(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddiskinizi Yere Düşürdükten Sonra Veri Kurtarma Yöntemleri

11 Ocak 2024
67 kez görüntülendi
Harddiskinizi Yere Düşürdükten Sonra Veri Kurtarma Yöntemleri

Veri kurtarma yöntemleri ile düşen bir harddiskten verileri yeniden elde edebilirsiniz. Harddisk dışarıdan sağlam gibi durabilir. Ancak basit bir düşüş dahi ciddi hasarlara yol açabilir. Fakat düşen bir harddiski onarmak oldukça kolaydır. Bu nedenle harddisk yere düştükten sonra verilerin kaybolduğunu düşünmeyin. Ayrıca bu tür bir problemde uzman yardımı almanız gerekebilir.

Harddisk Yere Düşünce Ne Olur?

veri kurtarma yontemleri

Harddiskler çok sayıda hareketli parça barındırır. Tahmin ettiğinizden daha hassas olabilir. Düşme eylemi her ne kadar kısa olursa olsun, düşen harddisk bir miktar hasara uğrar. Elbette düşmenin etkisi, harddisk üzerindeki hasarın büyüklüğüne de etki eder. Harddiske verilen fiziksel hasarın türünü belirleyen en önemli faktör, bilgisayara bağlı olup olmadığıdır.

Düşen Harddisk Nasıl Onarılır?

veri kurtarma yontemleri

Düşen harddisk tamiri için uzmandan yardım almak önemlidir. Kendiniz müdahale etmeye kalkarsanız, hasarın artmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle düşen harddiski güvenli bir yerde muhafaza edin ve profesyonel bir veri kurtarma hizmeti alın. Alanında uzman ve deneyimli kişilerden harddisk veri kurtarma hizmeti aldığınız zaman harddiskiniz en iyi şekilde onarılır ve verilerinizi geri kazanabilirsiniz. Uzmanlar harddisk veri kurtarma yöntemleri uygulayarak, problemin çözüme kavuşmasını sağlar.

Bir harddiski düşürdükten sonra yapmanız gereken en iyi şey onu kullanmayı bırakmak olur. Düşen harddiskin olması gerektiği gibi çalışması da söz konusu olabilir. Ancak mutlaka hasar almıştır ve veri kaybı durumu yüksek ihtimaldir. Profesyonel harddisk veri kurtarma hizmeti haricinde, yapabileceğiniz çok az şey var. Bunlardan bazıları:

  • Harddiski inceleyin: Harddisk düştüğü zaman bilgisayara bağlıysa, bağlantı ve kablo noktası zarar almış olabilir. Harici harddiskin kasasına yakından bakın. Üstünde göçük veya çatlak olmasa dahi harddiskin iç bölümünde zarar oluşmuş olabilir. Bağlantı noktasının bükülmesi ya da hasar alması halinde sürücüyü farklı bir kablo tercih ederek bağlamayı deneyin. Bilgisayara bağladıktan sonra herhangi bir tıklama ya da ses duyarsanız, harddiski kullanmayı hemen bırakmanız lazım.
  • SMART durumunu kontrol edin: Harddiskin SMART durumu, içindeki bozuk bileşenleri ve diğer problemleri kontrol etmek için kullanılır. Harici harddiskin SMART bilgilerini kontrol etmek için ücretsiz araçlar tercih edebilirsiniz. Özellikler de 05 ve C5 satırlarına ilişkin bilgiler sunan Ham Değerler alanına göz atmanız gerekir. Üç haneli değerler ile karşılaşırsanız, harddiski kullanmayı bırakmanız gerekir.
  • CHKDSK komutunu kullanın: CHKDSK yardımcı programıyla harddiskteki bozuk bileşenleri tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.
  • Harddiski sökün ve denetleyici kartı çıkarın: Harddiskin kasasını çıkarın ve PCB denetleyicinin bağlantısını kesin.

Harddisk Veri Kurtarma Yöntemleri Nelerdir?

Harddisk veri kurtarma yöntemleri ile cihazın içindeki verilere tekrardan ulaşabilirsiniz. Bunun için yukarıda da söz ettiğimiz gibi uzmandan destek almak en doğrusu olacaktır. Genel olarak uygulanan harddisk veri kurtarma yöntemleri şunları içerir:

Disk Drill Kullanarak Verileri Kurtarma

Diğer tüm yöntemler başarısız olduğunda Disk Drill devreye girer. Veri kurtarma programları arasında ön plana çıkan yazılım, verilerin kurtarılmasına yardımcı olur. Harddiskten, SD karttan ya da herhangi bir depolama biriminden veri kurtarma işlemleri için sıklıkla tercih edilen bir programdır. Bunun için bilgisayara programı yükleyin. Sabit sürücüyü seçin ve kurtar düğmesine basın. Dosyaları önizleyin ve sonrasında dosyaları seçin ve kaydedin.

Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Kontrol etmeniz gereken ilk alan geri dönüşüm kutusu olmaktadır. Herhangi bir dosya silindiği zaman, dosya hemen kalıcı şekilde silinmek yerine geri dönüşüm kutusuna iletilir. Bunun geçerli olmadığı tek durum ise geri dönüşüm kutusunun doluluğu ya da dosyanın oraya gönderilemeyecek kadar büyük boyutlu olmasıdır. Bu yüzden diğer yöntemlere bakmadan evvel geri dönüşüm kutusunu kontrol etmeniz gerekir.

Yedekten Geri Yükleme

Harddisk veri kurtarma yöntemleri arasında bir diğeri de budur. Yedekten geri yükleme, verileri yeniden elde etmenin basit bir yolu olarak öne çıkar. Bu durum, verileri kurtarabileceğiniz bir yedeğiniz bulunuyorsa mümkün olmaktadır. Windows, verilerinizi en baştan yedekleme yapmanız için çeşitli yardımcı programlar sunar. Bunların önce yapılandırılması lazımdır. Bu tarz araçlardan biri, dosyaların anlık görünümlerini kaydeden ve çalışan sürümleri geri yüklemenizi sağlayan dosya geçmişidir.

Harddisk veri kurtarma yöntemleri arasında ön plana çıkanlar bu şekilde. Bu tür bir konuda yardım için firmamızla iletişime geçebilir, yeniden verilerinize ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı