(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bicimlendirilen Flash Bellekten Veri Kurtarma

Anasayfa » Bicimlendirilen Flash Bellekten Veri Kurtarma

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma mümkündür. USB flash sürücü gibi sınırlı kapasiteye sahip herhangi bir depolama cihazının kullanılmasıyla el ele gider.

Çoğu durumda, her şeyi tek seferde silmek, dosyaları tek tek silmekten çok daha hızlı ve daha kullanışlıdır.

Ama ya bir hata yaparsanız ve yanlışlıkla yanlış sürücüyü biçimlendirirseniz?

Dosyaları biçimlendirilmiş bir flash sürücüden kurtarmak mümkün müdür?

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma

Biçimlendirme Ne Anlama Geliyor?

Biçimlendirme, USB flash sürücü gibi bir depolama aygıtını veri depolamaya hazır hale getirme işlemidir. İki farklı düzeyde (düşük düzeyli ve yüksek düzeyli biçimlendirme) gerçekleşir, ancak kullanıcılar tarafından yalnızca yüksek düzeyli biçimlendirme gerçekleştirilir.

Biçimlendirme sırasında, ortamda bir dosya sistemi oluşturulur ve saklanır. Amacı, verilerin nasıl saklandığını ve alındığını kontrol etmektir. Bir uygulama veya cihaz tarafından yazılan verilerin diğer uygulamalar ve cihazlar tarafından görülmesini ve yanlışlıkla üzerine yazılmamasını sağlar.

USB flash sürücüler söz konusu olduğunda, aşağıdaki üç dosya sistemi baskındır:

  • FAT:Geniş çapta desteklenen ancak güncelliğini yitirmiş bir dosya sistemi üç ana varyantta mevcuttur: FAT12, FAT16 ve FAT32.
  • exFAT:Daha büyük dosya boyutu sınırı ve 128 PiB’ye kadar depolama aygıtları için destek sunan FAT/FAT32’ye modern bir alternatif.
  • NTFS:Windows işletim sisteminin varsayılan dosya sistemi. Linux ve macOS’ta sınırlı destek.

Çoğu USB flash sürücü önceden biçimlendirilmiş olarak gelir, ancak kullanıcılar istedikleri zaman bunları manuel olarak biçimlendirebilir ve isterlerse farklı bir dosya sistemi seçebilirler.

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma

Biçimlendirilmiş Bir Flash Sürücüden Verileri Kurtarmak Neden Mümkün?

Birçok kullanıcı, biçimlendirmeyi kalıcı silme ile ilişkilendirir, ancak gerçek şu ki, biçimlendirilmiş bir USB flash sürücü, biçimlendirmeden önce üzerinde depolanan tüm dosya ve klasörleri hala içerir. Sadece gizlendiler ve yeni veriler tarafından üzerlerine yazılmayı bekliyorlar.

Bir USB flash sürücüyü biçimlendirmeyi seçtiğinizde, yalnızca tüm depolama alanını kullanılabilir olarak işaretleyerek uygulamaların ve cihazların onu uygun gördükleri şekilde kullanmasına izin verirsiniz.

Orijinal verilerin bulunduğu sektörlere yeni veriler yazılana kadar, dosyaları biçimlendirilmiş bir flash sürücüden fazla çaba harcamadan kurtarabilirsiniz.

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma , Bununla birlikte, biçimlendirilmiş bir USB sürücüsünü kurtarmaya yönelik herhangi bir girişimin sonucunu önemli ölçüde etkileyen birkaç faktör vardır:

  • 💡Seçilen kurtarma yöntemi: Biçimlendirilmiş tüm kalem sürücü veri kurtarma yöntemleri eşit derecede etkili değildir, bu nedenle her zaman size iyi sonuçlar verme olasılığı en yüksek olanla başlamalısınız.
  • 🕐Biçimlendirmeden bu yana geçen süre: Biçimlendirilmiş flash sürücü kurtarma işlemini ne kadar erken başlatırsanız o kadar iyi. Kurtarma işlemini gereğinden fazla geciktirmek, önemli dosyaların üzerine yazılmasına neden olabilir.
  • 🗃️ Yeni veri miktarı:Biçimlendirilmiş bir flash sürücüye ne kadar çok veri yazarsanız, biçimlendirme sırasında kaybolan önemli bir dosyanın üzerine yazılma olasılığı o kadar yüksek olur ve bu da kurtarmayı imkansız hale getirir.  Bknz: Flash Bellek Veri Kurtarma
Bicimlendirilen flash bellekten veri kurtarma

Bicimlendirilen flash bellekten veri kurtarma

Biçimlendirilmesi gereken bir flash sürücüdeki dosyaları kurtarmam gerekirse ne yapmalıyım?

Çoğu Windows kullanıcısı aşağıdaki hata mesajını en az bir kez görmüştür: “Kullanmadan önce diski biçimlendirmeniz gerekir. Formatlamak ister misin?” 

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma ,Bilgisayarınıza takıldığında  bu hata mesajını tetikleyen bir flash sürücüdeki dosyaları kurtarmanız gerekirse , İptal’i tıklayın.

Flash sürücü önceden biçimlendirilmiş olsa ve üzerinde hiçbir görünür dosya olmasa bile, bir kez daha biçimlendirmek, yalnızca ondan dosyaları kurtarmayı zorlaştırır.

Bunun yerine, USB flash sürücünüzü tekrar kullanılabilir hale getirmek için Diski biçimlendir seçeneğini tıklamadan önce dosyalarınızı kurtarana kadar bekleyin.

Biçimlendirilen flaşh bellekten veri kurtarma , Bir flash sürücü biçimlendirme istediğinde, onu açıp Windows Dosya Gezgini’ndeki dosyalara erişemez ve “Kullanmadan önce sürücüdeki diski biçimlendirmeniz gerekiyor. Biçimlendirmek istiyor musunuz?” diyen bir hata mesajı alıyorsunuz. .

Bu, USB aygıtının bağlantısını kesmeden önce her defasında tüm açılan dosyaların kapatılmasını ve Güvenle Kaldır seçeneğinin tıklatılmasını gerektiren önerilen prosedürü izlemeden flash sürücüyü bilgisayardan çıkardıktan sonra olabilir. Dosya sistemi bozulur ve hasar görür.

Windows, dosya sistemindeki bilgileri okuyarak flash sürücüde depolanan dosyaların kaydını tutar, dosya sistemi bozulduğunda Windows dosyalara erişemez hale gelir.

  • En yaygın neden, USB sürücüsünün “Güvenle Kaldır” seçeneğine tıklamadan bağlantısını kesmek veya sistem veri okurken veya yazarken USB sürücüsünü çıkarmaktır.
  • Flash sürücü veri aktarmak veya diğer görevleri gerçekleştirmek için kullanılırken ani bir güç kesintisi oluyor.
  • Virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştırın. Windows Defender’ı etkinleştirmeyen veya üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı yüklemeyen bilinmeyen bilgisayarlarda kullanılabildiğinden, bir USB sürücüsünün dahili bir sabit sürücüye göre virüs bulaştırma olasılığı daha yüksektir.
  • Diğer nedenler: bozuk sektörler, eskiyen donanım bileşenleri, düşük kalite, fiziksel hasarlar vb.
Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı