Veri Kurtarma Analiz Hizmetimiz Ücretsizdir.

Zararlı Yazılım ve Sabotaj

İnternet artık uzun yıllar önce olduğu gibi güvenli bir alan değildir. Kötü amaçlı yazılımların sayısı oldukça yükselmiştir ve internetin her köşesinde bulunabilir. Basitçe anlatmak gerekirse, bir web sitesi ziyaret edildiğinde veya bir e-posta okunduğunda, zararlı yazılım ve sabotaj amaçlı ajanlar bilgisayara bulaşabilmektedir. siber guvenlik onlemleri gizlilik 1 480x320 - Zararlı Yazılım ve Sabotaj

Kötü Amaçlı Yazılım Türleri Nelerdir?

Kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarlara ve içerdiği kişisel bilgilere erişmek için kod, komut dosyaları, içerik ve hatta meşru yazılım biçimini dahi alabilmektelerdir. Kötü amaçlı yazılım, birçok farklı türdeki zararlı yazılımı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bilgisayarla farklı bir biçimde etkileşim kuran bu yazılımların; bilgisayar virüsleri, bilgisayar solucanları, Truva atı, casus yazılımlar ve reklam yazılımları olmak üzere birçok çeşidi vardır. Hangi biçime girdiklerine bakılmaksızın, her zararlı yazılım ve sabotaj, çeşitli amaçlara erişebilmek için bilgisayar yazılımınızdaki zayıf noktalardan faydalanır.

Zararlı Yazılım Hazırlayanların Amacı Nedir?

Dolandırıcılar ve kötü niyetli bilgisayar korsanları, çeşitli sebeplerden dolayı, günlük olarak on binlerce yeni kötü amaçlı uygulama hazırlamaktadır. Bunlar sadece programlarının yaratacağı hasarı görmek ya da özel bir mesaj almak ister. Bilgisayar korsanları, itibarlarını arttırmak, operasyonları aksatmak veya özel bilgi toplamak için bu işlemi yapmaktadır. Kişisel bilgisayar düzeyinde kötü amaçlı yazılımlar, kimlik hırsızları için Sosyal Güvenlik numaraları, kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri ve şifreler gibi değerli bilgiler çalabilir. Birçok bilgisayar korsanı, para kazanmak amacıyla kötü niyetli yazılımlar tasarlar.

 

Bazı zararlı yazılım ve sabotaj uygulamaları, bilgisayarlara erişebilmek için meşru uygulamalar, hatta sahte olan antivirüs programları gibi görünürler. Sahte olan virüsten koruma yazılımı, bilgisayara virüs bulaştığını bildiren ve yalnızca sahte ürünleri satın alarak yok edilmesini sağlayan açılır pencereler üretir. Tuş vuruşu günlüğü, bilgisayarın klavyesinde yapılan her tuş vuruşunu izler. Korsanlar, bu bilgileri alarak banka hesaplarına ve ziyaret edilen diğer web sitelerine girme şansına sahip olurlar.

 

Zararlı yazılım tespiti

Zararlı Yazılım Tespiti Ve Önleme

           Zararlı yazılım ve sabotaj, kişisel kazanç için ticaret, eğitim ve rekreasyonun bozulması, casusluk yapma veya uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, bilgi hırsızlığı gibi ciddi suç komplolarının kolaylaştırılması amacı ile bilgisayarları veya şebekeleri devre dışı bırakmayı amaçlayan kasıtlı saldırıları içerir.

​​​​​Zararlı Yazılımlardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Bilgisayar ve kişisel cihazları kötü amaçlı yazılımlardan korumak hem sürekli dikkatli olmayı hem de profesyonel güvenlik şirketlerinin yardımını gerektirir. Günümüzde zararlı yazılımlar yalnızca bilgisayarları değil aynı zamanda kullanılan mobil cihazları da hedeflemektedir.

Cihazlara neredeyse tüm çevrimiçi işlemler hatta bir USB üzerinden dahi virüs bulaşabileceğinden, komple proaktif koruma sağlayabilen, virüs bulaşmadan önce yardımcı olabilecek bir güvenlik programı kullanmak oldukça önemlidir. Güvenlik duvarı ve virüsten koruma yazılımı, kötü amaçlı yazılımlara karşı iki savunmadır. Windows, kendi yerleşik güvenlik duvarı ve antivirüs korumasını sunar, ancak bilgisayar kullanıcılarının yaptığı hatalardan birisi, Windows ile sağlanan dahili güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımını kapatmaktır.

Güvenlik duvarı işlevine sahip başka bir virüsten koruma yazılımı kullanmadığınız sürece, bu özellikler kesinlikle kapatılmamalıdır. Birçok kullanıcı, Windows’un güvenlik duvarı ve virüsten koruma önlemlerini kullanmak yerine, yüksek koruma seviyeleri için yazılım satın almaktadır. Bu uygulamalar var olan sayısız zararlı yazılım uygulamasına karşı bir barikat görevi yapar. Son olarak kullanıcı, ne olursa olsun şifrelerini web tarayıcısına kaydetmemelidir. Ayrıca, bir şifre yöneticisi kullanmak daha güvenli ve ek bir koruma katmanı oluşturur.

Database Adli Bilişim hizmetlerinden biri olan zararlı yazılım ve sabotaj durumuna maruz kalan kurumların verileri deneyimli uzmanlar tarafından yoğun bir dikkat ve inceleme ile kurtarılmaktadır.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı