(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sabit Disk Arızalarında Veri Kurtarma

16 Ocak 2024
61 kez görüntülendi
Sabit Disk Arızalarında Veri Kurtarma

Bilgisayarlarda en sık yaşanan sorunlar arasında sabit disk arızaları yer almaktadır. Birçok kullanıcılar ise bu önemli sorun karşısında ne yapacağını bilememektedir. Çünkü sabit disklerde oluşan arızalar giderilmediğinde bilgisayar dosyalarında yavaş ve zorlu bir süreci beraberinde getirebilir.

Bu nedenle söz konusu problemde veri kurtarmanın pek çok püf noktaları da söz konusudur.  Veri kurtarma işlemi ise, çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görmüş ya da zarara maruz kalmış harddisklerin yeniden onarılmasını sağlayan özel işlemdir. Sabit disklerde arızalanmalar ise birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Sabit Disk Arızaları Sebepleri Şunlardır;

  • Sık sık elektriklerin kesilmesi
  • Kalitesiz sabit disk arızaları sabit disklerin kullanılması
  • Sabit disklerin profesyonel olmayan firmalardan satın alınmış olması
  • İkinci elden sabit diskler satın alınması
  • Tüm bu etkenler ise sabit disklerde çeşitli arızaların kolayca meydana gelmesine neden olmaktadır.
Bozulan Bir Sabit Diskten Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Bozulan Bir Sabit Diskten Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Bozulan Bir Sabit Diskten Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bozulan bir sabit diskten tüm dosyaların ise sağlıklı bir şekilde kurtarılması gerekmektedir. Bu kapsamda, sabit disk arızaları konusundaki rehberimize başvurmanız önerilir. Ayrıca bu hassas süreçte profesyonel yardım almak önemlidir. Arızalanan bir sabit diskin içerisinde, değerli dosyalarınızın bulunabileceğini unutmamanız önemlidir. Bu dosyalarınızı mümkün olan en kısa sürede kurtarılması, dosyalarınızın kalıcı olarak kaybetme riskini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca sabit diskinizin içerisine yeniden dosyalarınızı yüklemeniz konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Bu yönde yapmanız gerekenler arasında bazı adımları sırasıyla takip etmek olacaktır.

İlk olarak sabit diskiniz arızalanması durumunda bireysel olarak müdahale etmenizi tavsiye etmeyiz. Bu yönde ilgili uzmandan destek almanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer sabit medya sürücünüz harici ise, öncelikle plastik kapağını açarak içinde bulunan USB giriş soketini yeni bir USB giriş soketi ile değiştirmelisiniz. Ancak teknik bilgi ve deneyim gerektiren bu işlemi yaparken özenli ve dikkatli olmanız önemlidir. Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz, uzman bir teknisyenin yardımını almak daha güvenli bir seçenek olacaktır.

Ayrıca genellikle bu tarz yaşanan sorunlar büyük olasılıkla sabit sürücü veya ara kablo ile ilgili olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü sabit disklerin en çok kullanılan ve sorun yaşayan bölgeleri bu iki kısımdır.

Sabit Disk Arızaları Kolayca Giderilir Mi?

Öncelikle bu sorun ile başa çıkmak için kurumsal olan bir firmadan yardım almanız önemli olacaktır. Çünkü sabit disk arızaları bireysel olarak kolayca giderebileceği bir sorun değildir. Bu alanda ya tam donanımlı olmalısınız ya da gerekli donanıma sahip olan ilgili bir firmadan destek almalısınız. Ayrıca kaliteli ve güvenilir bir firmayı tercih etmeniz firmanın sizin için en uygun fiyatlarla çözüm sunmasına olanak tanır. Böylece ekonomik yönden de avantajlı kalmanız sağlanabilir. Bizimle iletişime geçerek bu konuda profesyonel destek alabilir ve sorunlarınıza kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

Sabit Disk Arızaları Ücretsiz Olarak Giderilir Mi?

Genellikle sabit disk arızalarının giderilmesi ücretsiz olmamaktadır. Sabit disklerin fiziksel hasarları veya ciddi veri kaybı söz konusu olduğunda profesyonel veri kurtarma hizmetleri ücretli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda ise yazılımsal sorunlar veya basit onarılabilir arızalar söz konusu ise ücretsiz destek veya düşük maliyetli çözümlerle giderilebilir. Bu durumda sabit disk arızasıyla karşılaştığınızda, uzman veri kurtarma firması ile görüşme sağlayarak  durumunuzu değerlendirmeniz ve olası maliyetleri öğrenmeniz önemlidir.

Sabit Disk Arızaları Bilgisayarın Çökmesine Sebep Olur Mu

Sabit Disk Arızaları Bilgisayarın Çökmesine Sebep Olur Mu

Sabit Disk Arızaları Bilgisayarın Çökmesine Sebep Olur Mu?

Sabit disklerin arızaları geniş içerikler barındırmaktadır. Bu bakımdan sabit disk arızası hakkında birçok detayları bilmeniz gerekmektedir. Bu sorunun bilgisayarınızdaki diğer sistem ve uygulamaların çökmesine neden olması söz konusu değildir.

Bu sebeple sabit disklerde oluşan arızalar sadece disklerin içerisinde yer alan dosyaların silinmesine neden olmaktadır. Farklı sistem çöküşlerine neden olmaz.

Sabit Disk Arızaları Ücretsiz Programlar Ne İşe Yarar?

Bugün sabit disk arızasında pek çok kaliteli ve ücretsiz kurtarıcı programlar sunulur. Bunlar arasında sabit disk arıza gideren programlar firmalar tarafından da tavsiye edilmektedir. Bu programlar sizlerin bu sorundan dakikalar içerisinde kurtarmaktadır. Böylece zaman kaybı yaşamanızı engeller.

Sabit Disk Arızası Tamir Edilebilir Mi?

Evet sabit disklerde meydana gelen birtakım arızlar firmalar tarafından kolayca tamir edilebilir.  Sabit disk arıza yaşayanlar profesyonel firmalara başvurmaktadır. Firmalardan yüksek ödemeler yapmadan aynı günde bu sorundan kurtulmaktadır.

Sabit disk arızalarının giderilmesinde her ne kadar ücretsiz programlar olsa da, bu programların takip edilmesi de uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle kullanıcılar ücretli firmaları tercih etmektedir.

Bunun haricine sabit disk arızalarının tespiti de ilgili firmalar tarafından yüzde yüz  başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece daima müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı