(0 312) 425 02 04
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harddisk Kafa Atma

Anasayfa » Harddisk Kafa Atma

Harddisk Kafa Atma veya diğer bir dille hardisk kafa vurma sorunları genelde kullanıcının fiziksel olarak diskin düşme veya darbe almasında gerçekleşen bir arıza durumudur. Bu durumda asla harddiske müdahale edilmemeli ve uzman bir veri kurtarma laboratuvarına götürülmelidir. Harddiskin kafa atma problemleri olduğunda mutlaka bir uzmana danışmanız ve yapılacak olan en iyi işin içindeki verileri laboratuvar ortamında kurtarılmasını sağlamaktır. Seagate harddisk bozuldu veya diğer tüm markalara ait diskleriniz bozuldu ise bize başvurabilirsiniz.

harddisk kafa atma

harddisk kafa atma

Plakalar, verilerin yazıldığı ve okunduğu yerdir. Benzer şekilde, okuma / yazma kafaları, aktüatör kolunun sonunda bulunan bir sabit sürücünün bileşenleridir ve verileri plakalara okumaktan ve yazmaktan sorumludurlar. Kayıt oynatıcısındaki iğne hasar gördüğünde, kaydı düzgün okumak için değiştirilmesi gerekir. Bizler buna harddisk kafa atma veya harddisk kafa vurma diye adlandırıyoruz. Harici harddisk kafa Atma Sorunu bir çok sebebten dolayı kaynaklanabilir. Fakat Harici harddisk kafa Atma tamiri yapılması mümkün değildir. Ancak içindeki veriler profesyonel veri kurtarma laboratuvarında kurtarılması gerekmektedir. Ayrıca Harddisk plaka değişimi firmamızda veri kurtarma esnasında yapılan işlemlerdir. Kendiniz asla denemeyiniz..

Bu,  başarısız okuma / yazma kafalarının ilerlemeyi engellediği kurtarma durumlarında deneyimli bir sabit sürücü kurtarma hizmetinin gerçekleştireceği işlemdir .

Bu kafalar, sabit sürücüye ve hızına bağlı olarak, 5400 ila 12000 RPM arasında herhangi bir yere giderken plakaların dönüşünden üretilen havada yüzer.

Harddisk Kafa Vurma
Harddisk Kafa Vurma

Okuma / yazma kafaları neden kötüleşiyor?

Harddisk kafa Vurma nedenleri

Bir sabit sürücüdeki okuma / yazma kafaları birçok nedenden dolayı kötüleşebilir:

  • Düzenli kullanım aşınma ve yıpranma
  • Etkinin neden olduğu yanlış hizalama
  • Sürücünün içinde yüzen toz parçaları
  • Hasarlı pr çizilmiş plakalar
  • Plakalarla temas
  • Kötü imalat
  • Ucuz parçalar
  • Plakalara temas eden her şey

Harddisk Kafa Atma / Vurma

Bir sabit sürücünün içinde genellikle üst üste yığılmış birden çok plak vardır. Veriler genellikle plakaların üstüne ve altına yazılır, bu durumda her tablanın üstünde ve altında bir okuma / yazma kafası olacaktır. Hdd kafa vurma nasıl anlaşılır ? Bu gibi durumlarda harddiskten sesler gelir. Olağan çalışma sesinin dışında sesleri farkedebilirsiniz. Harddisk tık tık sesi çözümü yoktur. Ancak içindeki verileri kurtarmak mümkündür.

Başka bir deyişle, bir sabit sürücünün üç plakası varsa, genellikle altı okuma / yazma kafası olacaktır.

Bir bilgisayar tarafından başlatılmayacak veya tanınmayacaksa sürücüyü açmamak kesinlikle çok önemlidir. Tıkırtı sesleri bir kafa arızası veya bir kafa arızası olabileceğinin işaretidir.

Hangi kafanın arızalandığına bağlı olarak, sürücüdeki verilerin herhangi bir kafa değiştirilmeden yapılmadan kurtarılıp kurtarılamayacağını belirler. Servis alanını okuyan kafa arızalıysa, sürücü hiçbir durumda başlatılamaz.

Profesyonel veri kurtarma ekipmanıyla, eğitimli mühendisler sürücüyü iyi kafaları kullanarak ve kötü kafaları kapatabilir.

Bu, eksik bir görüntü ve kısmi bir iyileşme ile sonuçlanacaktır. Veri kurtarma tavsiye ile gelen müşterilerimiz çoktur.

Bu durumda, söz konusu sürücünün tam olarak kurtarılması ve tam bir görüntüsünün elde edilmesi için tüm kafa okuyucuların değiştirilmesi gerekecektir. (Sadece bir kafa değiştirmek mümkün değildir.)

Okuma / yazma kafa yığını düzeneğinin değiştirilmesi, uzman beceri, deneyim ve doğru ortam gerektiren çok sıkıcı bir süreçtir.

Bu işlemler veri kurtarma seti ve ekipmanı gerektirir.

Harddisk kafa Atma
Harddisk Kafa Vurma

Transplant gerektiren kötü bir karaciğeri olan bir hastayı düşünün. Donörün hastayı tam olarak sabit sürücünün üreticisine bağlı olarak eşleştirmesi gerektiğinden duruma çok benzer.

Uygun bir verici seti bulunduğunda, tozsuz bir atmosfere sahip olmak için temiz bir oda ortamı gereklidir. Temiz oda veri kurtarma için endüstri standardı ISO 5 CLASS 100’dür.

Donör diskinden kafalar çıkarılır ve hastaya nakledilir. Bu işlem sırasında herhangi bir hata donör kafalarını mahvedebilir ve plakaları potansiyel olarak çizebilir.

Hemen Ara 0312 425 02 04
Whatsapp Hattı