(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi

Anasayfa » Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi

Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi büyük bir problemdir. Bu durumda verilerime ulaşamıyorum diyorsanız, harddiskinizi fazla çalıştırmayınız. Harddiskin içinden ses gelmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler arasında, optik okuyucu kafaları arızalanmış ve plakaya çarpıyordur. Harddisk motor aksamı arızalanmıştır ve ses yapıyordur. Bu durumlarda kesinlikle harddiskinizi çalıştırmayın. Harddisk plakalarına zarar verebilirsiniz.

Kendiniz Asla Müdahale Etmeyiniz. Verileriniz Kurtarılamayabilir. 

Harddisk Icerisinden Ses Gelmesi

Harddisk Icerisinden Ses Gelmesi

Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi

Düzenli kullanım sırasında sabit diskten gelebilecek farklı sesler şunları içerir:

  • Bir HDD veri okurken veya yazarken, diskin plakaları hızla döner – bu genellikle bir uğultu sesi çıkarır ve bir HDD yukarı veya aşağı sarıldığında daha belirgin olabilir. Bir kullanıcı tarafından aktif olarak erişilmese bile, sabit diskler genellikle bilgisayar tarafından arka planda, örneğin otomatik indeksleme sırasında kullanılır.
  • HDD’nin verileri okuyan ve yazan kafaları da sürekli olarak hızlı hareketler yapıyor – bu genellikle kullanım sırasında ara sıra yumuşak bir tıklama gibi geliyor ancak kafalar park edildiğinde, örneğin kapanma sırasında veya uyku moduna geçerken sert bir tıklama gibi ses çıkarabilir. modu.  Harddisk Veri Kurtarma Bknz.
  • Bazı harici sürücü kasalarında, özellikle birden çok sabit sürücüye sahip cihazlarda dahili fanlar bulunur. Bunlar ayrıca, fanın daha hızlı ve daha sık devreye gireceği daha sıcak ortamlarda daha belirgin olabilen sesler de üretebilir – bu, yukarıda belirtilen HDD’nin dönmesine benzer.
  • HDD’ler döndüğünde, masanın üzerinde duran bir HDD’den titreşimler ve titreşimler oluştururlar, masadaki diğer nesnelerin, hatta masanın kendisinin ses çıkarmasına neden olabilir.
  • Harici bir HDD’nin kendi güç kaynağı varsa, özellikle güç kaynağı biraz daha eskiyse, güç kaynağından gelen hafif bir uğultu duyabilirsiniz.
  • Kurumsal sınıf HDD’ler, daha yüksek performans ve güvenilirlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ancak, bu yükseltilmiş performans, standart sürücülere kıyasla daha yüksek düzeyde gürültü içerebilir.
  • Farklı kullanım durumları farklı ses seviyelerine neden olabilir. Örneğin, şifrelenmiş bir birime yeni veri yazmak, standart bir birime kıyasla daha yüksek düzeyde gürültü üretebilir.
  • Bir muhafazada birden fazla HDD ile, daha yüksek gürültü seviyeleri için daha olası bir potansiyel vardır. Bu, büyük RAID aygıtlarında yaygındır.

Diskin veri okurken veya yazarken bir tür “tıkırdama” veya “tıklama” sesi çıkarması da normaldir.  Ayrıca, bazı diskler belirli aralıklarla çevrimdışı taramalar yaparak disk etkin bir biçimde okuma veya yazma yapıyor olmasa dahi benzer sesler çıkarır. Ses diskinizin çevresindeki alandan gelen ses yakın zamanda değiştiyse veya aşırı bir sürtünme veya şıkırdama sesiyse bu durum, dahili veya harici diskte fiziksel bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Harddisk ses çıkarıyor açılmıyor diyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi

Harddisk İçerisinden Ses Gelmesi

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı