(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

01 Kasım 2022
512 kez görüntülendi
Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Siber suç; internete bağlı olan herhangi bir cihazın veya donanımın (telefon, bilgisayar, sunucu vb.), kişi, kurum veya kuruluş tarafından farklı yöntemler kullanılarak amaçlar doğrultusunda donanıma saldırılmasına denilmektedir. Bu makalemizde Siber suç nedir? Bilişim suçları ve cezaları nelerdir? Konularına değindik.

DataBase Veri Kurtarma Merkezi Olarak Sizlere, Adli Bilişim Alanında Her Türlü Desteği Sağlıyoruz.

Siber suçlar, bugün dünyada veri güvenliği ve gizliliğine yönelik en ciddi tehditlerden biri haline gelmiştir. Son yıllarda hem organize suçluların hem de hükümetlerin hassas bilgilerini elde etmek veya sistemleri sabote etmek için bu tarz saldırıların kullanılması sebebi ile siber saldırıların sayısı çarpıcı bir şekilde artmıştır.

İnternette siber suçların artmasından dolayı ülkeler, firmalar veya kişiler verilerini gizlemek ve korumak konusunda oldukça bilinçlendiler. Lakin bu durum pekte çözüm değildir.

Konu internet ve saldırılar olduğu zaman birçok farklı saldırı unsuru bulunmaktadır. Lakin en önemlisi çalışanlara duyulan güvendir. Bir sistemin, saldırıya en açık güvenlik duvarı her zaman insanlar olmuştur.

Symantec’in 2016 İnternet Güvenliği Tehdit Raporuna göre, tüm kurumsal veri ihlallerinin neredeyse yarısı, dış kaynaklardan ziyade kuruluşun kendisinden kaynaklanan saldırılar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Başka bir deyişle, çalışanlar sistemlere girerek ve hassas bilgileri sızdırarak işverenlerinden veri çalıyor olabilirler. Bu nedenden ötürü, sistemlerin sürekli denetlenmesi ve verilerin düzenli olarak kayıt altında tutulması hayati bir öneme sahiptir.

siber suc ne demek

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Siber Suç Ne Demek?

Sahibinin veya kullanıcının izni olmadan bir bilgisayara, donanıma veya ağa izinsiz girmeye siber suç denilmektedir. Saldırı da bulunan bilgisayar korsanlarının amacına göre de saldırı türleri değişmektedir.

Örneğin; saldırının ana sebebi, donanımda veya cihazda depolanan parolalara, kişisel bilgilere veya hassas bilgilere erişmek olabilir. Elbette korsanların en çok kullandığı yöntemlerden birisi ise sızılan bilgisayarı gözetlemek veya arka planda rahatça hareket etmek için 3.parti programlar kullanmalarıdır.

Böyle bir durumda cihaz tamamen saldırganın yönetimine geçer ve siz hiçbir şeyin farkında olmadan izlenebilir veya tüm verilerinizi çaldırabilirsiniz. Üstelik siber suçlar, internet üzerinden işlenen tüm suçları kapsamaktadır.

Kimlik hırsızlığından bilgisayar korsanlığına, kredi kartı sahtekarlığından kötü amaçlı yazılım saldırılarına kadar her yönelim, suç kapsamındadır. ABD genelinde yapılan bir araştırmaya göre, ülkenin içerisinde bulunan tüm işletmelerden yıl 460 milyar dolar değerinde veri çalınıp, internete sızdırılmaktadır.

bilisim suclari ve cezalari nelerdir

Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Özellikle siber suçlar ile mücadele konusunda ülkemizde oldukça katı ve caydırıcı cezalar bulunmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan 5237 sayılı maddeye göre bilişim suçları 4 farklı şekilde listelenmiştir. Bunlar sırasıyla:

 

 

 

  1. Küresel ve ülke çapında kullanımı yasaklanmış, yazılım veya donanım kullanmak
  2. Kişisel bilgilerin sızdırılması
  3. Herhangi bir sistem içerisinde bulunan verileri değiştirmek, tamamen silmek veya kişinin tamamen erişmesini engellemek
  4. Sahibin veya kullanıcının yetkisi ve izni olmadan hesaba veya donanıma sızmak, ülkemizde bilişim suçu olarak sayılmaktadır.

bilisim sistemine girme sucu nedir cezalari nelerdir

Bilişim Sistemine Girme Suçu Nedir? Cezaları Nelerdir

Bilişim sistemine girme suçu, siber saldılar açısından en yaygın ve çoğunlukla en kolay olanıdır. Cihazın veya donanımın içerisinde bulunan zafiyetten yararlanarak veya bizzat fiziken gidilip, donanım aracılığı ile sistemin içerisine sızılmaya bilişim sistemine girme suçu denilmektedir.

Genellikle bu saldırı yöntemi, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında kullanılmaktadır. Bu süreç şu şekilde ilerlemektedir; Kişiye gelen zararlı e-posta ile veya platformun içerisinde bulunan güvenlik açığından yararlanılır hemen ardından hesaba erişilir.

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim Sistemine Girme Suçu Cezaları Nelerdir?

  1. Hukuka aykırı bir biçimde sistemin içerisine girilmesi ve bilgilerin, saldırana ait herhangi bir depolama biriminde saklanması durumunda suçu işleyen kişi üç yıl hapis cezasına çarptırılır.
  2. Sistemin içerisinde ki verilerin tamamen silinmesi veya sahte bilgiler ile değiştirilmesi durumunda, suçu işleyen kişi iki yıl hapis cezasına çarptırılır.
  3. Sistemin içerisine sızılması ve saldırganın herhangi bir değişiklik yapmaması durumunda, suçu işleyen kişi adli para cezasına veya bir yıl hapis cezasına çarptırılır.

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim Sistemini Bozma Suçu ve Cezaları Nelerdir?

Donanım veya cihazın içerisine, hukuka aykırı bir biçimde erişilip, içerisinde ki verileri tamamen silmek, sahte bilgiler ile değiştirmek veya sistemi tamamen bozmak gibi eylemlerin tamamına bilişim sistemini bozma suçu denilmektedir.

Bilişim Sistemini Bozma Suçu Cezaları Nelerdir?

  1. Sistemin içerisine hukuka aykırı bir biçimde giriş yapan, verileri silen veya değiştiren kişi, üç yıl hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.
  2. Sistemin erişimini kısıtlayan, tamamen kapatan, algoritmayı veya sistemi bozan kişi, beş yıl hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.
  3. Yukarıda listelenen suçlardan herhangi birini işleyen kişi, bu suçlar sebebi ile farklı bir kişiye sağlatması durumunda altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Kişisel Bilgilerin Sızdırılması Suçu Nedir?

Kişisel bilgilerin sızdırılması suçu; kişinin banka bilgileri, telefon numarası, açık adresi, hesap bilgilerinin çalınıp, internet ortamına sızdırılmasına denilmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda bu maddeye ek olarak, kamu kurum ve kuruluşlarına sızmak ve sisteme zarar vermek suçu da bu maddenin altında yer almaktadır.

Bilişim sistemini bozma suçunun, yukarıda belirtilen durumlar içerisinde gerçekleşmesi halinde bu suç işlenmiş sayılmaktadır. Özellikle kamu kurum veya kuruluşlarında bu suçun işlenmesi ve devlete dair olan verilen sızdırılması durumunda suçun cezası arttırılmaktadır. Bu suçu işleyen kişi, 4,5 yıl hapis cezası üzerinden yargılanmaktadır.

Hukuk aykırı bir biçimde verileri elde eden bireyin hedefi, kişinin, kurum veya kuruluşun banka hesaplarında bulunan parayı maddi olarak elde etmek ve kendi hesaplarına aktarmak ise bilişim suçu kapsamına girmemektedir. Bu şartların karşılanması durumunda kişi, hırsızlık suçundan yargılanmaktadır.Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Yasaklanmış Donanım veya Yazılım Kullanma Suçu Nedir?

Yasaklanmış donanım veya yazılım kullanma suçu; Herhangi bir cihaz veya yazılım kullanılarak, kişiye veya kuruma yapılan saldırılara denilmektedir.

Bu tarz 3.parti yazılımlardan yararlanarak, şifre kırmak veya sistemin işleyişiniz bozmak suçu ile yargılanan birey, üç yıl hapis cezası veya adli para cezası ile yargılanmaktadır. Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

bilisim suclari ve cezalari nelerdir Database.com.tr

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim Suçu Nasıl Tespit Edilir?

Bilişim suçunun tespit edilmesi için siber güvenlik uzmanlarına, veri merkezlerine veya çoğu zaman teknoloji firmalarından destek alınmaktadır. Bilgisayar korsanının yaptığı saldıra göre suçun tespiti değişmektedir. Çoğunlukla yapılan siber saldırılar kişisel çapta olmasından dolayı, IP adreslerinden yola çıkılmaktadır.

Kişinin IP adresini belirlemek için başvuruda bulunan kurum sizin hard diskiniz sizden ister ve incelemeye başlarlar. Bu durumun incelenmesi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Örneğin, saldırganın “bilgisayarı başkası yönetiyordu” demesi halinde her iki tarafın doğrudan olarak bilgisayarları istenir. İncelemeler sonucunda BT uzmanları karar raporu hazırlar ve mahkemeye sunarlar.

Her bilişim suçu, teknolojik aletlerle işlenmek veya kanıtlanmak zorunda değildir. Suça ve suçun işlendiği duruma bakılarak görgü tanıklarından da ifade alınabilmektedir. Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim Suçları Şikâyet Süresi Ne Kadar Zamandır?

Bilişim suçunun dava zaman aşımı sekiz yıl olarak belirlenmiştir. Bilişim suçlarını diğer suçlardan ayıran en önemli etken ise davaların doğrudan savcılık tarafından soruşturulması ve yürütülmesidir. Bu durumda, suçun meydana gelmesi ve davanın soruşturulması açılması durumunda tarafların birbirleri ile anlaşması bakılmaksızın dava devam eder. Soruşturma düşmez.Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim Suçlarında Ceza İndirimi Koşulları

Bu duruma ek olarak, siber saldırıda bulunup, suçu işleyen kişinin bazı maddelerin karşılanması durumunda ceza indirimi alabilmektedir. Lakin bu maddeye ek olarak, kişi eğer ki banka veya kredi kartı hırsızlığı gibi bir yükümden yargılanıyorsa ceza indiriminden yararlanamamaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nun 168.maddesi kapsamında, suçunun mağdura uğrattığı zararın karara bağlanması ve bu maddiyatın, bilgisayar korsanı tarafından karşılanması durumunda kişinin alacağı ceza 2/3 oranında indirime uğramaktadır.Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Siber Suça Ortak Olmak Ne Demek?

Hukuka aykırı bir bilişim suçunun işlenmesi durumunda, saldırıyı düzenleyen kişinin herhangi bir biçimde farklı bir birey tarafından, kişiye çıkar gözetmeksizin yardım eden kişiye denilmektedir.  Gerekli koşulların sağlanması ve kişinin suça ortak olduğunun kanıtlanması durumunda her bir birey ayrı ayrı işlendiği suçlardan yargılanmaktadır.

Genellikle bu durum, saldırıda bulunanların grup olarak hareket etmesinden meydana gelmektedir. Bu tarz gruplara ise halk arasında hacker grubu denilmektedir. Bu makalemizde sizlere Siber suç nedir? Bilişim suçları ve cezaları nelerdir? Hangi durumlarda suç işlenmiş olarak kabul edilir, ceza indiriminden kimler yararlanabilir gibi birçok sorunun cevabını yanıtladık.Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Firmamızda sizlere, Görüntü Netleştirme hizmetinden Güvenli Veri Silme-İmha hizmetine kadar her türlü hizmeti, güvence kapsamında ve gizlilik çerçevesi içerisinde, alanında profesyonel ekibimiz ile sağlıyoruz.

Siber Suç Nedir? Bilişim Suçları ve Cezaları Nelerdir?

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı