(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Anasayfa » Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır? Bilgisayarınıza fazladan depolama alanı ya da önemli dosyaları yedekleyip depolamak için yer açmak istediğinizde harici sabit sürücü satın alabilirsiniz.

Harici Sabit Sürücü Nedir?

Harici sabit sürücüler, USB veya FireWire ya da eSATA arabirimi eklenmiş bir kutuya yerleştirilmiş standart 2.5″ veya 3.5″ dahili sabit sürücüde veri tutan aygıtlardır. Harici bir sabit sürücü, bilgisayarınızın sabit sürücüsü gibidir, ancak bilgisayarınızın içine takılı değildir. Kendi kasasına yerleştirilmiş olan bu sürücülerin çoğu taşınabilir özelliğe sahiptir. Bazı harici sabit sürücülerin kendi soğutma sistemi veya şok koruması vardır.

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Yedekleme çözümü olarak harici bir sabit disk kullanmak, veri kaybı olasılığını azaltırken olası veri kurtarma için harcayacağınız paradan çok daha az maliyetlidir.

Harici bir sabit sürücü satın almadan önce, sürücüde saklamayı planladığınız belgelerin türünü ve boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Harici sabit diskler, 500 GB ile 4 TB veya daha fazla kapasiteye sahip olarak üretilirler.

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, belirli harici sabit sürücünün arayüzüne bağlı olarak, USB, Firewire veya eSATA bağlantı noktası olan herhangi bir bilgisayara bağlanabilir. Bu, dosyaları diğer bilgisayarlarla kolayca paylaşmanıza olanak tanır. Bağlandıktan sonra, bilgisayar belirli bir yazılımın yüklenmesini isteyebilir. Bazı yazılımlar, otomatik yedeklemeler planlamanıza izin verir ve hangi dosyaları kopyalamak istediğinizi sorar.

Planlama özelliği bulunan harici diskler bilgisayarındaki dosyaları yedeklemeyi unutanlar için kullanışlı bir özelliktir.

Dahili Sabit Disk mi, Yoksa Harici mi Daha İyi?

Bu sorunun yanıtını verebilmek aslında sizin bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınıza göre değişir.  Bilgisayarınızdaki yerleşik dosyaların depolama alanını büyütmek istiyorsanız sabit disk daha iyi olacaktır. Ancak işinizi taşınabilir hale getirmeyi ya da verilerinizi yedeklemeyi düşünüyorsanız o zaman taşınabilir harici disk daha mantıklıdır.

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır?

Harici Sabit Disk Veri Kurtarma

Harici sabit diskler, çıkarılabilir mobil depolama aygıtları olsalar da, bugün hepimizin aşina olduğu dahili sabit disklerde bulunan birçok özelliğe sahiptirler. Dahili sürücüde olduğu gibi, harici sabit sürücünüzle ilgili sorun yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Database.com.tr olarak bilgisayarınızdaki, cep telefonunuzdaki ya da sunucunuzdaki veri kayıplarını en hızlı şekilde gidererek tekrardan alabilmenizi sağlarız.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı