(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

15 Ekim 2022
758 kez görüntülendi
Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme süreci önemli bir süreci teşkil eder. Birçok kişi, silinen dosyaların hala sabit disklerinde olduğunun farkında değildir. Üzerine yazılmayan tüm veriler, HDD’nin genellikle çöp olarak adlandırılan ayrılmış alanında saklanır. Silinen dosyaların kurtarılması zor olabilir, ancak bunlar tamamen kurtarılamaz değildir.

Laboratuvarımızda, Bilgilerinizin Silindiği Sabit Sürücüler Üzerinde Veri Kurtarma Yapabiliriz.

Bir dosyayı sildiğinizde, dosya hala bilgisayarınızın sabit diskindedir; sadece artık herhangi bir veri içermiyor. Dosyayla ilgili tüm fiziksel bilgiler hala HDD’nizdedir, bu nedenle özel araçlar kullanarak silinen dosyaları kurtarmak mümkündür. Ancak, bir dosyayı bu şekilde almak biraz zaman alabilir ve birkaç kez denenebilir.

Bir dosyayı kurtardıktan sonra, dosya sürümünüzün yedeğinizdeki sürümle aynı olduğundan emin olmak için içeriğini yedeğinizdekilerle karşılaştırmanız gerekir. Gmail hesabınız varsa, doğrudan Google’dan kullanabileceğiniz kurtarma araçları da vardır. Bunlar pahalı seçeneklerdir, bu yüzden yardımcı olabilirseniz bunları kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme nasıl olur diye merak edenler; dosyaları geri dönüşüm kutusundan başka bir konuma sürükleyerek geri alabilirsiniz. Bu dosyayı nereye yerleştirdiğinize bağlı olarak projenizi veya belgenizi kaydedebilir. Daha sonra silinen dosyanızı Geri Dönüşüm Kutusuna geri sürükleyerek geri yükleyebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Dosyalar, yalnızca onları başka bir yere sürüklemek ve geri yüklemek için yapılan birkaç deneme başarısız olduktan sonra Geri Dönüşüm Kutusuna dönecektir. Bu yöntemlerden herhangi birini denemeden önce bilgisayarınızın sabit diskini yedeklemek en iyisi olabilir.

Bir dosyayı sildikten sonra, onu hemen geri almayacağınızı unutmamak önemlidir; yalnızca dosyaya yeni verilerin üzerine yazılmasını engeller. Sık kullanılan dosyalar, yanlışlıkla silinmemeleri için düzenli olarak yedeklenmelidir.

Silinen bir dosyayı kurtarmanın mümkün olup olmadığını belirlerken Geri Dönüşüm Kutusuna bakmalısınız çünkü Geri Dönüşüm Kutusu’na kaydettiğiniz her şey yalnızca geçici olarak orada kalır. Orada kaydedilen her şey her geçen gün daha fazla erişilemez hale gelecektir; bu nedenle, bir şeyleri orada çok uzun süre bırakarak yararlı bir şey yaptığınızı düşünmeye kapılmayın.

Silinen Dosyalara Nasıl Erişilir?

Silinen dosyalara bilgisayarınızın Geri Dönüşümü aracılığıyla hala erişilebilir. Yeterince hızlı bir şekilde kurtarırsanız, çöp kutusu, bir kurtarma aracı tarafından açıldıktan sonra bazı durumlar göz önünde bulundurularak veri kurtarma yapılabilir. Çöp Kutusu klasöründe veriler, çok uzun süre kaydedildikten sonra kurtarılmaları çok daha zordur.

Yeni bir şeyi kaydetmeden önce dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan geri almayı düşünün, böylece gerekirse eski veriyi almanın başka bir yoluna sahip olursunuz ve herhangi bir şeyi geri almak istiyorsanız Geri Dönüşüm Kutusu’nda kalıcı olarak herhangi bir şey depolamaktan kaçının.

Windows işletim sistemi, kullanıcılara Geri Dönüşüm Kutusu olarak bilinen bir sistem özelliği sağlar. Bu, silinen dosyaların üzerine yeni veriler yazılana kadar gönderildiği geçici bir depolama alanıdır. Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki dosyalara geçici olarak erişilebilse de, bunlar yine de silinir ve değiştirilemez. Bir dosyanın Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarılması gerekiyorsa, bunun için atabileceğiniz adımlar vardır.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Erişilemez Dosyaları Kurtarmak Mümkün Mü?

Bilgisayarınızdan silinen tüm dosyalar, saklanmak üzere Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilir. Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki dosyalar, erişilemez olsalar bile kurtarılabilir. Tek ihtiyacınız olan, silinen dosyanın sabit sürücünüzdeki orijinal konumuna erişmek. Dosyayı tekrar sabit sürücünüze kopyalayarak, dosyayı bir kez daha erişilebilir hale getirebilirsiniz. Silindikten sonra değiştirilen dosyalar Sadece Veri Kurtarma Merkezlerinde, kurtarılabilmektedir.

Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki Dosyalar Nasıl Alınabilir?

Geri Dönüşüm Kutusundaki dosyalar yalnızca belirli araçlar kullanılarak alınabilir. Dosya Kurtarma aracı bu araçlardan biridir ve Windows’un neredeyse tüm sürümlerinde bulunur. Geri Dönüşüm Kutusundan kaçan silinmiş dosyaları bulmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Bu araç, yanlışlıkla bir dosyayı Geri Dönüşüm Kutusuna yerleştirdiyseniz ve onu kurtarmanız gerekiyorsa kullanışlıdır. Bu aracı ayrıca Geri Dönüşüm Kutusundan geri yüklenen önceden silinmiş dosyaları geri yüklemek için de kullanabilirsiniz.

Sabit sürücünüzde alana ihtiyacınız varsa, yeni dosyaları düzenlememeniz veya oluşturmamanız gerektiğinin farkında olmanız önemlidir. Bu durumda, yeni oluşturulan dosyalara yer açmak için yalnızca eski verileri sileceksiniz. Bunun yerine, bazı dosyalarınızda yer kalmadığını fark ederseniz bir Veri Kurtarma uzmanına başvurun.

Bilgisayarınızda sorunlara neden olan bir Virüs veya başka Kötü Amaçlı Yazılım olması da mümkündür.

Bu durumlarda, bir kurtarma diski sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir. Dolayısıyla hem verilerinizi kurtarmış hem de diskin üzerinde yeteri miktarda alan açmış olursunuz.

Bir dosya Geri Dönüşüm Kutusunda olduğu sürece, dosyanın silindiği orijinal konuma erişebiliyorsanız kurtarılabilir. Bilgisayara erişimi olan herkes bu araçları kullanarak Geri Dönüşüm Kutusundan silinen herhangi bir dosyayı kurtarabilir. Bu makalemizde sizlere Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme adımlarından ve nasıl yapabileceğinizden bahsettik.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı