(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Veri Kurtarma Çözümleri

17 Ekim 2022
323 kez görüntülendi
Veri Kurtarma Çözümleri

Veri kurtarma çözümleri, fiziksel ekipmandan bilgisayar yazılımına kadar çeşitlilik gösterir. Örneğin, manyetik bant yedeklemesi fiziksel bir makine ile kolayca geri yüklenebilir. Ancak, bazı veriler gelişmiş ekipman kullanılmadan alınamaz.

Laboratuvarlarımızda Arızalı diskleriniz için  Veri Kurtarma Yapabiliriz.

Örneğin, bilim adamları, bir kayıp meydana geldikten sonra askeri uydu iletişim verilerini analiz etmek için devasa süper bilgisayarlar kullanırlar. Veri kurtarma için evrensel bir çözüm, hem dijital hem de fiziksel donanıma sahip olmaktır. Veri kurtarmada her bir ekipmanın avantajları ve kullanımları vardır.

Veriler günlük hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Metinden resimlere ve dosyalara kadar her şey, sabit sürücüler, çıkarılabilir sürücüler ve katı hal aygıtları dahil olmak üzere çeşitli depolama ortamlarında depolanır. Bu depolama ortamları başarısız olduğunda, içerdikleri verilere erişilemez. Veri kurtarma, verileri bozulduktan veya kaybolduktan sonra geri alma işlemidir.

Verinin kaynağına bağlı olarak, onu kurtarmak son derece zor veya hatta imkânsız olabilir. Veri kurtarma teknolojisi, verilerin kaybolmasından sonra geri yüklenmesine yardımcı olabilir.

Veri Kurtarma Çözümleri Nedir?

Elektronik veri kurtarma, bilgisayar, telefon, hafıza kartı ve POS sistemleri gibi elektronik cihazlardan kaybolan veya erişilemeyen verilerin alınması işlemidir. Bu tür bir cihaz genellikle fiziksel makinelerden daha küçüktür ve uzaktan kontrol kabiliyetine sahiptir.

veri kurtarma cozumleri nedir

veri kurtarma cozumleri nedir

Doğrudan cihazın bağlantı noktalarına bağlanır ve verileri almak, kaydetmek ve kurtarmak için komutlar gönderir. Bu yöntem veri kurtarma çözümleri arasında en etkili olanıdır. Duruma bağlı olarak, elektronik veri kurtarma, aynı bilgiyi fiziksel olarak kurtarmaktan çok daha az zaman alabilir.

Verileri kurtarmak için ne kadar harcama yapacağınıza karar verirken, değiştirme maliyetinin kaybolan bilgiler için ödemek istediğiniz tutarı, ne kadar aştığını düşünün. Bazı durumlarda, değiştirme cihazlarının maliyeti verilerin değerini aşıyorsa ücretsiz veya düşük maliyetli çözümler mevcuttur.

Örneğin, yeni bir depolama ortamı satın almanın maliyeti bir uzmanı işe almaya kıyasla düşükse, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç ücretsiz seçenek mevcut olabilir. Durumunuz için bir çözüm seçerken maliyetin yanı sıra hız ve kalitenin uygun olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Veri Kurtarma Çözümleri Ne İşe Yarar?

Veri kurtarma çözümleri hasarlı veya kusurlu depolama ortamından veri alma sürecini ifade eder. Bu genellikle profesyonel teknisyenler tarafından yapılır ve kendinizin yapması zor olabilir. Veri kurtarma, özellikle bozuk veya arızalı ortam, artık çalışmadığında işe yaramaktadır. Bunun nedeni, verilerin fiziksel ortama yazıldıktan sonra erişilemez hale gelmesidir. Veri kurtarma çözümleri, bir bilgisayarın normal şekilde çalışmadığı durumlar için de çok önemlidir.

Veriler genellikle sabit sürücüler, diskler, flaş sürücüler ve daha fazlası gibi manyetik veya optik ortamlarda depolanır. Ancak bazı durumlar, verilerin alınamaması için depolama ortamına zarar verebilir.

Örneğin, ani bir güç dalgalanması, fiziksel depolama ortamını yakabilir. Ek olarak, belirli doğal afetler, depolama ortamının dış kaplamasını tahrip ederek verilere zarar verebilir. Bu durumlarda ısı, diskte depolanan verileri silmiş olabilir. Ancak, uygun teknikler yine de verileri alabilir. Ayrıca, insanlar yıllar içinde profesyonellerin yardımıyla hasarlı ortamlardan verileri başarıyla aldılar.

veri kurtarma cozumleri 1

veri kurtarma cozumleri

Veri Kurtarma Çözümleri Önemi Nedir?

Birçok veri kurtarma çözümleri, kayıp verileri bulmak ve geri almak için özel ekipman ve yazılımlar kullanır.

Ek olarak, profesyoneller, arızalı bilgisayarların verilere daha fazla zarar vermeden nasıl yeniden etkinleştirileceğini anlarlar. Bu, teknik beceri ve deneyime sahip kişilerin dosyalarını hasarlı veya kusurlu depolama ortamından kurtarmasını kolaylaştırır.

Birçok kişi, dosyalarını zarar görmüş ortamlardan kurtarmak yerine, verilerini yeni veya yakın zamanda satın alınan elektronik cihazlara kaydetmeyi tercih eder. Bunu yapmak, nerede olursanız olun tüm önemli bilgilerinize erişim sağlarken zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

veri kurtarma cozumleri nelerdir

veri kurtarma cozumleri nelerdir

Veri kurtarma çok önemli bir beceri olduğundan, BT çalışmalarının her sektöründe teknisyenler çok aranır. BT uzmanları, olay yönetimi konusunda özel olarak eğitilmiştir ve karşılaştıkları herhangi bir veri kurtarma durumuna hızla çözüm bulabilirler.

Genellikle sadece bir avuç insan bu durumlarla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacağını bilir ve bu da her teknisyeni herhangi bir işyerinde değerli bir varlık haline getirir. BT işi hızla teknolojik olarak daha gelişmiş hale geliyor ve bu da her zamankinden daha karmaşık sistemleri ve onarımları yönetmek için yeni teknikler ve personel gerektiriyor.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı