(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Anasayfa » Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Disk okuma hatası ile çoğumuz karşılaşmıştır. Bazen bilgisayarını açan kişiler karşılarında siyah bir ekran ve  “A disk read error occured” tarzında bir yazı görebilir. Bu bilgisayar kullanıcılarının en çok karşılaştığı disk okuma hatasıdır.

Bu hataya neden olabilecek olan en önemli sorun harddisklerin bad sector, başka bir donanım ve kablo gibi nedenlerinden kaynaklı olabilir. Eğer bilgisayar donanımı konusunda teknik bilgiye sahipseniz bu durumda diskinizi başka bir bilgisayara bağlayarak çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekiyor.

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Eğer diskinizi bu şekilde bağladığınızda halen çalışmıyorsa o zaman hemen işlemi durdurup diski sökmeniz gerekiyor. Çünkü mekanik olan diskler üzerindeki kafa bozulursa bu durumda verilerinizi dönülmez bir şekilde kaybetmeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta operating System not Found hatası verdiği durumlar olabilir. 

Disk okuma hatasının çözümü aşağıda bahsedeceğimiz şekilde yapılabilir. Bazende disk biçimlendir hatası ile karşı karşıya kalırsınız. 

Hatayı Nasıl Çözerim?

Bu hatayı nasıl çözebileceğiniz sorunun tam olarak kaynağının ne olduğunu tespit etmektir. Yani diskinizi belirttiğimiz şekilde söküp başka bir bilgisayara bağladınız ve halen çalışmıyorsa o zaman sizin yapacağınız hiçbir şey yoktur. Böyle bir durumda yapmanız gereken eğer içerisinde mutlaka erişmek istediğiniz verileriniz varsa diskinizi söküp bize getirmeniz ya da göndermenizdir. Laboratuarımızda diskinizin markası ve modeli ne olursa olsun ekonomik bir şekilde verileriniz kurtarılarak teslim edilir. Disk Okuma Hatası Ne Demek?

İlginizi Çekebilir: SSD Veri Kurtarma

Disk Okuma Hatası Neden Olur?

Disk okuma hatasının neden olduğu bazı durumlar vardır. Bilgisayarın temel işlevini gören bu diskler özellikle bilgisayarınıza indirdiğiniz virüslü programlardan kaynaklı olarak bozulabilir. Virüsün dışında bilgisayardan kaynaklı nedenlerden dolayı da disk arızası meydana gelebilir. Bilgisayar ve özellikle teknik donanım konusunda çok fazla bir şey bilmeyenler böyle bir durumla karşılaştığında bilgisayarı yeniden başlatmaktan başka çaresi yoktur. Bunun dışında yapacağınız her girişim verilerinizi kaybetme olasılığınızı artıracaktır.

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Disk Okuma Hatası Ne Demek?

Casus Yazılım Kaynaklı Olabilir

Hataya neden olabilecek sorunlardan biri de casus yazılımlardır. Bilgisayar kullanıcıları için casus yazılımlar en büyük tehdittir, özellikle bilgisayarınızı işiniz için kullanıyorsanız indirdiğiniz programlara çok dikkat etmeniz gerekir. Lisanssız ve bilmediğiniz sitelerden program indirmemeye özen göstermeniz gerekir. Bazı durumlarda diskin fiziksel probleminden kaynaklanan arızalarda olabilir. Du durumda donor disk kullanılarak veri kurtarma işlemi yapabiliriz. 

Diskteki hataları giderlek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı