(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Anasayfa » Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ? Bilgisayarımda neden disk biçimlendirme hatası alıyorum?

Dosya sistemi bozulmasına yol açan çeşitli nedenlerle disk biçimlendirme hatası alabilirsiniz. Sık sık harici Sabit sürücünüzü, SD kartınızı, USB’nizi veya başka bir çıkarılabilir aygıtınızı Güvenle Kaldır seçeneğini kullanmadan fişten çekmeye zorlarsanız bu çok sık olur. Aygıtın bölüm tablosu bozulmasına neden olur. Bölüm, sonuçta Windows için okunamaz hale gelen RAW olur. Bu nedenle , depolama aygıtına erişmeye çalıştığınızda ” Sürücüdeki diski kullanmadan önce biçimlendirmeniz gerekiyor. Biçimlendirmek istiyor musunuz? ” disk biçimlendirme hata mesajını alabilirsiniz .

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Dosyayla ilgili tüm verileri tutan dosya sistemi artık RAW olduğundan , bu nedenle bu bilgi olmadan bilgisayar, sürücüde depolanan hiçbir dosyaya erişemez. Bilgisayar, depolama sürücüsünü yeniden işlevsel hale getirmek için sürücüyü biçimlendirmeyi önerecektir. Ancak, sürücüyü biçimlendirmek sürücüdeki tüm değerli verileri sileceğinden kullanıcı için zor bir seçimdir.

“Diski Kullanmadan Önce Diski Biçimlendirmeniz Gerekiyor” Hatasının Arkasındaki Nedenler

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

  • Bozuk dosya sistemi : Bilgisayar “Birim dosya sistemi içermiyor”, “Dosya veya dizin bozuk ve okunamıyor” gibi hatalar gösterdiğinde. Bunlar, dosya sisteminin bozuk olduğunun göstergeleridir.
  • Bozuk sektörler : Dosya sisteminin bulunduğu yerde bozuk sektör oluşması durumunda sürücüdeki dosyalara erişilemez. Kullanıcıdan kullanmadan önce sürücüyü biçimlendirmesini isteyen “X sürücüsündeki diski: kullanmadan önce biçimlendirmeniz gerekiyor” gibi bir disk biçimlendirme hata mesajı görüntülenecektir.
  • Virüs veya Kötü Amaçlı Yazılım saldırıları : Sabit sürücüye virüs bulaşması dosya sistemine ciddi şekilde zarar verebilir.
  • Uyumluluk : Bilgisayara bağlı bir USB sürücüsü veya hafıza kartı, bilgisayar tarafından tanınmayan bir dosya sistemi içerdiğinde. Bunun nedeni, USB veya SD kartın bilgisayar tarafından tanınmayan farklı bir dosya sistemiyle biçimlendirilmesi olabilir . Bu nedenle bilgisayar, kullanıcıdan dosyayı kullanmadan önce biçimlendirmesini ister.

Bu durumlardan birindeyseniz ve sürücüdeki verileri kaybetmeden disk biçimlendirme hatalarını düzeltmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Burada “Sürücüdeki diski biçimlendirmeniz gerekiyor” hatasını nasıl düzelteceğinizi öğreneceksiniz.

Diski Biçimlendirmeden biçimlendirme disk hatasını düzeltme yöntemleri: Disk Biçimlendirme hatası veri kurtarma

  1. Bilgisayarı antivirüs ile tarayın:

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ? Virüslerin dosya sistemine zarar verebileceğini anladığımız gibi. Bilgisayarda bir virüsten koruma taraması çalıştırmak, bilgisayardaki olası virüsleri kaldırabilir. Ayrıca bilgisayarı antivirüs ile taramak, virüsün bilgisayara daha fazla zarar vermesini önleyecektir. Bu çözüm, biçimlendirmeden disk biçimlendirme hatalarını düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, dosya sisteminin tanınıp tanınmadığını kontrol etmek için harici depolama aygıtını veya farklı bir bilgisayarı bağlamak için farklı bir bilgisayar bağlantı noktası kullanmayı deneyebilirsiniz.

  1. Diski Biçimlendirmeden CMD’de CHKDSK Kullanarak Diski Biçimlendir Hatasını Düzeltin

Bu, Windows yerleşik yardımcı programıyla Diski biçimlendir hatasını veya “Dosya dizini bozuk veya okunamıyor” hatasını çözmeye yardımcı olabilecek etkili yöntemlerden biridir. Komut, bozuk veya eksik dosya sisteminin yanı sıra herhangi bir bozuk kesimin belirlenmesine yardımcı olur. Düzeltme biçimi disk hatasını kaldırmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

  • Klavyede Windows + R tuşlarına basın
  • Şimdi, arama alanına ” cmd ” yazın.
  • Komut istemine “chkdsk H: /f” yazın ve enter tuşuna basın. (H’yi düzeltilmesi gereken sürücü harfiyle değiştirin)

Eğer bunları yapmanıza rağmen halen bir sonuç alamadıysanız, profesyonel harddisk veri kurtarma laboratuvarımıza getiriniz. 

Diski Biçimlendir Hatası Nedir?

Diski Biçimlendir Hatası Nedir ?

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı