(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü

28 Ekim 2022
302 kez görüntülendi
Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü

İnternetin herkes tarafından kolayca ulaşılabildiği ve her türlü bilgiye saniyeler içerisinde erişim sağlayabildiği bu dönemde modemler hayati öneme sahiptir. Bu makalemizde çoğu kişinin yaşadığı ve problemin kaynağını tam olarak idrak edemediği “Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü” konusuna değineceğiniz.

Modem, donanım (Bilgisayar veya telefon vb.) ile internetin cihazlar arasında ki veri akışını sağlamaya yarayan cihazdır. İnternete erişimi sağlamaya yarayan bu cihaz temelinde ses dalgaları taşımaktadır. Temel olarak sizin bilgisayarınızdan gönderdiğiniz istek ses dalgasına dönüşerek modeme iletilir. Modem ise veriyi aldıktan sonra karşı taraftaki ağa veriyi iletir ardından oradan gelen paketi size gösterir.

Modem IP Dağıtma Problemi Nedir?

modem ip dagitma problemi nedir

modem ip dagitma problemi nedir

Modeminiz eğer ki IP dağıtma konusunda arızalı ise bu durumun pek çok sebebi olabilir. Bu arıza ile karşılaşan kişilerin ortak yönü çoğu zaman, sağlayıcının eve gelip kurulumunu yaptığı modemi değiştirmektedir.

Modemi değiştirdiğiniz veya manuel olarak farklı ayarlarla kurulum yapmanız durumunda modemin üzerinde ki internet ışığı tamamen yanmayı bırakabilir veya yansa bile IP dağıtmayabilmektedir. Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü adımlarına geçmeden önce yapmanız gereken ilk şey servis sağlayıcınızı aramaktadır.

Bazı durumlarda internet hizmeti sağlayan firmaların altyapılarında oluşan yoğunluktan veya altyapı güncellemelerinden ötürü internet kesintisi yaşayabilirsiniz. Sağlayıcıda eğer ki herhangi bir problem olmadığı söyleniyorsa, size muhtemelen teknik servis göndermeyi teklif edeceklerdir. Bu teklifi kabul etmeden önce makalemizde yayınladığımız adımları uygularsanız probleminizin çözümünü bulabilirsiniz.

IP Dağıtma Problemi Sorunu Çözümü

ip dagitma problemi sorunu ve cozumu

ip dagitma problemi sorunu ve cozumu

Kullanmış olduğunuz dağıtıcı veya başka bir deyişle modem, IP dağıtma konusunda problem yaşıyor ise bu hatanın 8 farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Lütfen, sizlere anlatacağımız adımları sırasıyla takip edin.

1.Çözüm Yöntemi: Modemi Yeniden Başlatmak

Modemi yeniden başlatmak çoğu kişi için işe yaramayacak bir yöntem gibi gözükse de aslında modemin, santral yani verilerin dağıtıldığı nokta ile arasında ki veri akışını tamamen sıfırlayacağından ötürü yaşanılan problemin çözülme olasılığı oldukça yüksektir.

modemi yeniden baslatmak

modemi yeniden baslatmak

Eğer statik IP hizmetinden yararlanmıyorsanız, modemin her kapanıp açıldığı durumda modeminize yeni bir IP adresi tanınır. Dolayısıyla IP adresinizde bir sorun bulunması durumunda bile, yeni IP adresi elde edeceğinizden ötürü problem ortadan kalkacaktır.

2.Çözüm Yöntemi: Anti Virüs Programını Devre Dışı Bırakmak

Anti virüs programları, yazılımlarını güncel olarak saldırı yöntemlerine göre güncellerler. Son zamanlarda özellikle DDOS vb. IP odaklı saldırı durumları yaşanmasından ve bazı internet sitelerinin arka planda sizin IP adresinizi izinsiz kaydetmesinden dolayı virüs programlarının çoğu IP güvenliği getirdiler.

antivirus programini devre disi birakmak

antivirus programini devre disi birakmak

Bu yazılımlara gelen güncelleme çoğu zaman sizin temiz IP adresinizi bile riskli gösterip, cihazın internet ayarlarını tamamen sıfırlayabilmektedir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz yapmanız gereken ilk şey virüs programlarını kapatmaktadır. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

3.Çözüm Yöntemi: Ağ Ayarları Yapılandırması

Bazı durumlarda modemin IP dağıtma ile ilgili hiçbir problemi yoktur, tek problem bilgisayarın Ağ ayarlarıdır. Ağ ayarları anti virüs programlarından veya kullandığınız işletim sistemine gelen güncellemelerden kaynaklanabilir.

ag ayarlari yapilandirmasi

ag ayarlari yapilandirmasi

Özellikle Windows 21H2 adı verilen güncelleme ile bazı Windows kullanıcıları bu problemi yaşamaktadırlar. Öncelikle arama kutusuna “Denetim Masası” yazın ardından “Ağ ve İnternet” Seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan “İnternet Protokolü Sürüm 4” yazan yazıya tıklayın. Karşınızda açılacak olan ekranda seçili olması gereken seçenekler “Otomatik olarak bir IP adresi al”  ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçenekleridir.

Eğer bu seçenekler seçili değil ise, seçenekleri seçip, ardından “Kaydet” seçeneğine tıklayıp sekmeyi kapatın. Bu adımı uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

4.Çözüm Yöntemi: IP Ayarlarını Sıfırlamak

Bilgisayarın IP ayarlarını sıfırlamak “Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü” yanı sıra “Yerel Ağ Bağlantısı” ile ilgili olan tüm sorunları ortadan kaldırmaktadır. Listelenen adımları sırasıyla:

  • Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın
  • Ardından açılan ekranda ki satıra “netsh winsock reset” yazın. (Tırnak işaretleri olmadan)
  • “Enter” tuşuna basın.

Komut satırına yazmış olduğunuz bu kod, modemin size verdiği IP adresini tamamen sıfırlamaktadır. Dolayısıyla bu adımı yaptıktan sonra internetinizde birkaç dakikalık kesinti yaşanabilir.

5.Çözüm Yöntemi: Ağ Önbelleğini Temizlemek

Ağ önbelleğini temizlemek, IP ayarlarını sıfırlamak ile aynı şey değildir. Çoğu kişi bu iki adımı karıştırmasından ötürü, daha adımı uygulamadan doğrudan farklı bir adıma geçmektedir.

Modemin IP adresini dağıtmak konusunda bir problemi varsa bu sorununun kaynağını öğrenmek için birçok farklı adım bulunmaktadır. Dolayısıyla bu sorunla karşılaşan insanların listede ki herhangi bir çözüm yöntemini atlamaması gerekmektedir. Ağ Önbelleğini temizle adımları:

  • Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın
  • Açılan ekrana “ipconfig/release” yazıp “Enter” tuşuna basın.
  • Ardından “ipconfig/renew” yazıp “Enter” tuşuna basın.

Yukarıda belirtilen adımlarda ki kodları yazarken tırnak işaretlerini kullanmayın. Kodları eksiksiz ve doğru bir sırayla yazmanız durumunda bilgisayarın interneti yaklaşık olarak 2 dakika tamamen kesilecektir. Lakin bu süre zarfının sonunda probleminiz çözülecektir.

6.Çözüm Yöntemi: Manuel IP Tanımlamak

İnterneti hizmeti aldığınız firmadan eğer ki statik IP adresi almayı istemediyseniz bu yöntem işinize yarayacaktır. Modeme sabit IP adresi girmek internetin güvenliği arttırmanın yanı sıra IP den kaynaklı olan sorunları da ortadan kaldırmaktadır.

Sabit IP adresi girmek için 3.çözüm yönteminde ki adımların aynısını uygulayın, ardından açılan ekranda “Aşağıdaki IP adreslerini kullan” seçeneğini seçin. Ardından yapmanız gereken tek şey belirtilen alanlara IP adresi yazmaktır.

7.Çözüm Yöntemi: İnternet Şifresini Kontrol Etmek

Modeminizi eğer ki evinize gelen teknisyene kurdurduysanız muhtemelen bu adımın ne olduğunu bilmiyorsunuzdur. Öncelikle bunun için internet servisini aldığınız firmayı arayarak internetinizin kullanıcı adını ve şifresini isteyiniz. Bazı durumlarda müşteri temsilcisi sizlere modemin Wİ-Fİ şifresini göndermektedir. Sizin almanız gereken şifre ise “İnternet Hesabı Şifresi” olarak adlandırılmaktadır.

Alınan şifreyi modem ara yüzünde “WAN_INTERNET_AD” yazan kısma yazmanız gerekmektedir. Bu şifrede örnek olarak Turkcell kullanıcılarında “12345678@superonline” olarak başlar ve şifre kullanıcıya özel olarak oluşturulur.

8.Çözüm Yöntemi: Modem Değiştirmek

Bu adımı denemeden önce listede bulunan diğer adımları denemelisiniz. Eğer ki hâlâ IP adresi alamıyorsanız muhtemelen sorun modeminizdedir. Modemin düşmesi, kırılması veya en az 10 yıllık olmasından dolayı kullanım süresi dolabilir veya modemin anteni tamamen kırılabilmektedir.

Modemi değiştirdiğinizde ve modem ara yüzüne kendi “WAN_INTERNET_AD” adınızı girdiğinizde eğer ki modeme internet geliyorsa sorun modeminizdedir. Bu durumu çözmenin yolu da yeni modem almaktan geçmektedir. Bu makalemizde sizlere Modem IP Dağıtma Problemi Sorunu ve Çözümü adımlarından bahsettik.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı