(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

2022’de Veri Kaybının Nedenleri

07 Mart 2022
1.031 kez görüntülendi
2022’de Veri Kaybının Nedenleri

Veri kaybı. Kimsenin duymak istemediği iki kelime. Verilerimiz bizim için değerlidir, bazen dikkatli olmazsak yeri doldurulamaz. Telefonlarımızın ve dizüstü bilgisayarlarımızın neler barındırdığını bir düşünün: en son çalışmalarımız, kişisel bilgilerimiz, e-postalarımız, fotoğraflarımız ve çalışmalarımız – bu bizim tüm dijital dünyamız. Yine de, her gün veri kaybı vakaları yaşanıyor.

Bu modern dünyada veri kaybına aslında ne sebep olur? Bu makale, 2021’de veri kaybının ana nedenlerinin neler olduğunu ve en önemlisi bunun başınıza gelmemesi için neler yapabileceğinizi öğrenmeyi amaçlıyor!

2022'de Veri Kaybının Nedenleri

2022’de Veri Kaybının Nedenleri

2022’de Veri Kaybının Nedenleri

Kötü Amaçlı Yazılım, Fidye Yazılım ve Kimlik Avı Saldırıları

Siber güvenlik meseleleri söz konusu olduğunda asla çok kayıtsız olamayız. Modern dünyamızda kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve kimlik avı saldırıları son derece yaygındır. Son istatistikler, fidye yazılımı saldırılarının son zamanlarda %130 arttığını gösteriyor .

Fidye yazılımı özellikle kötüdür, çünkü verilerinizi yok etmez, bunun yerine şifresini çözmeyi imkansız hale getirecek şekilde şifreler. Bilgisayarınıza fidye yazılımı bulaşmışsa, tüm dosyalarınız hala oradadır, ancak tamamen anlamsız bir şekilde maskelenmiştir. Bu dosyaları orijinal durumlarına geri döndürmenin tek yolu, fidyeyi genellikle Bitcoin veya başka bir kripto para birimi biçiminde ödemektir.

Bu fidyeyi ödeyerek, bu bilgisayar korsanlarını suç faaliyetlerine devam etmeleri için finanse ediyorsunuz. Fidye yazılımı saldırısından sonra dosyalarınızı geri yüklemenin diğer tek yolu, yeni bir yedekten geri yüklemektir.

Diğer kötü amaçlı yazılımlar veya daha geleneksel bilgisayar virüsleri de aynı derecede yaygındır. Bu kötü amaçlı yazılım parçaları cep telefonları için de bir risk oluşturuyor. Nisan 2021’de İngiltere’ de Android telefonları etkileyen yaygın bir kısa mesaj dolandırıcılığı , kullanıcıları teslimat izleme hizmeti gibi görünen bir uygulama yüklemeye yönlendirdi, ancak aslında bu uygulama, bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar içeriyordu. kişisel veri.

Kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik avı, doğrudan veri kaybına neden olmazken, son derece rahatsız edicidir ve birçok gereksiz soruna neden olur.

Bazı kötü amaçlı yazılımlar cihazınıza veya işletim sisteminize zarar verebilir, yani telefonunuzu veya bilgisayarınızı açamazsınız. Bunun ünlü bir örneği, bilgisayarınızı yok edeceği konusunda sizi 3-4 kez uyaran Windows 10 için MEMZ Virüsüdür, bu nedenle bunun profesyonellerin güvenli bir sanal ortamda kullanması için bir şaka olduğunu söylemek güvenlidir. Bu özel virüs, Ana Önyükleme Kaydı’na gerçekten zarar verir; bu, sürücüyü biçimlendirmeniz ve işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz gerekeceği anlamına gelir, bu da süreçte tüm dosyalarınızı kaybeder.

İşte size kısa bir ipucu – sizi şüphelendiren bağlantılara asla tıklamayın, her zaman kaynağı doğrulayın. Meşru şirketlerin size beklemediğiniz bağlantıları göndermesi pek olası değildir. Öyleyse kendinize sorun: Bu e-postayı/metin mesajını bekliyor musunuz? Hayır ise, büyük olasılıkla bir aldatmacadır.

Bilgisayar Neden Yavaslar

Bilgisayar Neden Yavaslar

Kazayla Oluşan Hasar

Kazara hasar nedeniyle veri kaybı, düşündüğünüzden daha yaygındır. Kahvenizi masanıza dökmek veya telefonunuzu kaldırıma düşürmek kadar basit bir şey veri kaybına neden olabilir.

Geçen yıl, çoğumuz son derece olağandışı koşullarda evden çalışıyoruz. Okulların da kapanmasıyla birçok profesyonel evden çalışma, evde eğitim, çocuk bakımı ve yemek masasından ev idaresi arasında gidip gelmek zorunda kaldı. Dikkatin dağıldığı anlarda, kazaların olması kolaydır.

İngiltere’deki dükkanların ve işletmelerin çoğunun kapatıldığı karantina sırasında, bilgisayar onarım işletmelerinin uzaktan çalışanların artan talebini karşılamak için açık kalmasına ve çalışmasına izin verildi.

İnsanlar olarak hepimiz hata yaparız ve bunu değiştirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok, tanımımız gereği kusurluyuz! Bunu bilerek, gelecekte olası güçlüklerden ve kalp kırıklıklarından kaçınmak için önemli işlerimizin, fotoğraflarımızın ve verilerimizin düzenli, otomatik yedeklerini almamız daha da önemli hale geliyor.

 

Isının neden olduğu cihaz hasarı

Karantinalar sırasında evden çalışmanın bir başka yan etkisi de bilgisayarlarımızın ve diğer cihazlarımızın daha uzun süre kullanımda olması, mekanik ve elektrikli bileşenlerin daha fazla çalışmasına ve daha fazla ısı üretmesine neden olmasıdır.

2022’de Veri Kaybının Nedenleri, Isı genellikle bilgisayar sistemleri için kötüdür, düzgün çalışması için soğutmaya, fanlara ve hava akışına ihtiyaçları vardır. Aktif soğutma olmadan, çoğu bilgisayar güvenlik nedeniyle otomatik olarak kapanmadan önce durma noktasına gelirdi!

Sabit sürücüler de ısı hasarına karşı hassastır.

Sabit sürücünüzün sıcaklığı çok yüksekse, aşağıdakiler gibi gözle görülür performans sorunları yaşarsınız:

 • Açılması normalden uzun süren dosyalar
 • Yüklü programların tam olarak yüklenmesi uzun zaman alıyor
 • Cihazınızın “uyku” veya “bekleme” modundan çıkması uzun sürüyor
 • Cihazınız yanıt vermiyor veya yazarken, web’de gezinirken veya oyun oynarken giriş gecikmesi yaşıyorsunuz
 • Cihazdan gelen aşırı ısıyı hissedebilirsiniz.
 • Bilgisayarın fanları normalde olduğundan daha yüksek sesle dönüyor

Tabii ki, cihazı kapatarak, yükseltilmiş bir standa veya soğutma pedine yerleştirerek (dizüstü bilgisayarlar için) veya koruyucu kılıfı çıkararak (telefonlar için) anında soğutma sağlamak için adımlar atabilirsiniz, ancak uzun süreli aşırı ısı cihaza zarar verir. sabit sürücü ve içindeki diğer bileşenler.

Bunun olmasını önlemek için bilgisayarınızın veya telefonunuzun sıcaklığını izleyin ve onları serin tutmak için makul adımlar atın:

 • Odanızdaki ortam sıcaklığını azaltın
 • Cihazın etrafındaki hava akışını iyileştirin
 • Fanları, havalandırma deliklerini ve egzozları mümkün olduğunca temiz tutarak tozu temizleyin
veri kaybi nedenleri

veri kaybi nedenleri

 

Yazılım Hataları

2022’de Veri Kaybının Nedenleri bir ana nedeni, dosyaların bozulmasına ve/veya cihazı tamamen biçimlendirme ihtiyacına neden olan ve her dosyanın tamamen silinmesine neden olan yazılım hatalarıdır.

2022’de Veri Kaybının Nedenleri, Donanım üreticisinde (firmware) veya yazılım sağlayıcısında, işletim sistemini veya başka bir yazılım parçasını içerebilecek yazılım hataları meydana gelebilir.

2022’de kendinizi veri kaybından nasıl korursunuz?

Kendinizi veri kaybetmenin acısından, güçlüğünden ve kalp kırıklığından korumanın en iyi yolu… onu beklemek…

Düzenli yedeklemeler alın.

Evet, bu kadar basit, ama çok kolay gözden kaçıyor.

Verilerinizin 3 versiyonuna sahip olmayı hedeflemelisiniz:

 1. Çalışan kopya – bu, üzerinde aktif olarak çalıştığınız ve üzerinde değişiklik yaptığınız sürümdür.
 2. Bulut kopyası – bu kopya, tercih ettiğiniz depolama sağlayıcısı (Google Drive, Microsoft 365, DropBox, iCloud, vb.) kullanılarak bulutta depolanır.
 3. Çevrimdışı kopya – bu kopya harici bir aygıtta (bilgisayarınızın içindeki sürücüde değil) saklanır ve yalnızca yedekleme amacıyla erişilir.

2022’de Veri Kaybının Nedenleri, Verilerinizi yedeklemek için tamamen bir NAS veya RAID sistemine güvenmemelisiniz, çünkü sizi teknolojik arızalara, doğal afetlere, güç dalgalanmalarına veya ciddi veri kaybına neden olabilecek diğer aşırı olaylara karşı korumaz.

Veri kaybettiniz mi?

Nedeni ne olursa olsun veri kaybından endişe ediyorsanız, zaman çok önemlidir. Sabit disk veri kurtarma işlemi hassas bir işlemdir. Ne kadar erken harekete geçerseniz, iyileşme şansınız o kadar yüksek olur. Mümkün olan en iyi kurtarma şansı için veri kurtarma uzmanlarımızla mümkün olan en kısa sürede iletişime geçmeniz önemlidir.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı