(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür

27 Ekim 2022
1.524 kez görüntülendi
Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür

Bu makalemizde sizlere temelinde iletişim kurmak için icat edilmiş olan telefonların “Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür” ve bu adımları uygularken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir konularına değineceğiz.

Teknolojinin akıl almaz gelişimi ile birlikte cep telefonları veya bir başka deyişle akıllı cihazlar insan hayatının neredeyse her alanına girmiş durumdadır. Cihazların içerisinde kişisel olarak her türlü veriyi barındırıyoruz. Telefonların ilk çıkış sebebi aslında iletişim olsa da günümüzde daha çok veri depolama veya amatör fotoğrafçılık işi içinde kullanılmaktadır.

Telefonlarda yaşanılan şebeke probleminin temelinde birkaç neden yatabilir. Bu durum tercih ettiğiniz operatör, akıllı cihaz (Telefon) veya bulunduğunuz konumdan kaynaklanabilir. Şebeke problemin temelinde birkaç farklı sonuç olduğundan ötürü sizin bu konuda yaşıyor olduğunuz teknik problemin kaynağını tespit etmeniz önemlidir.

Telefonun Şebeke Çekmeme Sorunu Nedir?

telefon sebeke cekmeme sorunu nedir

telefon sebeke cekmeme sorunu nedir

Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür sorunun ana nedeni tercih ettiğiniz operatörünüz olabilir. Özellikle ülkemizde ki operatörlerin, baz istasyonlarını yerleştirdikleri konumlar göz önünde bulundurulduğuna bu durum oldukça normaldir.

Bazı durumlarda cihazın, istasyon ile arasında ki mesafeden ötürü şebeke problemi yaşanabilmektedir. Bu durumu anlamanın en kolayı bulunduğunuz alandan en az 100 metre uzaklaşarak farklı bir alana gitmektir.

Konum değiştirmeniz durumunda cihazda hala sinyal/şebeke ile ilgili bir gelişme bulunmuyorsa, muhtemelen probleminizin ana kaynağı istasyon yoğunluğudur. Baz istasyonlarında, özellikle özel günlerde (bayramlar vb.) yoğun bir hat kullanımı olmasından dolayı bu tarz problemlerle karşılaşılma olasılığı oldukça yüksektir.

Samsung Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefonunuz da eğer ki şebeke problemi var ise bu durumun çözüm yolları oldukça fazladır. Şebeke probleminin en temeline bakıldığında sorunun kaynağı cihazın antenidir. Cihazın fazla ısınması ve gereksiz yere işlemci kullanmasından dolayı bu antenler bazen kendini koruma moduna alabilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınız da telefonun “Uçak Modu” özelliğini aktif edip ardından bu modu kapatmanız durumunda sorununuz çözülebilmektedir. Eğer sorunun anten ile kaynaklı olduğuna emin iseniz ve “Uçak Modu” özelliği şebeke probleminizi çözmediyse cihazı yeniden başlatmayı denemelisiniz.

Bu adımların teoride işe yaramayacağını düşünseniz de, şebeke problemlerinde en hızlı çözüm yolu budur. Özellikle eski model “Samsung” veya “HTC” gibi Android tabanlı işletim sistemine sahip olan cihazlarda genelde bu adımlar işe yaramaktadır. Sonucu her ne olursa olsun yapılması gereken ilk adım kesinlikle operatörünüz ile iletişime geçmek olmalıdır.

Operatör ile iletişime geçmeden doğrudan teknik servise gitmeniz durumunda, cihazın bozulma veya içerisinde ki verileri kaybetme olasılığınız oldukça fazladır.

Evde Şebeke Çekmiyor Ne Yapmalıyım?

Evinizin herhangi bir odasında cihazın şebekesi çekmiyor ise Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür adımlarını uygulayabilirsiniz. Sırasıyla:

 • Cihaza SIM kartını doğru bir biçimde taktığınızdan emin olun
 • SIM kartı doğru yerleştirmeniz durumunda sinyal çubuğunun bulunduğu bölümde “Servis Yok” yazısı kalkacaktır.
  • Yazı oradan kalktığında sinyal çubuklarının orada en bir çubuk görebilirsiniz. Bazı Android cihazlarda hiç çubuk gözükmese bile orada “Servis Yok” yazısı görünmemektedir. Bu da cihazın aslında şebeke aldığını lakin bu sinyalin yeterli düzeyde olmadığının kanıtıdır. Böyle bir durumda bulunduğunuz odayı veya bölgeyi değiştirmeniz sorunuzu çözecektir.
 • Konum değiştirmeniz durumunda cihazın çekim kapasitesi artmadığında cihazın “Ayarlar” menüsünden “Şebeke Ayarları” kısmına gitmeniz ve hangi bağlantı yolunu tercih ettiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Cihaz eğer 3G modunda ise sorunun kaynağı büyük olasılıkla budur. 3G çekim kapasitesi bazı bölgelerde desteklenmemekte veya hiç çekmemektedir. Bu seçeneği 4G olarak değiştirip ardından cihazı yeniden başlatırsanız şebeke sorunun ortadan kalktığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür

Şebeke Çekmeme Nedenleri

Bulunduğunuz ortamda eğer ki cihazınızın şebekesi yetersiz kalıyorsa bu durumun cihaz ve operatör bazlı iki farklı çözümü bulunmaktadır. Cihaz bazlı durumlar:

 • Cihazın darbe alması veya düşmesi durumunda anten üzerinde oluşan hatalar
 • Cihazın pil ömrünün artık yetersiz kalması ve cihaz üzerinde ki bazı bölümleri çalıştıramaması

Bu iki ana nedenden herhangi birini yaşıyorsanız ve sorunun kaynağının bunlardan birisi olduğuna emin iseniz en yakın teknik servise gitmelisiniz. Operatör bazlı durumlarda ise sorunun kaynağı yaşadığınız bölgede ki size en yakın baz istasyonunun yoğunluğu olabilir.

Bu duruma ek olarak telefonun içerisinde bulunan SIM kartın üzerinde ki çizikler de şebeke problemi yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu makalemizde sizlere Telefon Şebeke Çekmeme Sorunu Nasıl Çözülür ve şebeke çekmeme problemlerinin ana kaynağı nedir sorularını yanıtladık.

 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı