(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Güvenlik Açığı Nedir?

Anasayfa » Güvenlik Açığı Nedir?
Güvenlik Açığı Nedir?

Güvenlik Açığı Nedir?

Güvenlik Açığı Nedir? 

Güvenlik Açığı Nedir Güvenlik Açıklarından Nasıl Korunur, Bir sistem üzerinde açık tespit eden kötü niyetli kullanıcılar bu açıktan yararlanmaya çalışırlar. Bunun için kurumsal ya da bireysel kullanıcıların bilgisayarlar söz konusu olduğunda güvenlik açıklarına karşı siber önlemler almaları ve bu sayede verilerini korumaları gerekir. Güvenlik açığı oluşmuş bir bilgisayara saldırılar verilerinizin güvenliğini tehdit edebilir.

Bilgisayarlarda güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlayan birçok yazılım vardır. Bunlar hem donanımsal aygıtları hem de dijital diğer plâtformları risk altında olmaktan kurtarır.

Güvenlik Açıkları Nelerdir?

Bir yazılımdaki güvenlik açığı genellikle kodlarda veya işletim sistemindeki hatalardan kaynaklanmaktadır. Yani üretici firma yazılım açıklarını bulmak için birtakım geliştirme çalışmaları yapsa da daima yeni açıkların ortaya çıkması genelde yaşanan bir sorundur.

Güvenlik Açığı Nedir? İşletim sistemi üreticileri sürekli yeni güncellemeler yaparak yazılımsal olan açıkların önüne geçmeye çalışmaktadır.

Aynı şekilde uygulama güncelleştirmeleri de devam etmektedir. Mobil cihazlar üzerindeki uygulamalar, web sunucuları ve tarayıcıları genellikle üretici kuruluşlar tarafından güncellenmektedir.

Bu güncellemelerin tamamının amacı kullanıcıları daha yeni deneyimlerle buluşturarak olası güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlamaktır.

Dünyanın en büyük arama motoru Google güvenlik açıklarıyla ilgili olarak Project Zero isminde bir ekip kurmuştur.

Guvenlik Acigi Nedir

Guvenlik Acigi Nedir

Farklı yazılımlarda birtakım güvenlik açıklıkları tespit eden Google, yazılımsal açıklar üzerinde de halen çalışmalarını devam ettirmektedir.

Google gibi büyük şirketler kendi siber güvenlik takımlarını kurmalarının dışında kendi ürünlerinde de açık bulan kişileri ödüllendirir.

Bu sayede herhangi bir saldırı olmadan sorunun hemen kapatılması sağlanmış olur.

Güvenlik Açığı Nedir? Google tarafından açıkların bulunması halinde verilen bu ödül Bug Bounty şeklinde tanımlanır. Apple, Yandex, Microsoft ve Uber gibi dünyanın önde gelen şirketleri de bu hizmeti desteklemişlerdir.

Bu ödülü alabilmek için sistem üzerinde bir açık bulunmalı ve bu açığın neden kaynaklandığını uygun bir şekilde raporlayıp bildirmek gerekir. Ödül ise binlerce doları kapsamaktadır.

Güvenlik Açıkları Nasıl Tespit Edilir?

En önemli güvenlik açığı zayıf şifreler ve açık yönlendirmelerdir.

Saldırılar bu sistemler üzerinden bilgisayara giriş yaparak tüm verileri ve klavye hareketlerini ele geçirebilirler. Deneyimli olan hackerler için bu tür verilere ulaşabilmek oldukça kolaydır. Bu nedenle önlem alınması da çok önemlidir.

Silinen verilerinizle ilgili olarak  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı