(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

Anasayfa » SSD Seçimi Nasıl Yapılır?
SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

SSD Seçimi Nasıl yapılır? SSD katı hal elektronik sürücüsü olarak bilinir. Son yıllarda bir hayli tercih edilen bu disklerin hızı ve kapasitesi yüksektir. SSD seçerken mutlaka okuma ve yazma hızlarının yüksek olmasına dikat edin. Markası pek bilinmeyen ssd diskleri almayınız. Kaliteli SSD almaya dikkat ediniz. 

Günümüz teknolojisi artık birincil depolama alanı olarak sabit disklerin yerine SSD’leri kullanmayı tercih ediyor. SSD’leri kullanan ana masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla ortak bir arayış halini almıştır. Eski bir bilgisayarı hızlandırmak istediğinizde Harddisk yerine SSD taktığınızda uygun fiyatlı çözüm getirilmiş oluyor.

SSD’lerin tamamı sabit disklerden çok daha hızlıdır. Bu nedenle eşit sayılmazlar. SSD arayüzleri geliştikçe farklı şekiller ve ileri teknolojileri de içerisinde barındırıyor.

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Harddisk Yerine SSD Kullanmak

Bir bilgisayarda harddisk’ mi yok sa SSD mi kullanılmalı? Sorusunun yanıtını bulabilmek için ilk olarak ikisi arasındaki farkı bilmek gerekiyor.

Bilmeniz gereken çoğu aslında baktığınızda adından da anlaşılabiliyor. Harici diskler bir bilgisayara kablolar aracılığı ile bağlanır. Harici SSD’ler ise USB kabloyla bağlanır.

SSD’ler taşınabilirlik için planlanmış olan sürücülerdir. Yani bir anahtarlık içerisine sığabilecek kadar küçüktür. Dahili SSD’ler çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunları 5 ana biçimde görmek mümkündür

  1. 2,5 inç sürücüler,
  2. 2 sürücüler
  3. Eklenti kart (AIB) SSD’ler.

Yine de bu üç fiziksel form içinde bazı önemli farklılıklar var.

M.2 sürücüler ve AIB SSD’ler, iki veri yolu türünden biri aracılığıyla sürücü ve bilgisayar arasında veri aktarır: 2,5 inç sürücüler tarafından kullanılan aynı Seri ATA veri yolu veya şeritleri ve yolları tarafından da kullanılabilen PCI Express veri yolu grafik kartları gibi diğer donanımlar.

SSD satın almak istediğinizde öncelikli olarak sisteminizin neyi kabul edeceğini bilmeniz gerekiyor.

Dizüstü bilgisayarınızı yükseltmek istediğinzide yalnızca dahilli sürücünüzü değiştirme şansına sahipsiniz, başka bir tane daha ekleyemezsiniz.

Eğer bilgilerinizi öncesinden internetten ya da üretici firmanızdan almıyorsanız depolama alanınızın var olu olmadığını anlayabilmek için diz üstü bilgisayarı açmanız gerekiyor.

Dizüstü bilgisayar yükseltmelerinde, genellikle bir masaüstü yükseltmeye göre çok daha az esnekliğe sahip olursunuz.

Bilgisayarınızın hafızasını güçlendirmiş, ancak SSD’nizde bir sorun yaşamışsanız verilerinizi kurtarmak için zaman kaybetmemelisiniz.

SSD veri kurtarma hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı