(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

Anasayfa » CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma, CD (Kompakt Disk) ve DVD (Dijital Çok Yönlü Disk) medya, müzik, video, fotoğraf ve veri dosyalarını saklamak için yaygın optik formatlardır. Bant gibi alternatif depolama formatlarıyla karşılaştırıldığında hızlı veri yedekleme için uygun bir seçimdir.

Birçok masaüstü ve dizüstü bilgisayar sistemi artık standart donanım olarak DVD-RW sürücüleri ile sevk edildiğinden, kritik dosyaların ucuz şekilde yedeklenmesi birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir.

Üreticiler, CD ve DVD ortamının, kontrollü bir ortamda doğru bir şekilde saklandığında, 100 yıl veya daha uzun süre veri tutması gerektiğini iddia ediyorlar. Bununla birlikte, çevre ve taşıma sorunlarına son derece duyarlıdırlar; en yaygın olanları parmak izi, leke ve çizilme hasarıdır.

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

Çalışırlar Manyetik ortamlardan farklı olarak, CD ve DVD medyaları, kaydedilen verileri optik olarak yorumlamak için yansıyan modelleri kullanır. CD-R (Kompakt Disk – Kaydedilebilir) medya, bir organik boya tabakasını ısıtan bir lazer tarafından tek bir kerelik yazma işleminin yapılmasına izin verir. Lazer, boyayı yaklaşık 200 ° C’ye ısıtarak kayıt katmanında kalıcı “çukurlar” yaratır. Başka bir plastik tabaka bu boşlukları doldurur ve daha sonra sürücü tarafından okunan yansıtıcı modeli oluşturur. 

Bu yazma işlemi kalıcıdır ve medya yeniden kullanılamaz. CD-R ortamı çoğu CD ve DVD sürücüsünde okunabilir.

CD-RW (Kompakt Disk – Okuma / Yazma) ortamı üzerine birçok kez yazılabilir, silinebilir ve üzerine yazılabilir. 

CD-R disklerinde bulunan boya kayıt katmanından farklı olarak, CD-RW kayıt katmanı çeşitli metal alaşımlarından yapılır. Yaklaşık 700 ° C’ye ısıtıldığında, hedeflenen alanlar kristalli, yüksek yansıtıcı bir durumdan kristal olmayan, daha az yansıtıcı (veya amorf) bir duruma dönüşecektir. 

Bu kristal olmayan desen daha sonra CD-RW sürücüsü tarafından veri olarak okunur. Verileri silmek için, lazer seçilen alanı yaklaşık 200 ° C’ye ısıtır (bir CD-R sürücüsüne benzer) ve alanı kristalin durumuna döndürür. Bir üzerine yazma işlemi sırasında, lazer aynı anda iki işlemi de gerçekleştirir – eski kaydı silerken yeni veriler yazılır.

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma, DVD-R ve DVD-RW, hem kaydedilebilir CD ortamıyla hem de kapasiteye ve teknolojiye yönelik geliştirmeleri temsil eder. DVD-R ortamı CD-R’ye çok benzer, çünkü kayıt için bir organik boya teknolojisi kullanıyor.

DVD-RW ortamı, CD-RW’ye benzer, medyanın ömrü boyunca yüzlerce yazma, silme ve üzerine yazma işlemine izin veren bir faz değiştirme teknolojisini kullanır. CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma işlemleri mutlaka profesyonel cihazlar ile yapılması gerekmektedir. 

Bazı kamera kayıt cihazlarınında içinde cd değil, harddisk vardır. Harddisk veri kurtarma işlemleride yapmaktayız. 

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma 1

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma 1

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

Kayıtlı optik ortamlarda veri kaybı meydana geldiğinde, birçok neden olabilir. Çoğu kez, yazma işlemi sırasında hatalar gelişir.

 Bir kayıt oturumu düzgün kapanmazsa veya kapanma şansı olmadan iptal edilirse, diske önceden yazılan verilere erişilemez. 

Doğru medyanın seçimi de önemlidir. Veriler, kullanılmakta olan sürücüye uygun bir hız derecesine sahip olan ortam kullanılarak her zaman yazılmalıdır. 

Genel (marka adı olmayan) medya veya kayıt yapacak olduğunuz hız için derecelendirilmemiş ortamların kullanılması, bir yazma oturumu sırasında kayıt sorunlarına yol açabilir veya daha sonra sorunları okuyabilir.

Diski herhangi bir çizik, leke, çözgü veya diğer fiziksel problemler için inceleyin. Önceden kaydedilen medyadaki birçok okuma problemi, lazerin diski doğru okuma yeteneğini bozan parmak izlerinden kaynaklanmaktadır.

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

CD ve DVD Optik Okuyucudan Veri Kurtarma

Hasar görmüş veya bozulmuş optik disklerden erişilemeyen verileri kurtarmaya çalışan ticari olarak mevcut kurtarma yazılımı programları vardır. Bazıları diğerlerinden daha başarılıdır, ancak genellikle aynı sistemde ve orijinal olarak diske yazılan aynı optik sürücüyü kullanırlar. Bu bir kurtarma çabasında sorun yaratabilir. Örneğin, orijinal sürücü arızalıysa veya aralıklı bir okuma sorununa sahipse, yazılım diske yazılan deseni yanlış yorumlayabilir. Bu, bozuk veri, sıfır baytlık veri içeren dosyalar veya yalnızca hiç dosya içermeyen dosyaların kurtarılmasına neden olabilir.

Veri kritikse, profesyonel bir veri kurtarma hizmeti en iyi çözüm olabilir. Optik teknolojilerde deneyimli bir veri kurtarma şirketi başlangıçta medyayı herhangi bir kullanım veya fiziksel hasar için inceleyecektir. Daha sonra, formatın blok seviyesinde kaydedilen modelin kapsamlı bir analizine izin veren araçlar ve teknikler kullanılır. Kaydedilen sinyalin en iyi temsilini belirleyerek, önceden kaydedilmiş verilerin kesin ve doğru çıkarımı ve geri alınması sağlanabilir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı