Veri Kurtarma Analiz Hizmetimiz Ücretsizdir.

Bilgisayarımda Casus Program Olduğunu Nasıl Anlarım?

casus yazılımlar

casus yazılımlar

İnterneti sürekli kullanan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusu olmuştur. Bizde bu sorunun yanıtına açıklık getirelim istedik, fakat öncelikli olarak casus program nedir? Bu sorunun yanıtını bilmek gerekiyor.

Casus Programlar Nedir?

Casus programlar yani casus yazılımların net bir tanımlaması yoktur, fakat adından da anlayacağınız üzere bilgisayarınızda sizden izinsiz, sizin onayınız olmadan verileri toplayarak bunları üçüncü kişilere iletmek için geliştirilmiş olan özel yazılımlardır.

Casus yazılımların amacı genelde bilgisayarlardaki parolaları, kredi kredi kartı bilgileriniz ve diğer gizli verileri tuşların izlenmesi, internette gezinme, e-posta hareketleri gibi verilerin toplanmasını sağlamaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı casus yazılımlar insanların kafasını karıştırıyor ve bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım? Sorusunu gündeme getiriyor.

Bilgisayarınızda çalışan bir casus programın olup olmadığını anlayabilmeniz aslında çok kolay.

Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Casus yazılımı tespit edebilmek için öncelikli olarak başlat ve çalıştır komutunu vermeniz gerekiyor. Boş bir alana küçük harflerle cmd yazın ve sonrasında enter tuşuna basın. Karşınıza küçük bir pencere çıkacak, bu pencereye DOS penceresi adı verilir. Pencere içerisinde bir ilmek göreceksiniz ve değişiklik yapmadan iki kelime yazın.

Casus Programı Anlamanın Kolay Yolu

Pencereye yine küçük harfle  net user yazın. Bu iki kelime arasında boşluk olmasına dikkat edin. Enter tuşuna bastıktan sonra karşınıza listelenmiş kullanıcı isimleri çıkacaktır. Bu liste bilgisayarınızı kullanan kişilerin listesidir. Liste içerisinde Support_388945a0 ifadesini görüyorsanız o zaman bilgisayarınızda casus bir yazılım var demektir.

İkinci bir aşama olarak ise casus yazılım taraması yapmanız gerekir. Eğer lisanslı bir virüs programınız yoksa ücretsiz olarak yapabileceğiniz online sitelerden destek alabilirsiniz. Eset yazılımı sizin için uygun olabilir.

Casus Yazılım Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Bilgisayarımda casus yazılım olduğunu nasıl anlarım? Sorusunu sorduran şeyin aslında kafanızda bazı şüphelerin olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. çünkü insanlar gün boyunca sık sık bilgisayara giriyor ve farklı işlemler yapmak istiyorlar. Dolayısıyla bazen de hiç bilinmedik dosyalara, maillere cevap verilmek veya tıklanmak zorunda kalabiliniyor. Her ne kadar uzmanlar bu konuda linklerin tıklanmaması için uyarıyor olsalar da bazen bilinçli bazen de bilinçsiz bir şekilde bu işlem kullanılabiliyor.

Casus yazılımların en büyük belirtisi bilgisayarı yavaşlatıyor olması hatta çökertmesidir. Bazen casus yazılımlar erken tespit edilmesi halinde gerekli veri kaybına neden olmadan durumu çözebiliyorsunuz.

Casus Yazılımların Amacı Nedir?

Casus yazılımların en büyük amacı kimlik hırsızlığı yapmaktır. İnsanlar bir şekilde başkalarına ait olan bilgileri almak ve bu aldıkları bilgileri de kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaktır. Casus yazılımlar özellikle iş bilgisayarları için çok büyük tehlikedir, çünkü bu yazılımların bir bilgisayara sızmış olması demek işlerinde alt üst olabileceği ve müşteri bilgilerinin kopyalanabileceği anlamına gelecektir.

Günümüz teknolojisinde bilgisayarların önemli bir yer teşkil ettiğini biliyoruz. herkes bireysel ya da kurumsal olarak bilgisayarları kullanıyor ve dolayısıyla güvenlik söz konusu olduğunda herkesin kendi çözümünü kendisi geliştirmesi gerekiyor. Casus yazılımlar sadece kimlik bilgilerinizi kopyalamak değil aynı zamanda bilgisayarınızdaki tüm verilerinizi silmekle de tehdit edebiliyor.

Bilgisayarınızdaki verilerinizin silindiğinde bizimle iletişime geçebilir ve verilerinizi tekrardan kurtarmamızı sağlayabilirsiniz.

Bize https://database.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı