(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir?

10 Ekim 2022
514 kez görüntülendi
Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Bu makalemizin konusu Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir, lakin bu kavramın arasında ki farklardan daha önemlisi kavramların anlamıdır. RAID kelimesinin açılımı Redundant Array Of Inexpensive demektir, Türkçe karşılığı ise herhangi bir veriyi paylaşım esnasında veya kopyalama esnasında birden fazla disk kullanımına denilmektedir.

Firmamız Tüm RAID Sunucular Üzerinde,  Sizin İçin Veri Kurtarma Yapabilir.

RAID’in kullanılmasının asıl nedeni, tüm bu işlemler yapılırken donanımda performans açısından hiçbir kayıp verilmemesidir. Bu sayede, veri depolama alanının artmasından dolayı tüm verileri tek bir alanda depolayabilirsiniz. RAID, donanımda bulunan bütün sabit diskleri tek bir diskte toplar ve makinede tek bir disk gibi hareket eder. Bu sayede işletim sisteminin üzerinden büyük bir yükü alır.

Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Donanım RAID, RAID denetleyicisi diye adlandırılan cihaza verilen isimdir. Bu cihaz donanıma takıldığı andan itibaren sistemde ki bütün sürücüleri ve diskleri tek bir dizinde yönetmeye olanak sağlar. Böylelikle yapılacak olan işlemler doğrudan, şeffaf ve daha hızlı biçimde gerçekleşir. RAID kavramının ilk çıktığı zamanlarda bu teknoloji oldukça sık bir biçimde kullanılmıştır.

donanim raid ve yazilim raid arasindaki fark nedir

donanim raid ve yazilim raid arasindaki fark nedir

Yazılım RAID ise en son RAID teknolojilerinden birisidir. RAID denetleyicisinin yaptığı bütün işlemleri yazılım olarak yapmaktadır. Herhangi bir fiziki donanıma ihtiyaç duymaz. Yazılım RAID’in tek sorumluluğu ana bilgisayarın içerisin de ki tüm sürücülerdir. Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Donanım RAID mi Yazılım RAID mi?

Fiyat ve ücretlendirme açısından bu soruyu değerlendirmek gerekirse, donanım RAID yazılım RAID’e göre daha pahalıdır. Bu durum, alınacak donanıma göre de değişiklik göstermektedir. Pahalı olan donanım en iyi olanı anlamına gelmez lakin kullanılan sistemin maliyetini önemli ölçüde arttırır.

Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir? Söz konusu olan konu, yazılım RAID için de geçerlidir. Maliyetten kaçınmak için alınan yazılım RAID sizi daha fazla zarara sokabilir çünkü yazılım RAID doğrudan ana makine ile bağlantıdadır.

Ucuz yazılım kullanmak ana makinenin hızını büyük ölçüde düşürür. Çünkü yazılım RAID, verilerin ne kadarını nereye ve ne zaman yazması gerektiğinin komutu alır ve ona göre işlem yapmaya başlar.

Donanım RAID, Yazılım RAID’den daha güvenlidir. Bunun ana sebebi yazılımdır. Kullandığınız yazılım RAID’de bir güvenlik açığı oluşabilir veya işlem esnasında çökme vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz, böylelikle kurtarmaya çalıştığınız veriler, doğrudan kaybolabilmektedir.

Çıkarımlar:

 • Donanım RAID performans açısından yazılım RAID’e kıyasla daha geride olsa da güvenlik açısından donanım RAID daha güvenilirdir.
 • Yazılım RAID, makinen işlemcisini doğrudan kullanır.
 • Fiyat açısından yazılım RAID daha uygun fiyatlıdır.
 • Yazılım RAID’de donanım kullanmanız gerekmez.
donanim raid ve yazilim raid arasindaki fark nedir

Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir?

RAID Ne İşe Yarar?

RAID, donanıma takılı olan bütün sürücülerin, tek bir sürücü gibi davranmasını sağlar. Böylelikle bilgisayarın veya sunucun performansı %85 oranında artar. RAID, aynı zamanda ana makineye bağlı olan sürücülerden herhangi birinin arızalanması durumunda, arızalı sürücünün içerisinde ki verileri yedekler ve bağlı olan diğer sürücülerin içerisine orantılı bir biçimde dağıtır.

Böylelikle veri kaybını önler ve sürücüden alınan verimliliği önemli ölçüde arttırır.

RAID’in Kullanım Amaçları ve Önerileri

 • Ana makineye bağlı olan disklerin bozulması durumunda veri kaybı yaşanmasını önler ve aynı zamanda arızalı diski onarmanız için olanak tanır.
 • RAID kullanarak makineye birden fazla disk bağlayabilir, bütün diskleri tek bir disk gibi gösterebilirsiniz.
 • RAID sayesinde donanımın okuma/yazma ve depolama alanını önemli ölçüde arttırabilirsiniz.
 • Verilerin tümünün disklerin içerisinde bir yedeği bulunmasından dolayı hata yapma durumunuzda işlemleri düzeltme ihtimaliniz vardır.

Öneriler Donanım RAID ve Yazılım RAID Arasında Ki Farklar Nelerdir?

 • Web ortamında, sitenizde veri yedekleme dosyalarının kaybolması endişesi içerisinde değilseniz kullanılmamalıdır.
 • Yedekleriniz ve verileriniz önemsiz ancak donanımın performansı sizin için önemli ise kullanabilirsiniz.
 • Sunucunun kullanıma açık olduğu süre ve bu süre boyunca ki performansını arttırmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Düzenli bir biçimde alan arttırmak ve işlem hacminizi genişletmek için kullanabilirsiniz.
 • RAID’in temel mantığı donanımın arızalanması durumunda veri kaybetmemektir dolayısıyla makineyi virüsten ve tehditten korumaz.

RAID genellikle sunucu firmaları tarafından kullanılsa da kişisel kullanım için de kullanabilirsiniz. Çünkü donanım üzerinde ki depolamayı arttırmanın en uygun maliyetli çözümü RAID’dir.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı