(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Fiziksel Sunucu Nedir?

27 Ocak 2022
1.050 kez görüntülendi
Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir? Sunucu kelimesini muhtemelen daha önce duydunuz, ancak sunucular arasındaki çeşitlerin neler olduğunu bilmemeniz normal olabilir.

Yani paylaşımlı bir sunucu ile fiziksel sunucu arasındaki farkı bildiğinizde ne amaçla kullanıldığını da bilmiş olursunuz.

fiziksel sunucu nedir

fiziksel sunucu nedir

Paylaşımlı ve fiziksel sunucu arasındaki en büyük fark, fiziksel sunucunun size ait olmasıdır. Aşağıda fiziksel sunucular hakkında detaylı bilgiler yer almıştır.

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel sunucu nedir?, yukarıda da anlattığımız gibi kendi internet sitenize ayrılmış olan bir sunucudur. Paylaşımlı olan sunucuların tam tersi tüm kaynakları size aittir ve başka hiç kimsenin internet sitesinin bu sunucuya erişimi yoktur. Fiziksel sunucunun en büyük avantajı hızlı olması ve güvenli olmasıdır. Fiziksel sunucunun nasıl kurulması gerektiğine ait denetimler size aittir.

Neden Fiziksel Sunucu Tercih Edilmeli?

Fiziksel sunucu, yüksek performansa sahiptir. Bu tercih için en önemli nedenlerden bir tanesidir. Fiziksel sunucuya sahip olduğunuzda sizi kimse rahatsız etmeyeceği için ne yapmak isterseniz öyle hareket edersiniz. Paylaşımlı bir sunucuyu en basit şekliyle tanımlarsak bir apartman dairesinde yaşamak gibidir. Yani aynı apartman içerisinde oturan birçok insan vardır ve birinin yaptığı hata sizi de doğrudan etkiler.

Fiziksel sunucuya sahip olduğunuzda aşağıdaki avantajları da elde etmiş olursunuz.

  • 7/24 çalışma süresi
  • Daha hızlı bağlantı,
  • Daha az saldırı riski,
  • Hızlı bakım

Fiziksel Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Fiziksel sunucuların avantajları sadece yukarıda bahsettiğimiz gibi basitçe geçiştirilemez. Bu nedenle daha geniş bir şekilde anlatacak olursak şu şekilde belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Sunucu Server Veri Kurtarma

Güvenlik bir internet sitesi için çok önemlidir. Özellikle kullandığınız internet siteniz işinizi kapsıyorsa bu durumda güvenliği olabildiğince ön plana çekmeniz gerekir. Denetimli bir sektördeyseniz müşteri verilerinin ve bilgilerinin korunmasını da sağlamak zorundasınız. Bunun içinde paylaşımlı sunucuya yapılacak bir saldırı bu verilerin başkalarının eline geçmesine neden olabilir, doğal olarak bu riske girmemek adına fiziksel sunucuların tercih edilmesinde her zaman fayda vardır. Fiziksel sunuculara siz istemediğiniz sürece hiç kimsenin erişim yetkisi yoktur

Bir sunucunun ihtiyaca göre planlanmış olması çok önemlidir. İhtiyaç büyük olduğunda bakım zamanları ve güncellemelerinde belli periyotlarda ve sizin istediğiniz şekilde olması gerekir. Fiziksel sunucuda gereksinimleri kafanıza göre planlayabilirsiniz.

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Paylaşımlı sunucular farklı birçok kişi tarafından paylaşıldığından dolayı sınırlamalar söz konusudur. Bu da sunucunun tüm gücünü diğer tüm sitelere dağıtacağı anlamına gelecektir.

Fiziksel sunucuya sahip olduğunuz da internet sitenizin en iyi şekilde çalışması için yapılandırabilirsiniz. Paylaşımlı sunucularda ise yapılandırma söz konusu değildir.

Herkese uyan tek bir boyuta sahip olursunuz. Bu da güçlü bir platform oluşturmak isteyenler için doğru bir seçim olmayacaktır.

Fiziksel sunucuların yükseltilmesi daha kolaydır, bunun için yapacağınız küçük bir ödemeyle birlikte sunucunuzu çok daha güçlü bir hale dönüştürebilirsiniz.

Fiziksel Sunucu Planı Nasıl Seçilir?

Doğru fiziksel sunucuyu seçmek için önce ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Çünkü planlamanızı yaparken sunucunuz üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir. Örneğin bir blog sitesi açmak istiyorsanız o zaman farklı e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız farklı sunucu tiplerini gözden geçirebilirsiniz.

Fiziksel sunucu seçerken aşağıdakileri dikkate almanız gerekir.

  • Web siteniz çok yüksek trafik alıyorsa
  • Video akışı veya yüksek çözünürlüklü görüntüler gibi birçok özel özellik kullanmayı planlıyorsanız
  • Artan bir güvenlik ihtiyacınız varsa
  • Yakın gelecekte çok fazla büyüme bekliyorsanız

Fiziksel bir sunucuya ihtiyacınız olduğundan emin olduğunuzda, doğru planı seçtiğinizden emin olmanız gerekir. İşlemciniz ne kadar güçlü olursa web sitenizin performansı da o kadar yüksek olacaktır. Fiziksel Sunucu Nedir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı