(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

E-Defter Beraat Raporu

Anasayfa » E-Defter Beraat Raporu

E-Defter Beraat Raporu, Veri Kurtarma Raporu laboratuvarımıza gelen ve belli bir sonuca ulaşılamayan, verilerin kurtarılması mümkün olmayan durumlarda uzman görüşü olarak bir rapor düzenlenir.

Gelir İdaresi Başkanlığının firmalardan istemiş olduğu ISO9001 Belgeli Laboratuvarımızda Rapor Verilmektedir.

E-Defter Beraat Raporu

E defter kayıtları kanunlarımıza göre belli bir muhasebe kurallarına uygun olacak şekilde vergi defterlerinin düzenli olarak kayıt altında tutulması gerekmektedir. Bu defterlerin yasal süreleri geçmiş olabilir veya kayıtlar tutulurken eksik, hatalı tutulmuş olabilir. Bu gibi süreçler yaşanırken kimi veriler kaybolmuş olabilir. Yahut farklı dış kaynaklı birtakım siber saldırılar sonucunda veriler kurtarılamaz hale gelmiş olabilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı veri kurtarma hizmetleri veren firmalar tüm bu kaybolan verileri kurtarabilmek için laboratuvar alanlarında incelemeler yaparak gerekli olan analiz raporunu müşterilere teslim eder. Bu firmalar tamamen doğru bilgilerle düzenlenen e- defter beraat raporu dosyasını gerektiği taktirde Gelir Dairesine teslim edebilir.

E defter denilen defter kayıtları Vergi Usul Kanununa göre tutulması zorunlu olan ve defterlerde yer alması gereken tüm kayıtların yer aldığı elektronik kayıtlar bütünüdür. Bu defterler geçmişte elle tutulurken günümüzde defterlerin onayı bilgisayar üzerinden elektronik ortamlarda yapılmaktadır.

Muhasebe paket programlarının kullanılması halinde tutulan kayıtlarda birtakım muhasebe fişlerinin kaybolması veya birtakım sebeplerle zarar görmüş olması halinde Cumhuriyet Başsavcılığına kayıpla alakalı suç duyurusunda bulunulmalıdır. Fakat suç duyurusu yapılırken hazırlanan metinler verilecek dilekçeye eklenmelidir. Savcılık konuyla alakalı araştırma yapmak adına siber suçlar birimine gereken formu doldurup hazırlayarak gerekli birime göndermelidir. Hazırlanan dilekçeye bu yazıyı ilave etmeleri gerekecektir.

E Defter Beraat

E defterlerin gerek defter-i kebir, yevmiye defteri gibi muhasebe defterlerinin günümüzde elektronik ortamlarda onayı ve Gelir İdaresi’ne yüklenmesi yapılırken belli bir sürenin geçmesi sonucu veya yapılan muhasebe programları gereğince eksik veya hatalı veri girişlerinin yapılması halinde gecikmenin olması gibi durumlar oluşabilir. Bu muhasebe genel kabul görmüş ilkeleri doğrultusunda hazırlanan defter kayıtlarının siber saldırı sonucu zarar görmesi ve ulaşılamayacak duruma gelmesi nedeniyle e defter beraat raporu istenebilir. Dolayısıyla bu defter kayıtlarının kaybolması yahut farklı durumlarla silinmesi gibi olaylar kişileri maddi ve yasal açıdan sıkıntıya düşürebilir.

Bilgisayarlara yerleşen fidye virüsü ve birtakım saldırganlar sizlerin ticari verilerinizi kaybetmenize ve bu verilerin imha edilmesini sağlarlar. Bu gibi olaylar yaşamanız halinde dilekçeyle beraber gerekli birimlere suç duyurusunda bulunabilirsiniz. E defter Beraat işlemi gerçekleştirilebilir.

E defter Ve Beraatların Siber Saldırılar Sonucunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Muhasebe sistemi uygulamaları gereğince yapılan kayıtların diğer birbirini takip eden aylarda hataların düzeltilmesine olanak yok ise veya bu kayıtların şifrelenmesi, imha edilmesi gibi durumlarda yapılması gerekenler şöyledir:

  • Yasal yükleme süresi geçmiş defterlerin ve beraatlarda tespit edilen hataların muhasebe sistemleri gereği belirtilen dönemde e defter üzerinde düzeltilme yapılması gerekmektedir. Gelir İdaresi Birimine bir dilekçe yazılarak e defter beraat silme talebi yapılmalıdır. Bu talep dilekçesinin ekinde bu e defterdeki hataların türüne göre farklı belgelerde istenebilir.
  • Ticari defterleriniz, e defter, e beyanname raporlarınız gibi ticari verilerinizin hackerler tarafından ele geçirilmiş olması sizin maddi ve yasal süreçlerde zorluklarla karşılaşmanıza neden olur. Çünkü son yıllarda bu verilerin imha edildiğini söyleyerek birtakım görevlerden kaçınmak isteyenler artmaktadır. Bundan dolayı ISO 9001 standartlarında düzenlenen rapor Gelir İdaresi Başkanlığına vereceğiniz yasal belge niteliğindedir.
  • ISO 9001 standartlarında veri kurtarma alanında hizmet veren firmalardan teknik destek alınabilir. Bu teknik incelemeler sonucunda sağlam bilgilerle veri kurtarma raporu Gelir İdaresine teslim edilir.

E defter beraat raporu, beraat silme, yasal süreçte e defterlerin yüklenmemesi gibi durumlarda veri kurtarma hizmeti veren firmalardan destek alınabilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Diğer Sayfamıza Bakabilirsiniz..

E-Defter Beraat Raporu

E-Defter Beraat Raporu

database veri kurtarma
Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı