(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Veri Kurtarma Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

09 Ocak 2024
72 kez görüntülendi
Veri Kurtarma Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Veri kurtarma yazılımı seçmek önemli bir işlemdir. Veriler katlanarak artıyor ve bunları kaybetme riski her zamankinden çok daha fazla diyebiliriz. Kaybedilen verinin miktarı her ne kadar olursa olsun, tüm durumlarda veri kaybı, firmalarda önemli maliyetlere neden olabilir. Hatta veri ihlali durumunda firmanın itibarı dahi zarar görebilir. Bu nedenle veri kurtarma programları oldukça önemli.

Veri Kurtarma Yazılımı Nedir?

veri kurtarma yazilimi

Veri kurtarma yazılımları, veri yedekleme işlemlerini yönetmenize ve bunlara erişmenize destek olabilir. Bilgisayar ve sunucularda yer alan verilerinizi yedekler ve istediğiniz ortamda muhafaza eder. Çoğu yedekleme ve kurtarma yazılımı, bulut, disk ve bant gibi olası bütün yedekleme ortamları ile uyumludur.

Veriler, iş ihtiyaçlarınıza göre üç ayda bir, aylık ya da günlük olarak herhangi bir yerde yedeklenebilir. Siber saldırılar, veri ihlalleri, yangınlar ve doğal afetler gibi durumlar esnasında kurumsal yedekleme ve kurtarma çözümü kullanarak, verilerinizi güvende tutabilirsiniz. Bu yüzden, veriye bağımlı firmalar için veri kaybı sırasında yedekleme ve kurtarma yazılımı adeta hayat kurtarır.

Dijitalleşmenin yoğun olarak yaşandığı son yıllarda firmalar için verileri yönetmek daha önemli hale geldi. Güvenli olmayan ağların ve kişisel cihazların kullanımının çoğalması ile beraber siber saldırıların, fidye yazılımlarının, veri hırsızlığının ve benzeri durumların kurbanı olmak daha kolay. Bu bağlamda antivirüs yazılımı gibi temel korumalar yeterli olmamaktadır. Kimi zaman sanal özel ağlar dahi yüksek düzeyde dağıtılmış ortamlar için güvenilmez kabul edilir. Bunlardan dolayı veri kaybı ile karşılaşmamak adına veri yedekleme ve kurtarma stratejinizi güncel tutmanız çok önemlidir.

Veri Kurtarma Yazılımının Faydaları Nelerdir?

veri kurtarma yazilimi

Veri kurtarma programları çok çeşitli faydaları beraberinde getirir. Verilerin yedeklendiği ve güvende olduğu düşüncesi dahi gönül rahatlığı sunar. Bu tür programların avantajları şunları içerir:

  • İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerden verileri pratik bir şekilde kurtarabilirsiniz. Daha hızlı geri yüklemeyi ve küresel dosyalara hızlı erişimi pratik hale dönüştüren bu yazılımlar, oldukça işlevseldir.
  • Profesyonel veri kurtarma programları, verileriniz için güçlü bir güvenlik elde etmenize izin verir. Yazılım, hatasız bir şekilde verilerinizi kurtarmanızı mümkün hale getirir.
  • Zamandan ve gereksiz çabadan tasarruf etmenizi sağlar. Hızlı bir şekilde verilerinize yeniden ulaşmanız söz konusu olur.
  • Bütün kritik verileriniz daha iyi bir şekilde yönetilir. Sonuç olarak bu durum üretkenliği ve güvenliği teşvik eder.
  • Yedekleme ve güvenlik yazılımları, firmanız için müşteri güveni kazanmanız konusunda da sizlere yardımcı olur.

Veri Kurtarma Yazılımı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Veri kurtarma yazılımı mevzu bahis olduğunda pek çok farklı ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Bunlar arasında ön plana çıkanlar şunları kapsar:

Kullandıkça Öde Modeli

En iyi veri kurtarma yazılımı, güvenlik, kurtarma, boyut, veri yedekleme ve depolama alanı için verimli bir şekilde harcama yapmanıza yardımcı olacak kadar esnek olmalıdır. Yedekleme çözümünüzün yedekleme hizmetlerini pratik şekilde başlatma ve durdurma imkanı sunduğundan emin olmanız önemlidir. Kullandıkça öde modeli de birçok farklı yazılımda kullanıcılara sunulur. Bu, gereksinimleriniz konusunda gerçekçi olmanızı sağlarken diğer yandan da aşırı harcama yapmanızın önüne geçer.

Maliyet

Veri kurtarma yazılımları, sunmuş oldukları özelliklere göre farklı fiyat skalasında karşımıza çıkar. Kullandıkça öde modelinin haricinde tercih ettiğiniz programın maliyet faktörünü de analiz etmeniz lazımdır. Yedeklediğiniz veriler için sizden ek ücret istemeyen yazılımları seçmek her daim daha iyi olmaktadır.

Basitlik

Karmaşık yapılandırma ve sürekli yönetim işlemleri, verileri koruma görevini daha da zor hale getirebilir. Bu yüzden en iyi yol, iş bakımından kritik verilere hızlı şekilde erişimi mümkün kılan basitleştirilmiş bir yönetimdir. Tercih ettiğiniz yazılım, verileri yürütme, yapılandırma ve depolama konusunda kolaylık sunmalıdır.

Kullanım Kolaylığı

Veri kurtarma yazılımı tercih ederken kullanım kolaylığı son derece mühim bir ayrıntı olarak öne çıkar. Kontrol panelinin karmaşık olması durumunda verileri yedeklerken ve korurken daha fazla zaman kaybedebilirsiniz. Bu, özellikle de deneyimsiz kişiler için büyük bir problem olabilir. Bu nedenle seçtiğiniz yazılımın kullanımı ve kurulumu basit olmalıdır.

Veri Güvenliği

Seçmiş olduğunuz program, yazılım sağlayıcısının güvenlik kusurlarından arındırılmış olmalıdır. Güvence amacıyla satıcı firmanın güvenlik sertifikasına göz atmalısınız. Sunucu sistemlerindeki yedekleme verilerinin servis sağlayıcı firma tarafından güvenli bir şekilde tutulması önemlidir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı