakin manuel olarak bu hizmeti almak isterseniz öncelikle sesi, orijinal dilinde metne dönüştürmek ardından da çevirisini yaptırmak zorundasınız. Bu sürecin uzamasının yanı sıra maliyeti de artmaktadır.

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

Ses Kaydını Yazıya Dökme Programı

Deşifre Ne Demek?

Deşifre kelimesinin iki farklı anlamı bulunmaktadır. Deşifre kelimesi, dilimize Fransızca kökeni olan “Déchiffrer” kelimesinden geçmiştir. Bu kelime bilim ve yazılım açısından farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Bilimsel açıklaması: Okunması zor veya anlaşılamaz bir şeyi okumak anlamına gelmektedir. Bilimsel açıdan bakıldığında eski bir metni, tableti veya herhangi bir yazı okunduğu durumda o metin deşifre edilmiş ve kodu çözülmüş denilmektedir. Dolayısıyla bu işlemi gerçekleştiren kişi, mesajı veya yazıyı öncelikle bileşenlerine ayırır ardından metni, sembolü veya harfleri tanımlar.

Yazılım açıklaması: Kodlanan algoritmanın izin verdiği dosya boyutunda ve formatında, programa yükleme yapılan dosyanın içerisinde ki ses dalgalarını, istenilen formatta yazıya dökerek dışa aktarmasında denilmektedir. Genelde bu tarz programlara ise Ses kaydını yazıya dökme programı denilmektedir.

Deşifre kelimesinin ilk olarak kullanılmaya başlandığı tarih bilimsel açıdan 1591 yılı olsa da yazılım açısından 2000’li yılların başıdır. Bir dilden farklı bir dile çeviri yapmakta, duyduğunu olduğu gibi yazmakta, program aracılığı ile yazdırmakta aynı yola çıkmaktadır. Aradaki en temel fark iş gücü ve zamandır.

Dolayısıyla sizde eğer ki bir mp3 dosyasını veya mp4 dosyasını metne dönüştürmek veya seslendirmek istiyorsanız bu tarz programları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sizlere Adli Ses ve Konuşma incelemeleri alanında profesyonel olarak sunduğumuz diğer hizmetlerimizi görüntülemek için ilgili makalemize gidebilirsiniz.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı