(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Motor Arızası

13 Ekim 2022
553 kez görüntülendi
Harddisk Motor Arızası

Sabit diskler, bir bilgisayar sisteminin en önemli bileşenlerinden biridir. Bir sabit sürücü olmadan, bir bilgisayar veri depolayamazdı. Neyse ki, harddisk motor arızası yaygındır ve birkaç önlemle önlenmesi kolaydır. Sabit sürücüyle ilgili çoğu küçük sorun motor arızasına neden olabilir. BT uzmanları, sabit sürücülerle ilgili olası sorunların farkında olmalı ve veri kaybını önlemek için harekete geçmelidir.

Laboratuvarımızda, Motoru Bozulan Hard Disk Üzerinde Veri Kurtarma Yapabiliriz.

Bir sabit sürücü, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar için verileri ve programları depolar. Veriler, sürücüde ikili kod olarak depolanır ve daha sonra işletim sistemi tarafından dosyalar halinde düzenlenir. HDD’lerde sınırlı alan vardır; ancak sürücüdeki aşınma ve yıpranma, başarısız olmasına neden olabilir. Bazı toz türleri de diskin çalışmayı durdurmasına neden olabilir ve hard diskin motorunun bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Neyse ki, hassas verilerle çalışırken bu kaçınılmazlığa karşı korunmak için yapılabilecek çok şey vardır.

Harddisk Motor Arızası Nedir?

Harddisk motor arızası neden olur? Aşırı aşınma ve yıpranma, yetersiz yağlama ve üretim kusurları dâhil olmak üzere birçok nedenden dolayı mekanik arızalar meydana gelebilir. Bu faktörlerin hiçbirinin verilerinizin korunmasıyla ilgisi yoktur; bunlar sadece bir sabit diskin neden çalışmayı durdurduğunu açıklamanın bir yolu. BT uzmanları, ortaya çıkan sorunları giderip çözebilmeleri için bu faktörlerin sabit sürücülerinin performansını nasıl etkilediğini anlamalıdır.

harddisk motor arizasi nedir

harddisk motor arizasi nedir

Mekanik arızayı önlemek için HDD’lerin düzenli olarak yağlanması ve temizlenmesi gerekir. Ayrıca, bileşenlerin aşırı ısınmasını ve yanmasını önlemek için uygun havalandırmaya ihtiyaçları vardır. BT uzmanları, yazılım ve sürücülerin en son sürümünü kullandıklarından emin olmak için verilerini düzenli olarak yedeklemeli ve sürücülerini iki yılda bir yeniden biçimlendirmelidir. Başarısızlık kaçınılmazdır, ancak önlem almak olası sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Harddisk Motor Arızası Ne İşe Yarar?

Sabit diskler, günümüzde kullanılan en yaygın depolama ortamıdır. Kompakt, dayanıklıdırlar ve kullanıcılara muazzam depolama yetenekleri sağlarlar. Ancak, tüm sabit sürücüler eşit yaratılmamıştır; bazıları diğerlerinden daha güvenilirdir. Bir sabit sürücünüz başarısız olduysa, bu cihazların işiniz ve kişisel yaşamınız için çok önemli olabileceğini bilirsiniz.

Sabit diskler, işiniz, eğitiminiz ve eğlenceniz için gerekli olan dijital verileri içerir. Zamanla, fiziksel sorunlar sabit disklerin arızalanmasına neden olur, ancak düzenli bakım prosedürlerini izleyerek sabit sürücünüzün ömrünü uzatabilirsiniz. Uzun süreli kullanım, sabit sürücünüzün performansını etkileyebilir ve harddisk motor arızası yaşanmasına zemin hazırlayabilir.

Bu noktada, arızalı bir disk, dosyalara erişmenizi veya verileri silmenizi engellediği için yalnızca görevlerinizi zorlaştırır. Bazı durumlarda, arızalı bir disk tüm sürücüyü bile bozabilir ve bu nedenle onu tamamen yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Neyse ki, sabit diskinizdeki sorunları ve sorunları, geri dönüşü olmayan veri kaybına neden olmadan önce kontrol etmenin birçok yolu vardır.

Harddisk Motor Arızası Önemi Nedir?

Genellikle, arızalı bir sabit disk uyarı vermeden tamamen çalışmayı durdurur. Ancak, bazı sürücüler herhangi bir sinyal sorunu göstermeden çalışabilir. Bu durumda, gelecekte arızaya yol açabilecek herhangi bir fiziksel zayıflık için sürücünüzü kontrol etmek için önlemler almalısınız.

Bu, sabit diskin PC’nizin masasına veya klavye tepsisine oturma açısının değiştirilmesini içerebilir, her ikisi de diskin kafasının titreşim frekansını değiştirebilir ve disketler oluşturabilir. Ayrıca sürücü üzerindeki rötuşlanmış parçaları PTFE bant veya kauçuk tutamaklar gibi iletken olmayan malzemelerle değiştirebilirsiniz. Esasen, bu basit ayarlamaları yapmak, disklerin zarar verici elektrik arkları oluşturabilecek metal parçalarla temas etmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Neye bakacağınızı biliyorsanız, neyse ki çoğu arıza kolayca önlenebilir. Sabit diskinizle ilgili fiziksel sorunların düzenli olarak kontrol edilmesi, diskinizin mümkün olduğunca uzun süre en yüksek performansta çalışmasını sağlar. PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın ömrü boyunca periyodik olarak disk kontrolü yapmak da iyi bir fikirdir.

Harddisk Motor Arızası Nasıl Onarılır?

Bazı elektronik tamir atölyeleri, onarım için mühürlemeden önce müşterilerinin sürücülerinde kontrol diskleri çalıştırır. Bu, birisi PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı bakım çalışması için açtığında verilerinizin risk altında olmamasını sağlamanın mükemmel bir yoludur. Çekiniz sürücünüzde herhangi bir sorun olmadığını ortaya çıkarsa bile, tekrar kullanmadan önce çözmeniz gereken diğer sorunları ortaya çıkarabilir.

harddisk motor arizasi nasil onarilir

harddisk motor arizasi nasil onarilir

Bilgisayarınızın sabit diskinde önemli çalışma dosyalarının herhangi bir yedeği yoksa her zaman bu dosyalarla ilgili görevleri tamamladıktan hemen sonra yeni dosyaları başka bir sürücüye veya ortama kaydetmek en iyisidir. Aksi takdirde, eksik düzenlemeler veya yeni bilgileri eski dosyalara kopyalayıp yapıştırmak, daha sonra yalnızca birkaç uygunsuz dosya kaydıyla tüm klasörleri bozabilir. Eğer ki hard diskiniz, harddisk motor arızası veriyorsa içerisinde ki verilerinizi kurtarmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı