(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

28 Ocak 2022
944 kez görüntülendi
En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı, Günümüzde üretilen gelişmiş teknolojiye sahip kameralar en amatör fotoğrafçıların bile harika sonuçlar elde etmesini sağlıyor. Kaliteli ürünlere talep arttıkça, yüksek kaliteli bir düzenleme çözümüne olan talep de eşdeğer olarak artıyor. Size en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı için kapsamlı bir rehber sunmak için bu makalemizi hazırladık. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda elinizdeki fotoğrafınızı nasıl daha kaliteli hale getirebileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Fotoğraf Düzenleme ve Grafik Tasarım

Kriterlerimizi belirlemeden ve listeye dalmadan önce, fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım yazılımı arasında bir ayrım yapalım. Bazı uygulamalar, temel işlevlerinin yanı sıra fotoğrafları içe aktarmanıza ve düzenlemenize de izin verse de, yalnızca bunu yapan tasarlanmış bir yazılıma bakalım.

Örneğin, en iyi video düzenleme yazılımı için ilk seçimimiz olan Adobe Premiere’e bir RAW dosyası aktarabilirsiniz. Fotoğrafları değil, videoları düzenlemek içindir. Bazı temel ayarlamalar yapabilirsiniz, ancak daha fazlasını yapamazsınız.

Bu, önemli bir ayrımdır, çünkü birçok yazılım fotoğrafçılık ve grafik tasarım arasındaki çizgiyi aşmaktadır. Örneğin Photoshop, fotoğrafları düzenlemek ve grafikler oluşturmak için kullanılabilir.

Adobe Illustrator ise dijital tasarımlar için daha uygundur. Fotoğrafları içe aktarabilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımını Seçme

Artık neyin olmayacağını belirlediğimize göre, seçimlerimizi yaparken kullandığımız kriterleri ortaya koyacağız.

Dosya Desteği ve Özellikler

Her programın RAW dosyalarını desteklemesi gerekir. Bir RAW dosyası, görüntü hafıza kartına kaydedildiğinde kamera sensörünün yakaladığı tüm bilgileri içerir. .jpg’den farklı olarak sıkıştırma yoktur, yani üzerinde çalışabileceğiniz çok daha fazla veri vardır.

Bu özellikle post prodüksiyon alanında önemlidir. RAW dosyalarıyla, bir düzenlemeyi bir .jpg ile yapabileceğinizden daha ileri sonuçlandırabilirsiniz.

En Iyi Fotograf Duzenleme Yazilimi 1

En Iyi Fotograf Duzenleme Yazilimi 1

Neredeyse her kamera üreticisi, RAW görüntüler için farklı bir dosya uzantısı kullanır. İdeal olarak, yazılımın yeni bir uzantı tanıtıldığında yamaları gönderme konusunda bir sicili vardır.

Bölünmüş tonlama, panoramik dikiş ve yüksek dinamik aralıklı işleme gibi özellikler de memnuniyetle karşılanmaktadır. Bölünmüş tonlama, panoramik dikiş ve HDR’den daha sık ortaya çıkar, ancak bir iPhone bunu yapabiliyorsa, özel fotoğraf düzenleme uygulamanız da yapabilmelidir.

Çalışan bir fotoğrafçı aynı anda binlerce fotoğrafı çekebilir, bu nedenle her şeyi anlayabilecek bir yazılıma sahip olmak bir zorunluluktur. Her dosyayı manuel olarak açmanızı gerektiren Adobe Photoshop, görüntü üzerinde daha fazla kontrol sağladığı için bu kuralın bir istisnasıdır.

Aynı anda birden fazla dosyaya ön ayar uygulamanıza veya belirli bir çözünürlükle dışa aktarmanıza izin veren her şey oyunun adıdır. Burası ayrıca uygulamada ön ayarları kaydetme ve kullanma yeteneğine baktığımız yerdir.

Yine de kullanım kolaylığı, güçten ödün vermemelidir. Bu nedenle, daha yüksek bir güç seviyesi için kullanılabilirlikte bir takas kabul edilebilir.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Yazılımı

Kriterlerimizi belirlediğimize göre artık en iyi fotoğraf düzenleme yazılımına geçelim.

Adobe Lightroom CC

Lightroom, profesyonel fotoğrafçılar için ilk tercihtir. Arayüz, iş akışı için optimize edilmiştir ve binlerce fotoğrafa göz atmanıza, bunları düzenlemenize ve tutarlı kalitede dışa aktarmanıza olanak tanır.

Lightroom da her zaman en yeni dosya uzantılarıyla güncellenir, bu nedenle hemen hemen her kamera üreticisinin RAW dosyaları destekler.

[masterslider alias=”ms-131″]

Adobe Lightroom Özellikleri

Lightroom, birkaç ayda bir yeni özelliklerle güncellenir. Bu nedenle, tüm ayrıntılara dalmak yerine, yazılımın temel özelliklerine bakalım.

Görüntünüzün bazı kısımlarını uzatır, küçültür ve kırpar, böylece istediğiniz perspektifi elde edebilirsiniz. Örneğin, bir binanın görüntüsünü yerde değil de merdivenden çekilmiş gibi görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ton eğrinizin, ham ayarlamaların ve renk dengenizin dışında Lightroom, vurgulara ve gölgelere farklı tonlar uygulamanıza olanak tanıyan gelişmiş bir düzenleme tekniği olan bölünmüş tonlamayı içerir.

Fotoğraf Netleştirme işlemi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı