(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

EMMC Nedir

Anasayfa » EMMC Nedir

EMMC Nedir

eMMC Nedir  – “Gömülü Çoklu Ortam Kartı”nın kısaltmasıdır ve aynı silikon kalıba entegre edilmiş hem flash bellek hem de flash bellek denetleyicisinden oluşan bir paketi ifade eder.

EMMC Chipler genelde, telefonlarda, tabletlerde, All İn One PC lerde, SSD Harddisklerde bulunur. Kapasiteleri 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB ve üzeri doğru çıkar. 

Bir nevi bu cihazların harddiskidir. 

emmc nedir

emmc nedir

Örneğin, bir akıllı telefon eMMC depolamasını kullanıyorsa, eMMC akıllı telefonun ana anakartına lehimlenecektir. 

Öte yandan, bir dizüstü bilgisayar için kullanılıyorsa, üreticiler eMMC’yi doğrudan dizüstü bilgisayarın anakartına lehimleyecektir.

eMMC’yi bir cihazın ana kartına lehimlemenin anlamı, kullanıcıların depolama alanını yükseltemeyecek olmalarıdır. 

Bu nedenle, eMMC depolamalı bir cihaz satın aldığınızda, yükseltilebilirlik sınırlamasını göz önünde bulundurmanız gerekir.

eMMC nerelerde kullanılır?

Tipik bir posta pulundan daha küçük olan eMMC’nin küçük ayak izi, onu akıllı telefonlar, küçük dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV’ler, giyilebilir teknoloji ve akıllı ev aletleri dahil olmak üzere birçok elektronik cihaz için ideal kılar. 

Adın “gömülü” kısmı, depolamanın genellikle doğrudan cihazın ana kartına lehimlenmesi gerçeğinden gelir, bu nedenle çıkarılabilir veya kolayca yer değiştiremez.

 eMMC depolama, USB sürücülerinde, SD kartlarında ve SSD sürücülerinde bulacağınız aynı teknoloji olan NAND flash’tan oluşur, ancak yalnızca farklı şekilde paketlenmiştir.

Emmc Nedir – Tüketici ürünlerinde kullanımının ötesinde, eMMC, kompakt boyutu, düşük güç tüketimi ve düşük güç tüketimi nedeniyle Tek Kartlı Bilgisayarlar (SBC), robotik, tıbbi cihazlar, otomotiv, ağ ve bina kontrol cihazları gibi diğer birçok gömülü uygulamada hızla benimsenmektedir.

emmc

emmc

Çok sayıda gelişmiş özellik. IoT pazarının hızlı büyümesiyle birlikte eMMC, daha yeni uygulamalara giden yolu buluyor.

Kapasiteler 1 GB ile 512 GB arasında değişir ve uygulamaya bağlı olarak farklı sınıflarda gelir (örn. tüketici ve endüstriyel)

En yaygın eMMC kapasiteleri 32 GB ve 64 GB’dir ve bunlar çoğunlukla SLC veya 3D MLC NAND flash kullanır, bu nedenle zorlu uygulamalar için idealdir ve son derece uygundur,  güvenilirdir.

Boyutu göz önüne alındığında, eMMC, bu kadar küçük bir alanda son derece büyük miktarda veriyi işleyebilir.

emmc nedir

emmc nedir

eMMC Ne Kadar Hızlı?

Şu anda eMMC, verileri 400 MB/sn’ye kadar bir hızda aktarabilir. SSD SATA veri aktarım hızlarının farkındaysanız, bunların oldukça benzer görünmesine şaşırabilirsiniz. Bazı durumlarda emmc arıza yapabilir ve emmc veri kurtarma için firmamıza başvurabilirsiniz. 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı