Veri Kurtarma Analiz Hizmetimiz Ücretsizdir.

Akıllı Telefondan Virüs Nasıl Kaldırılır?

Akıllı Telefondan Virüs Nasıl Kaldırılır

Akıllı Telefondan Virüs Nasıl Kaldırılır

Telefonlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, bu gün ve bu çağda genellikle virüs saldırılarından etkilenmez. Ancak bu, telefonların virüs saldırılarından hiç etkilenmediği anlamına gelmiyor. Çoğu zaman, telefonunuzun sürekli kapanmasından veya kişilerinizin otomatik olarak silinmesinden şikayet etmiş olabilirsiniz. Bunların hepsi, telefonunuzun yazılımına saldıran virüslerden kaynaklanmaktadır.

Bir virüsün telefonunuza girmesinin birkaç yolu vardır. Kötü amaçlı kod, bir uygulama veya hatta kötü amaçlı yazılım yoluyla olabilir. Neredeyse her gün, bir bilgisayar korsanlığının finansal bilgilerin yanı sıra kişisel bilgilerin de sızdırılmasıyla nasıl sonuçlandığını ayrıntılarıyla anlatan haberler çıkıyor.

Telefonları Etkileyebilecek Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Başta dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar olmak üzere tüm elektronik cihazları etkileyebilecek her türlü kötü amaçlı yazılım. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayar solucanlarını, virüsleri, Truva atlarını, casus yazılımları ve fidye yazılımlarını içerebilir. Bunların arasında virüsler, elektroniği etkileyen en yaygın kötü amaçlı yazılım türüdür.

Virüsler, telefonunuza veya bilgisayarınıza bulaşan ve programlarına zarar verebilen kötü amaçlı yazılımlardır. Bu virüsler, telefonunuza, telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz her türlü etkinliği izleyebilecek yeni ve kötü amaçlı kodlar ekleyebilir. Bu kötü amaçlı yazılım, bilginiz olmadan rastgele bir grup insana SMS göndermenin yanı sıra finansal bilgileriniz de dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi çalabilir.

Virüs kişi listenizi, mesajlarınızı, aktivite geçmişinizi etkileyebilir, konumunuzu takip edebilir ve tüm şifrelerinize erişebilir. Virüsler sadece erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her türlü veriyi manipüle etme yeteneği de verir.

Veri Kurtarma
Ucretsiz Kargo
Veri Kurtarma
Veri Kurtarma
Veri Kurtarma
Veri Kurtarma
Ucretsiz Kargo
Veri Kurtarma

Telefonunuzun Virüsten Etkilendiğine Dair İşaretler

Telefonunuzun bir virüsten etkilendiğini fark etmediğiniz birçok kez olacaktır. Fiziksel veya harici hasar görülebilir, ancak virüsün verdiği hasar dahili olduğu için genellikle buna aldırmıyoruz. Ancak, telefona ve verilerinize daha fazla zarar gelmesini önlemek için kontrol edilmeli ve ardından sabitlenmelidir.

Telefonunuzun bir virüsten etkilendiğine dair işaretler şunlardır:

  • Uygulamalar yavaşlıyor.
  • Pil normalden daha hızlı bitiyor.
  • Telefon yavaşladı.
  • Çok fazla pop-up reklam.
  • Herhangi bir rastgele uygulama indirme.

Telefonunuzdan Virüsleri Temizleme

Virüsü telefonunuzdan kaldırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Telefonunuzda bazı kötü amaçlı yazılımlar olabileceğini fark ettiyseniz, hasar geri döndürülemez hale gelmeden önce telefonu düzeltmeniz ve virüsü olabildiğince hızlı kaldırmanız önemlidir. Virüsü telefondan kaldırmak için atabileceğiniz adımlardan bazıları şunlardır:

Apple telefonları herhangi bir virüsten koruma yazılımına ihtiyaç duymaz, çünkü bir iPhone, iOS’un işletim sistemi, her türlü kötü amaçlı yazılımın telefona girmesini önlemek için özel olarak yapılır ve sık sık güncellenir.

Android telefonlar için, birçok telefon stok Android’in üçüncü taraf kullanıcıları olduğundan ve ayrıca çalışan ek işletim sistemlerine sahip olduklarından güvenlidir. Telefonu yeniden başlatmak için Kapat düğmesine uzun basabilir ve telefonu Güvenli Modda yeniden başlatma seçeneğini uygulayabilirsiniz.

Virüsten koruma yazılımı yüklemenin yanı sıra, virüslerin telefonunuza zarar vermesini önlemek için atılabilecek birçok temel adım vardır. Bu adımlardan bazıları şunlardır:

  • Uygulamalarınızı daima güncel tutun.
  • Bilinmeyen numaralar tarafından gönderilen tanıdık olmayan mesajlara veya bağlantılara tıklamayın.
  • Tüm uygulamalarınız ve hesaplarınız için her zaman güçlü parolalar kullanın.
  • Güvenilir ve doğrulanmış kaynaklardan uygulama indirmek son derece önemlidir.
Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı