(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Operating System Not Found

Anasayfa » Operating System Not Found

Operating System Not Found 

Bilgisayarınız önyükleme yapacak bir işletim sistemi bulamıyorsa , ” İşletim Sistemi bulunamadı ” yazan siyah bir ekranda çok basit bir hata görebilirsiniz .

Bunu görmek şaşırtıcı bir hata olabilir. Hatadan hemen önce bilgisayarınızı nasıl kullanabildiniz, ancak şimdi işletim sistemi gitti mi? O nereye gitti? Dosyaların da mı gitti?

Operating System Not Found

Operating System Not Found

‘İşletim Sistemi Bulunamadı’ Hatasının Nedenleri

Bunun olmasının bazı basit nedenleri vardır ve önemli verilerinizin silinmiş olması pek olası değildir. “İşletim Sistemi bulunamadı” hatasının bazı nedenleri şunlardır:

 • BIOS yanlış yapılandırılmış
 • Önyükleme kayıtları zarar görmüş
  Operating System Not Found

  Operating System Not Found

 • Sabit sürücü hasarlı veya erişilemiyor

‘İşletim Sistemi Bulunamadı’ Hatası Nasıl Düzeltilir

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın . ” İşletim Sistemi bulunamadı ” hatası, yeniden başlatmanın düzelteceği geçici bir sorun olabilir. 
 2. Gereksiz flash sürücülerin bağlantısını kesin, disk sürücüsünde varsa diski çıkarın ve varsa disketleri çıkarın. Bilgisayarınız bu cihazlardan birinde uygun bir işletim sistemi bulmaya çalışıyor olabilir ve bulamıyorsa “ İşletim Sistemi bulunamadı ” hatası görüntülenebilir. 
 3. BIOS’a önyükleme yapın ve işletim sisteminin kurulu olduğu sabit sürücünün ilk önyükleme aygıtı olarak listelendiğinden emin olun. Değilse , önyükleme sırasını öyle olacak şekilde değiştirin .
 1. Bu önemlidir, çünkü flash sürücü veya disk gibi başka bir şeyin önceliği varsa ancak üzerinde bir işletim sistemi yoksa, bilgisayarınız önyüklenecek bir işletim sistemi olmadığını varsayar ve “ İşletim Sistemi bulunamadı ” uyarısını verir. ” hata. 
 2. Şu anda neye ayarlandığına bağlı olarak UEFI Güvenli Önyüklemeyi açın veya kapatın. Windows’un UEFI modunda önyükleme yapıp yapamayacağı , GUID Bölme Tablosu diskinde mi yoksa MBR diskinde mi olduğuna bağlıdır . Güvenli Önyüklemeyi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak, hatanın ilgili olup olmadığını belirleyebilir.Bunu, BIOS kurulum yardımcı programı aracılığıyla (oraya nasıl gidileceğini öğrenmek için Adım 3’teki bağlantıya bakın) Güvenlik sekmesinden yaparsınız . Geçiş Önyükleme Secure yani ya, şu anda değil ne olursa olsun hiç Etkin veya Devre Dışı .Bu adımdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hâlâ “ İşletim Sistemi bulunamadı ” hatasını görüyorsanız, bu ayarı eski haline döndürün ve aşağıdaki bir sonraki öneriyle devam edin. 
 3. BIOS’u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlayın . Her BIOS özelleştirmesini geri almak, daha önce sabit sürücüyü gizleyen veya işletim sisteminin nasıl bulunabileceğini bozan bir şeyi sıfırlayabilir.BIOS sıfırlama ile “ İşletim Sistemi bulunamadı ” hatasını düzeltmenin en kolay yolu , BIOS kurulum yardımcı programında bir sıfırlama seçeneği aramaktır. Basmanız gereken F9 gibi bir işlev tuşu veya BIOS’u Sıfırla adlı bir menü seçeneği olabilir . Yapmanız gereken belirli adımlar, BIOS üreticisine bağlıdır.

“ İşletim Sistemi bulunamadı ” hatasını düzeltmek için önyükleme kayıtlarını onarın . Geçerli önyükleme kayıtları, normal bir önyükleme işlemi için hayati önem taşır. Ana önyükleme kaydı (MBR) veya önyükleme yapılandırma verileri (BCD) deposu bozuk veya eksikse, ” İşletim Sistemi bulunamadı ” hatasını görebilirsiniz. Bu durumda Veri Kurtarma Yapılabilir. 

Operating System Not Found hatası, harddisklerin fiziksel problemlerinden de kaynaklanabilir. Harddiskin mekanik probleminden bu hatayı verebilir. 

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı