(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kafa Vuran HardDisk Nasıl Tamir Edilir?

07 Ekim 2022
1.079 kez görüntülendi
Kafa Vuran HardDisk Nasıl Tamir Edilir?

Hard disk (HDD) veya Türkçe karşılığı olarak sabit disk sürücüsü, donanıma takılan ve bilgisayar vb. teknolojik aletlerin içerisinde ki verileri depolanmasını sağlayan bir manyetik kayıt ortamıdır.  Teknolojik aletler, gündelik yaşantının içerisine girdiği süre boyunca içerisinde barındıkları bilgiler herkes için inanılmaz bir önem taşımaya devam ediyor. Sizlere bu makalemizde, Kafa Vuran HardDisk Nasıl Tamir Edilir sorusunun yanıtını verecek ve verilerinizi kurtarmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

Firmamız Kafa Vuran Hard Diskinizi Sizin İçin Tamir Edebilir ve İçerisinden Veri Kurtarma Yapabilir.

Kafa Vuran HardDisk Nasıl Anlaşılır?

Hard disk temel fonksiyonlarını yitirmeye başladığı ve düzgün çalışmadığı zaman birçok farklı hata ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin; Mavi ekran hatası veya bilgisayar önyüklerken meydana gelen hatalar gibi. Eski nesil sabit sürücüler görüntü olarak çok büyük ve sağlam dursa da ne yazık ki öyle bir durum söz konusu bile değildir.

Özellikle pazara son çıkan sabit sürücüler oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Hard disk çok fazla kullanımdan ötürü ısınma durumunda hatta yıl geçtikçe eskidiğinden, demir yorulması vb. durumlardan ötürü bile bozulabilmektedir.

kafa vuran harddisk nasil anlasilir

Kafa Vuran HardDisk Nasıl Tamir Edilir?

Hard disklerin bozulma sebeplerinden başında, kafa vurma diye tabir edilen bir sebep yer almaktadır. Kafa Vuran Hard Disk Nasıl Anlaşılır sorusunun cevabı şu şekildedir:

  • Hard diskin içerisinden sürekli olarak “tık, tık, tık” seslerinden anlaşılabilir.
  • Cihaz açıldıktan ve hard diskin içerisinden birkaç saniye boyunca tıklama sesleri gelip, kaybolduktan sonra diskin çalışmasına engel olmasından anlaşılabilir.
  • Bazı durumlarda bu arıza yüzünden donanımın diğer parçaları da bozulacağından ana kart vb. donanımların düzenli olarak “bip,bip,” sesleri çıkarmasından anlaşılabilir.
  • Hard diski elinize alıp salladığınızda içerisinde sallanan herhangi bir parça var ise bu durumdan da hard diskin kafa vurduğunu anlayabilirsiniz.

Eğer hard diskinizde belirtilen arızalar bulunmuyorsa Bir Hard Diskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır? makalemize göz atabilirsiniz.

Kafa Vuran Hard Disk Tamir Edilir Mi?

Kafa vuran hard disk tamir edilebilir lakin bu durum hard diskin yeniden eskisi gibi çalışacağı anlamına gelmemektedir. Tamir işleminin esasında, hard diskiniz ile uyumlu yeni okuyucu uç takılır ve sadece içerisinden verileriniz alınabilir. Böylelikle Kafa Vuran Harddisk Nasıl Tamir Edilir sorusunu da sizler için cevapladık. Hard diskiniz eğer kafa vuruyorsa çok dikkatli olmalısınız ve o şekilde hard diski çalıştırmak için zorlamamalısınız.

Yanlış yapılan en ufak bir müdahalede hard disk tamamen kullanılmaz ve kurtarılmaz duruma düşebilir.

Firmamız sizlere bu konuda profesyonel ve garantili hizmet sunmaktadır. İletişim numaralarımızdan bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Yapılan her işlemi özel temiz odalarda ve verilerinizi güvence kapsamında tutarak hizmet veriyoruz.

Hard Diskten Neden Ses Gelir?

Hard diskin içerisinden tıklama sesine benzer bir ses geliyor ise hard diskin aktarım organlarından bir veya birkaçı bozulmuş olabilir. Bu duruma ek olarak donanıma indirdiğiniz zararları yazılım veya yazılımlar parçaların düzgün bir biçimde çalışmasına engel olabilir.

Her iki bozulmanın ana sebebi de aslında hard diskin içerisinde bulunan kafalardan oluşmaktadır. Zararlı yazılımlar, bu kafaların kalibrasyonunu bozmasından dolayı donanımın veri çekmesini engeller. Dolayısıyla hard disk bozulur ve içerisinden sesler gelmeye başlar.

kafa vuran harddisk nasil anlasilir

Kafa Vuran HardDisk Nasıl Tamir Edilir?

Çalışmayan Hard Diske Yapılmaması Gerekenler

  1. Hard diski kurtarmak için indirilen 3.parti yazılımların hiçbiri çalışmayacak ve belki de donanıma casus yazılım yükleyip, kurtarmak istediğiniz verilerinizi istemeden de olsa tüm dünyaya açabilirsiniz. Eğer ki diskiniz çalışıyor ise bu yazımlar sayesinde tamamen çalışmaz bir hale getirebilirsiniz.
  2. Hard diskin kontrol kartını değiştirmek, genel olarak internette dolaşan ve oldukça yaygın bir yanlış uygulamalardan birisidir. Eğer hard diskin elektronik mekanizmasında arıza var ise bu adım sizin işinize yarar ama hard disk kafa vuruyor ise kontrol kartını değiştirmek hiçbir işinize yaramayacaktır. Özellikle sabit sürücüler hakkında tecrübe sahibi değil iseniz diksin içerisinde ki bileşenleri yakmanız ve tamamen çalışmaz hale getirmeniz oldukça yüksek bir ihtimaldir.
  3. Hard diski dondurma işlemi, yapılan en büyük hatalardan birisidir. Çoğunlukla bu tarz tavsiyeler eski nesil sabit sürücü kullanan bireylerden duyulmaktadır. Sebebi ise eski nesil hard disklerin çok fazla ısınması ve hataya sebebiyet vermesidir. Böyle bir uygulamayı hard diskin üzerinde denememelisiniz çünkü buzlukta hard disk donar ve dışarıya çıkardığınızda buz erir, donanımın içine girer ve bozar.
  4. Sürücüyü ev ortamında açma ve birbirlerine temas halinde bulunan kafaları onarmaya çalışmak hiçbir işe yaramayacaktır. Bizler firmamızda tamamen havasız ve temiz odalarda bu işlemleri yapmaktayız. Hard diskin içerisinde bir atmosfer kalıntısı bile olsa işlem başarıyla gerçekleşmeyecektir.
Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı