(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sabit Disk Nasıl Temizlenir?

Anasayfa » Sabit Disk Nasıl Temizlenir?
Sabit Disk Nasıl Temizlenir

Sabit Disk Nasıl Temizlenir?

Sabit Disk Nedir?

Sabit disk nasıl temizlenir , önce sabit diskler, bilgisayar üzerindeki tüm verilerinizi depolamayı sağlayan donanım bileşenine verilen isimdir. Bilgisayarınızda bulunan resimler, videolar, dosyalar, müzikler ve programların tamamı sabit disk üzerinde yer alır. Sabit diskler harici ya da dahili olarak kullanılabilir.

 En İyi Sabit Disk Boyutu Nedir?

Sabit diskin ideal boyutu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer ki bilgisayar ve yedek disk arasında sınırlı sayıda dosya aktarmak istiyorsanız bu durumda kapasitesinin çok yüksek olmasına gerek yoktur. Fakat bilgisayarınızın tamamını ya da birden fazla bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız o zaman daha büyük sabit disk seçmeniz gerekir.

Bir sabit diskte depolanan her şey, dosya boyutuyla ölçülür. Belgeler (metin) genellikle çok küçükken resimler büyüktür. Müzikler daha büyük boyuta, videolar ise en büyük boyuta sahiptir. Sabit disk, dijital dosyaların boyutunu megabayt (MB), gigabayt (GB) ve terabayt (TB) cinsinden belirler.1

Sabit diskin silinmesi, disk üzerindeki tüm bilgilerin silinmesi anlamına gelir. Bunun için silmeden önce içindekilerin önemli olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Sabit Disk Nasıl Temizlenir? Sabit disk üzerindeki verileri silmek ya da biçimlendirmek tamamen silmek demek değildir. Eğer tamamen silmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı adımlar vardır.

Sabit disk biçimlendirildiğinde ya da bir bölümü silindiğinde yalnızca dosya sistemi silinerek verilerin görünmez olmasını sağlamış olursunuz. Yani herhangi bir kurtarma programı kullandığınızda bu verileri tekrar kazanma şansınız vardır. Eğer veri kurtarma konusunda bilginiz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Harddisk veri kurtarma konusunda size profesyonel destek sağlayabiliriz.

Sabit disk üzerindeki verilerinizi kesin olarak silmek istediğinizde o zaman özel yazılımlar kullanmanız gerekir. Sabit Disk Nasıl Temizlenir? Aşağıda diskinizi tamamen silmeniz için izlemeniz gereken kolay adımları takip edebilirsiniz.

Sabit Disk Nasıl Temizlenir?

  1. Sabit Diskinizi Silmek Zaman Alır

Zamanı belirleyen ise diskinizin ne kadar büyük olduğu ve seçtiğiniz yazılımın ne olduğudur. Genel olarak konuşursak sabit bir diskin silinmesi yaklaşık olarak birkaç saat sürer.

  1. Yedeklerinizi Mutlaka Almalısınız!

Diskinizi silmeye başlamadan önce yapmanız gereken yedeğinizi almak olmalıdır. Eğer sileceğiniz sürücünüzde tutmak istediğiniz verileriniz varsa işleme başlamadan önce mutlaka yedeklemeniz gerekir.

  1. Ücretsiz bir yazılım indirin

İnternette sabit diskinizi silmek için kullanabileceğiniz bazı yazılımlar vardır. Bu yazılımlardan güvenli olanı tercih ederek kullanabilirsiniz.

Sabit Disk Nasıl Temizlenir

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı