(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

03 Haziran 2022
3.715 kez görüntülendi
Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Çoğumuz verilerimizi depolamak ve yedeklemek için her zamankinden daha fazla hard disk kullanıyoruz.

Harddisk sürücülerin ömrü cihazlar arasında değişebilir, ancak hepsi bir noktada arızalanacaktır. Bazıları herhangi bir uyarı vermeden aniden bozulurken, diğerleri kullanıcının farkında olmadan bir süre için yavaş yavaş bozulabilir.

Bozuk Harddisk Hatası Nelerdir ?

  • Fiziksel Harddisk hatası
  • Mantıksal Harddisk hatası ( Yazılımsal )

Fiziksel Harddisk arızası, sabit sürücünün veya bileşenlerinden birinin fiziksel olarak hasar görmesi veya tamamen çalışmayı durdurması anlamına gelir.

Mantıksal hard disk arızaları, mekanik bir sorun olmadığı, ancak sabit sürücü normal şekilde çalışmadığı anlamına gelir. Bu tür bir arıza ile, sabit sürücünün dosya yapısında veya yazılımında hasar meydana gelir.

Harddiskler neden başarısız oluyor?

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Harddisklerin çalışması hareketli parçalara bağlıdır ve bir aşamada bu hareketli parçalar arızalanacaktır. Bu, kullanımdan veya fiziksel hasardan kaynaklanabilir.

Bir noktada, tüm harddiskler başarısız olur. Kural olarak, orta düzeyde kullanımla 4-8 yıl arasında dayanma eğilimindedirler, ancak ne sıklıkta kullanıldıkları ve ne kadar iyi bakıldığı da dahil olmak üzere ne kadar süre dayandıklarını etkileyen birkaç faktör vardır.

Bir harddisk arızası şunlardan kaynaklanabilir:

  • Fiziksel hasar
  • Güç dalgalanması
  • Çok eski olması
Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Arızalar uyarı olmadan meydana gelebilir. Ancak, harddiskin arızalandığı anlamına gelebilecek birkaç yaygın işaret vardır:

Yavaş performans

Başarısızlığın ilk belirtilerinden biri düşük performanstır. Programları başlatırken, dosya ararken veya belgeleri kaydederken sisteminizin yavaşlamaya başladığını fark ederseniz, bu, harddiskinizin arızalandığının erken bir uyarı işareti olabilir.

Donma ve çökme

Tüm cihazlar zaman zaman donuyor veya çöküyor. Ancak, cihazınız sık sık donuyor ve kilitleniyorsa, bu, özellikle yeni bir şey yükledikten sonra meydana geliyorsa, harddiskin ömrünün sonuna yaklaştığının bir işareti olabilir.

Bozuk veri

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?  Normalden daha fazla bozuk dosya fark ediyorsanız , sabit sürücünüz arızalanmaya başlıyor olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli bozuk veri işaretleri vardır:

  • Şifreli klasör adları
  • Dosyaları taşırken veya kaydederken hata mesajları[Genel Sabit Sürücü Hata Kodları makalesine bağlantı]
  • Dosyalar açılamıyor
  • Kaybolan klasörler veya dosyalar

Normalden daha sık bozuk dosya hataları görüyorsanız bu, sabit sürücünüzün bozulmaya yakın olduğunun bir göstergesi olabilir.

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Kötü sektörler

Kötü sektörler, bir disk depolama biriminde kalıcı olarak hasar görmüş sektörlerdir. Hasar meydana geldiğinde, sektörde saklanan tüm veriler kaybolacaktır.

Artan sayıda bozuk sektör, sabit sürücü arızasının bir işareti olabilir.

Kafa Vurma – Olağandışı sesler

Tıklama, gıcırdama veya bip sesi gibi olağandışı sesler, sabit sürücünüzde bir sorun olduğunun işareti olabilir.

En yaygın gürültü, kafa veri yazmaya çalışırken, başarısız olduğunda, ana konumuna geri döndüğünde ve tekrar tekrar denediğinde ortaya çıkan tekrarlayan bir tıklama gürültüsüdür. Başlıklar bozulduğunda, tabla yüzeyine düşebilir, hassas yüzeyleri çizebilir ve veri kaybına neden olabilir.

Bilgisayarınızı kullanırken olağandışı sesler duyuyorsanız, bu, sabit sürücünüzdeki bir bileşenin arızalı olduğuna dair iyi bir işarettir. Bu noktada, zararı daha da kötüleştirmemek için verilerinizi yedekleyin ve kapatın. Veri Kurtarma Konusunda sizlere yardım edebiliriz.

SMART Durumu

SMART (Kendi Kendini İzleme Analizi ve Raporlama Teknolojisi) izleme, sabit sürücünüze bir düzeyde dahili durum izleme sağlar. Bu, gelmekte olan herhangi bir sabit sürücü arızasını algılayabilir ve harekete geçebilmeniz ve verilerinizi yedekleyebilmeniz için sizi bilgilendirebilir.

SMART durumu TAMAM DEĞİL olarak veya Kötü, Dikkat veya Bilinmiyor gibi bir durum olarak gösteriliyorsa, sabit sürücüye göz kulak olmanız ve verilerinizi yedeklemeniz gerekir. Hemen başarısız olmayabilir, ancak durum bir şeylerin doğru olmadığının bir işaretidir.

Harddiskiniz arızalanırsa ne yapmalısınız?

Bazı durumlarda SMART izleme başarısız olur. Bu meydana gelirse, sabit sürücünün hasarlı olduğunu size bildirmeyebilir. Bu nedenle, yukarıda tartışılan uyarı işaretlerinin farkında olmak önemlidir.

Arızalı bir sabit diskin belirtileri üzerinde ne kadar erken harekete geçerseniz, verilerinizin kalıcı olarak kaybolmasını önleme şansınız o kadar artar.Sabit sürücünüzün arızalandığından şüpheleniyorsanız, tüm verilerinizi hemen yedeklemenizi ve başka bir depolama cihazına aktarmanızı öneririz.

Dosyalarınızı aktaramıyorsanız, veri kaybını önlemeye yardımcı olacağından sabit sürücüyü hemen kapatın.

Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır ? konusunda sizlere ayrıntılı bilgi verdik. Veri Kaybı yaşamamak için verilerinizi sık sık google cloud yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bizimle iletişime geçin

Firmamızda herhangi bir marka, model, marka veya işletim sisteminden sabit disk veri kurtarma işlemleri gerçekleştiriyoruz. .

Harddiskiniz arızalandıysa ve verilerinizi almak için yardıma ihtiyacınız varsa,bizimle iletişime geçiniz. Western Digital, Fujitsu, Hitachi, Samsung ve Toshiba tarafından, garantiyi geçersiz kılmadan veri kurtarma için harddiskleri açma ve onarma yetkisine sahibiz.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı